Silné bouřky se brzy vrátí, sledujte radar Blesku. Jakou spoušť v Česku už napáchaly?
Sotva se část Česka vzpamatovala z bouřek s krupobitím a přívalovými dešti, hrozí další. Od dnešního večera do středečního rána hrozí na jihu Čech, na jižní Moravě a také v Moravskoslezském a částečně v Olomouckém kraji. Český hydrometeorologický ústav upozorňuje, že bouřky bude provázet silný vítr. Přívalové deště dorazily už v pondělí odpoledne a v noci, hasiči měli nejvíc práce na jižní Moravě, Vysočině a ve středních Čechách. Prakticky pod vodou se ocitla obec Dolní Bojanovice. Bouřky provázelo i 25 tisíc blesků, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Sledujte počasí na radaru Blesku

















„Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktní místa řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se dostalo k lidem,“ uvedl na Twitteru Jan Grolich ( KDU-ČSL), hejtman Jihomoravského kraje.
👉 Od pátku přes svátky budou v terénu lidi z Ministerstva pro místní rozvoj, aby přímo v obcích na kontaktních místech řešili, co je potřeba. Víc info k tomu dáme postupně a hlavně v místech, aby se to dostalo k lidem.
— Jan Grolich (@JanGrolich) 29. června 2021

Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami, nárazovým větrem a krupobitím očekávají meteorologové od dnešního večera do středečního rána nejen v Čechách, ale také v západní části Moravy a Slezska. Po intenzivních deštích se tam mohou rozvodnit řeky, některé toky mohou krátkodobě vystoupat na druhý, případně i třetí povodňový stupeň, informoval dopoledne Český hydrometeorologický ústav.
„V oblastech s velmi silnými bouřkami očekáváme prudké vzestupy hladin, zejména u menších toků,“ uvedli meteorologové.
Ve východní polovině Moravy a Slezska se ve stejnou dobu očekávají také bouřky, ale s mírnějšími projevy.

Ředitelství silnic a dálnic Jihočeského kraje nebude na jejich komunikacích v nadcházejících dnech dělat žádné úpravy. Chtějí tak pomoci plynulosti dopravy.
V zájmu zachování plynulosti dopravy při nadcházejících exponovaných dnech nebudou prováděny na komunikacích ve správě ŘSD žádné práce údržby, jejichž zajištění vyžaduje snížení počtu jízdních pruhů!https://t.co/qLW4Yh5j3Z pic.twitter.com/OeB3hXzwX5
— ŘSD Jihomoravský kraj (@RSD_JHMoravsky) 29. června 2021

Pod plachtou je 98 procent všech obejktů, jež poškodily bouřky. Zbývající jsou určeny k demolici, nebo se majitel nehlasí. Bouřky zničily 1200 domů

Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na Břeclavsku a Hodonínsku, které poničily 1200 domů. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu v Podivíně řekl ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil. Vyzval veřejnost, aby posílala peníze na ověřené účty, má je například charita, kraj nebo obce. Už dříve policie řešila dva případy zneužití situace.
Například na transparentním účtu Jihomoravského kraje je dnes dopoledne 18,5 milionu korun. Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím poslali lidé už přes 700 milionů korun.
Policie už dříve obvinila z pokusu o podvod muže, který u sbírky charity uvedl falešný QR kód. Hrozí mu pět až deset let vězení. Další muž uvedl na facebooku číslo účtu, které nesouviselo s lidmi zasaženými bouří.

Jihomoravský kraj vyhlásil stop stav materiální pomoci pro obce zasažené bouří. Podle hejtmana je všeho dost, poptávka je po stavebním materiálu.
Materiální pomoc se sešla ze všech koutů republiky. „Máme narvané obrovské haly a už není potřeba žádná drogerie, jídlo ani oblečení. Je to velké množství a krizové štáby jsou zatížené tím, že pro to hledají nové haly,“ řekl Grolich.
Podle něj se nevyužije všechno, co dosud lidé darovali. „Pokud budeme něco potřebovat, ozveme se. Nyní je poptávka po stavebním materiálu. Jsou to věci na střechy, protože většina domů má poškozenou střechu. Některé jsou ale poškozené více, takže budou potřebovat stavební materiál. Více než stovka domů půjde k zemi, tam se budou stavět nové,“ řekl hejtman.

Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst.
Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. „Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit,“ uvedl Grolich.
Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500.000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.

V hodonínské nemocnici je hospitalizovaných 24 pacientů. V pondělí přibyla žena, kterou převezla sanitka z Uherského Hradiště, aby byla blíž rodině. „Žádný nový případ z terénu nevznikl. Na chirurgické jednotce intenzivní péče zůstávají tři pacienti v těžkém stavu, ale jsou stabilizovaní a mimo nebezpečí. Za poslední 24 hodin jsme ošetřili 19 pacientů na chirurgické ambulanci, což bylo především drobné šití, pohmožděniny nebo podvkrnutí. Na interní ambulanci jsme ošetřili sedm pacientů, často to byly dehydratace, popáleniny od slunce či vyčerpání,“ sdělil její ředitel Antonín Tesařík.
Situace se podle něj proti předchozím dnům mírně zlepšuje a počet nových případů klesá. V neděli zdravotníci ošetřili 37 pacientů, v sobotu 46. Vyzdvihl rovněž práci trauma týmů na místě, které tam ošetřují drobnější poranění.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy, bude nutné zdemolovat poničenou prodejnu jízdenek v Hruškách, ta je ale neobsazená.
Gavenda uvedl, že všechny objekty Správy železnic také prověřil statik. „Demolice bude po vymístění sdělovací a zabezpečovací technologie nutná pouze v případě neobsazené prodejny jízdenek v Hruškách. Poničenou výpravní budovu v Lužicích Správa železnic opraví do původní podoby,“ uvedl mluvčí.
Škody způsobené tornádem na železničním koridoru mezi Břeclaví a Hodonínem jsou aktuálně vyčísleny na 320 milionů korun. Převážná část, přibližně 200 milionů, připadá na zničené trakční vedení. Dále patří k nejvyšším především škody na protihlukových stěnách nebo nádražních budovách.

Nemocnice Břeclav stále ošetřuje další pomocníky, kteří se zraní při odstraňování následků škod po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku. Jen za pondělí jich bylo 15, řekl dnes ČTK ředitel Petr Baťka. Celkově od čtvrtečního večera nemocnice ošetřila 213 zraněných v souvislosti s bouřkami nebo při pracích na odstraňování následků. V nemocnici je 19 zraněných.
Podle Baťky dál ale chodí se zraněním lidé, kteří pomáhají spravovat poškozené domy. „Řešili jsme pády ze střechy, ale také zlomeniny, odřeniny, propíchnuté nohy hřebíkem a podobně. Lidé by měli bát zvýšené opatrnosti, používat vhodnou obuv,“ zdůraznil Baťka.

Po železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem dnes po ránu projel první vlak. Správa železnic o tom informovala na svém twitterovém účtu. Provoz železničáři obnovili v omezeném režimu s dieselovými lokomotivami. Železniční trať poničila čtvrteční bouře s tornádem.
Na trati zůstaly po bouři zdemolované sloupy a další části trakčního vedení, poškozený byl také svršek trati. Železničáři už u víkendu úsek v jedné traťové koleji zprůjezdnili, následně ale museli opravit i svršek trati.
Úsekem z Břeclavi do Hodonína projel první vlak. Byl to EC 106 v čele s dieselovou lokomotivou 754 (Brejlovec). Příjezd Hodonín 7:44. #zprovoznění #koridor #železnice #tornádo
— Správa železnic (@Spravazeleznic) 29. června 2021

O úmrtí bývalého kolegyně řekl pro Blesk Zprávy více Jiří Hubačka, ředitel Gymnázia, obchodní akademie a jazykové školy Hodonín. „Odjela do zahradního domku u Hodonína a zavalilo jí to. Nalezli její tělo - ale nebyli schopní ho identifikovat,“ zmínil a dále odkázal na policii. Podle něj Marie M. učila na škole dlouhé roky, snad celou svoji kariéru.

Další oběť ničivého tornáda má jméno. Bývalou učitelku matematiky a zeměpisu z hodonínského gymnázia Marii. „Maruščin život bohužel ve čtvrtek tragicky ukončilo řádění tornáda. Poslední rozloučení proběhne na hodonínském hřbitově v pátek 2.7. ve 13 hodin. Maruško, budeš nám chybět,“ napsal na facebook GOAH Hodonín. Bližší informace pro vás zjišťujeme.

Dobrovolníci jsou v Jihomoravském kraji vítáni, je ale nutné se předem domlumit s koordinátorem. Připomínáme důležitá čísla na koordinátory v hodonínském kulutárku, která sdílel Jihomoravský kraj na twitteru.
720 543 278
720 543 270
720 543 275

Na Hodonínsku a Břeclavsku po čtvrtečním tornádu zůstává asi 1500 odběratelů bez elektřiny. ČTK to dnes odpoledne oznámil mluvčí distribuční společnosti eg.d Roman Šperňák. Podle náměstka jihomoravského hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) je otázkou týdnů, než budou plně obnoveny dodávky elektřiny.
"V pátek ráno bylo bez proudu 75.000 odběratelů v oblasti, do večera se nám podařilo jejich počet snížit na 3500. Pak se postup prací zpomalil, protože bylo zapotřebí detailně projít postižené obce a hledat pozůstatky funkčního vedení, na které bylo možné bezpečně připojit další odběratele," popsal situaci Šperňák.

V Mikulčicích by v úterý měly začít první demolice domů poškozených čtvrtečním tornádem. ČTK to v pondělí řekla starostka Marta Otáhalová. Ve všech postižených obcích dnes pokračoval úklid sutin i zajišťování střech provizorními plachtami, někdo už mohl začít i s pokrýváním, řekli ČTK starostové.
V Mikulčicích dnes pracovali na přípravě domů k demolici. "Jsou hotové demoliční výměry, odpojovaly se vodoměry a plynoměry. Domů k demolici přibylo, včera jich bylo 30, dnes statik odhalil dalších 10 domů a u tří požádali lidé ještě o prověření. Domy, které jsou od statika potvrzené jako neobyvatelné, si bereme na starost, tam demolici zajistíme. S demolicemi se začne zítra (v úterý)," řekla ČTK starostka.

Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtu 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková.

Divadlo Bolka Polívky podpoří obce zasažené minulý týden tornádem. Výtěžek z úterního a středečního představení v Mikulově věnuje právě obyvatelům postižených obcí.
"Velmi nás v divadle zasáhlo, co se děje tak blízko od nás. Proto jsme se rozhodli, že výtěžek z obou mikulovských představení věnujeme obyvatelům obcí zasažených tornádem. Vybrané finance rozdělíme po konzultaci se zástupci zasažených obcí," uvedla ředitelka divadla Kateřina Komárková.

Ministerstvo práce dokončuje zvláštní kurzarbeitový program pro firmy z jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Nová podpora má fungovat podobně jako dočasný vládní program Antivirus, z něhož mohly podniky v době nařízených omezení za epidemie získat příspěvky na mzdy.
"Připravujeme velmi malý, jasně zaměřený program, který bude podobný Antiviru. Je to vlastně kurzarbeitový program, který bychom pracovně chtěli pojmenovat Tornádo," řekla Maláčová.

Stát podnikatelům v oblastech zasažených tornádem podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku. Maximální výše podpory činí jeden milion korun. Podniky budou moci navíc získat bezúročnou půjčku až 45 milionů korun. Schválila to dnes vláda, napsal Havlíček na twitteru.
Vláda právě schválila program MPO "Pomoc po tornádu" pro podporu podnikatelů v postižených oblastech. Uhradíme okamžitě 80-100% z vlastních výdajů na pořízení nového majetku. Max. výše podpory je 1 mil Kč. Současně poskytneme bezúročnou půjčku až do výše 45 mil Kč/firmu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) 28. června 2021

V hodonínské nemocnici se situace lepší, je zde po čtvrtečních bouřkách a tornádu 23 pacientů, tři s těžkými zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle ředitele Antonína Tesaříka se situace stabilizuje, o víkendu však nemocnice musela ošetřovat například zraněné a kolabující dobrovolníky.
Na chirurgické jednotce intenzivní péče v Hodoníně byli původně čtyři pacienti, jednoho už mohli zdravotníci přeložit na běžné chirurgické oddělení. "Všichni jsou stabilizovaní a nehrozí jim žádné nebezpečí v podobě zhoršení stavu," řekl novinářům Tesařík.

Tornádo, které zpustošilo ve čtvrtek řadu domů a budov na jižní Moravě, by se podle expertů pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku ČR v roce 1993.
"Odhady zatím máme jen hrubé. Ale pokud by byly pojištěné škody na majetku zhruba tři miliardy Kč, dostalo by se tornádo hned za troje rozsáhlé povodně a přeskočilo všechny orkány," řekla ČTK mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.

Seniorovi z Mikulčic vzal přírodní živel střechu z jeho domu. Tu měl Ivan Tokoš těsně před dokončením. Ještě ve čtvrtek dopoledne si říkal se stavebníky, že ji zapijou, večer už nebyla. Zůstala jen hromada poničených střešních tašek. Stála asi čtvrt milionu korun, řekl Tokoš ČTK.
"Tornádo vyrvalo v podstatě všechny tašky, skončily na dvoře, na ulici, střešní latě byly zpřelámané, vyrvané, prostě hrůza," uvedl Tokoš. Firmě, která střechu zhotovovala, tornádo zničilo žebřík s výtahem na tašky.

Pila společnosti Javořice ze Ptení na Prostějovsku daruje jihomoravským obcím postiženým ničivým tornádem 120 metrů krychlových řeziva na střešní konstrukce v hodnotě zhruba milion korun, aby pomohla lidem s obnovou poničených domů.
"Rozhodli jsme se tak proto, že je v tuzemsku obecně nedostatek řeziva, a není jisté, že by se lidé na jihu Moravy dostali k materiálu na opravu svých domovů včas," sdělil ČTK předseda představenstva Javořice Jan Vařeka.

Skoro 1200 domů a objektů už je na 95 % zaplachtováno. Uvedl to ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán na České televizi. Podle Pelikána se stihne vše zakrýt za pár hodin.
Provizorní střechy obcí jsou vidět z velké výšky, jedná se totiž o zářivě modré plachty.

Dobrovolníků pomáhajících v tornádem postižených obcích po víkendu významně ubylo. Někteří místní jsou z toho zklamaní. Koordinátorka dobrovolníků z Centra ekologické výchovy Dúbrava Eva Dvořáková ČTK řekla, že uvítají každého a že kdo chce, ať se hlásí přes ně. Jihomoravský kraj v neděli odpoledne požádal dobrovolníky, aby už do zasažených obcí nejezdili, že je jich tam dost.
V Mikulčicích tornádo poškodilo stovky domů, desítky z nich přišly o střechu. V mnoha případech je či bylo ale obtížné vůbec se dostat dovnitř kvůli popadaným věcem. „Stále tu potřebuje lidi, je jich nedostatek. Po víkendu šli lidi do práce, dobrovolníků je tady málo, obyvatelé jsou zoufalí,“ řekla Dvořáková s tím, že rukou je prostě málo.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (ČSSD) pravidelně informuje o stavu na Hodonínsku a o věcech, které je nutné zajistit, nebo které se zajistily. Vedle výsledků jednání s vládou tak například informuje i o vzniklých skládkách a o dovážení pohonných hmot.
👉Řeší se pohonné hmoty. V Mikulčicích a v Hruškách bude stabilní čerpací stanice. Jedna mobilní bude objíždět obce. Mobilní to neodveze ke každému domu, ale v obci bude vždycky jedno místo. Informace o konkrétním umístění budou v Kontaktních místech.
— Jan Grolich (@JanGrolich) 28. června 2021

„Dnes jsme na vládě za účasti hejtmana JmK Jana Grolicha schválili balík pomoci pro obyvatele i podnikatele postižené tornádem. Současně MPSV vyplácí prostředky okamžité pomoci. Řešili jsme i dodávky stavebního dřeva z Lesy ČR,“ uvedl na twitteru vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Dnes jsme na vládě za účasti hejtmana JmK @JanGrolich schválili balík pomoci pro obyvatele i podnikatele postižené tornádem. Současně @mpsvcz vyplácí prostředky okamžité pomoci. Řešili jsme i dodávky stavebního dřeva z @LesyCR_
— Jan Hamáček (@jhamacek) 28. června 2021

V postižených obcích statici o víkendu už poněkolikáté procházeli domy původně určené k demolici a posuzovali jejich stav. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v neděli uvedl, že domů k demolici bude v postižené oblasti přes 70. Vedle objektů, které označí za nebezpečné statik, však podle něj budou i případy, kdy lidé budou bourat domy bez nařízení statikem, protože si budou chtít postavit nový. Což podle něj ale může být nebezpečné.
Podle ředitele krajských hasičů Jiřího Pelikána budou statici pokračovat i dnes. Práci by pak měli dokončit zítra.

Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu kraje v Podivíně řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat.

Odborní pracovníci v místě psychické pomoci v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pomohli od pátku zhruba 70 lidem. Často jde o seniory, kterým tornádo poničilo dům. Nápor lidí ještě očekávají až opadne šok a lidé se začnou vyrovnávat s realitou. ČTK to řekl koordinátor psychosociální pomoci v obci Dan Krejčí.
„Obrací se na nás i lidé, kteří potřebují tesaře a jsou zoufalí z toho, že ho nemůžou sehnat. I jim se snažíme pomoci, protože i to, že nemohou sehnat tesaře, je frustruje,“ uvedl Krejčí.

Náměstek Jan Zámečník informoval o vývoji jednání krizového štábu Jihomoravského kraje. „Daří se nám řídit dopravu, a to i díky tomu, že je pracovní den a poklesl počet dobrovolníků. Fungují i skládky a sklady stavebního materiálu,“ uvedl na tiskové konferenci. Štáb opětovně apeloval na dobrovolníky, aby se nejdříve poradili, než do oblasti vycestují. A to kvůli dopravě, ale i kvůli lepší koordinaci likvidačních a úklidových prací.
Nyní je zapojeno na 1200 hasičů a přes 350 kusů těžké techniky, jak dodal na tiskové konferenci ředitel Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jiří Pelikán. „Myslím si, že v průběhu dnešního dne skončíme zaplachtování,“ dodal s tím, že do zítřka dotáhnou statici kontrolu budov a vyhodnotí jejich stav.

Hasičský záchranný sbor čile pokračuje v úklidu suti a trosek. Pomáhají i dvě demoliční čety, které musí řezat střešní konstrukce a vyklízet trosky. Podívejte se na snímky přímo z místa katastrofy.
Také dnes pomáháme na Moravě. Náš odřad je rozdělen na dvě čety, jedna je nasazena v Hodoníně, kde pomáhá s demoličními pracemi, řezáním střešní konstrukce a vyklízení. Druhá četa zasahuje v Lužicích, kde pomáhá vyklízet a zastřešit poškozené domy. pic.twitter.com/kf2V3sV2NM
— HZS ScK (@HZS_ScK) 28. června 2021

Bouřky zasáhly kraj ve čtvrtek, poničily asi 1200 domů a vyžádaly si šest lidských životů. Zatímco v pátek se lidé teprve vzpamatovávali z noční bouřky a snažili se dát do pořádku nejpotřebnější věci, v sobotu zahalily mnoho poničených střech v obcích plachty a stavební suť se začala odvážet ve velkém.
Starostka Mikulčic Marta Otáhalová o víkendu uvedla, že vyklidit ulice od suti, kterou lidé z domů dál vynášejí, je všude priorita číslo jedna. V Mikulčicích dbají na to, aby byl materiál řádně roztříděný, aby se dřevo odváželo odděleně od kovu a další suti. Podle starostky se vše vozí na tři oddělená místa a obec dbá na to, aby žádné z míst nezahltila.

Atleti podpoří zničené obce. Pomoc lidem zasaženým tornádem chtějí pořadatelé štafetového maratonu a atletického čtyřboje ve Vnorovech na Hodonínsku.
„V úterý 29. června bude ve sportovním areálu instalována pokladnička, kde bude možnost věnovat finanční hotovost určenou na pomoc zničeným obcím. Peníze budou poslány na některý z transparentních účtů zřízených pro tuto pomoc,“ avizuje za pořadatele Jiří Tomeček.
Atletický čtyřboj začíná v 15 hodin, štafetový maraton v 17.30 ve sportovním areálu ve Vnorovech.
Má někdo zájem na ME ve fotbalu soukromou Sessnou? Nasi fogbaloví bafunáři maji volná mista v letadle . A bez COVID testů !!