Sobota 28. listopad 2020
Svátek slaví René, zítra Zina
Zataženo 2°C

O výši podpory rozhoduje důvod výpovědi! A dosáhnete na příspěvek na bydlení? Odpovědi odbornic z úřadu práce

 • Autor: Radka Růžičková - 
  21. 11. 2020
  05:00

  Podpora v nezaměstanosti a příspěvek na bydlení! Na tato dvě zásadní témata v redakci Blesku volajícím čtenářům odpovídaly specialistky z generálního ředitelství Úřadu práce ČR. Jejich odborné rady mohou pomoci i vám!

  Hrozba covidu a omezení pracovní doby na úřadech řadu lidí drží doma. Častým dotazem na odborníky tak byl i způsob, jak vyřešit žádost o dávku bez nebezpečí nákazy koronavirem.

  Odborníci na telefonu Blesku odpovídají volajícím.

 • 1.O výši podpory rozhoduje důvod výpovědi

  Odpovídala: Vendulka Šachová

   Kolega je rok zaměstnaný, ale z toho 4 měsíce marodil. V práci u nich teď snižují stavy. Když dostane výpověď a půjde na úřad práce, bude mít nárok na podporu?

  Pokud má odpracovaných 12 měsíců (včetně nemoci), má nárok na podporu v nezaměstnanosti. Výše podpory se pak bude odvíjet od způsobu, jakým s ním zaměstnavatel ukončí pracovní poměr – při výpovědi pro nadbytečnost by to bylo 65 % první 2 měsíce, 50 % další 2 měsíce, 45 % po zbývající podpůrčí dobu, pokud dohodou, bylo by to 45 %.

  Vendulka Šachová z ÚP ČR

  Co mám dělat, když přijdu o práci kvůli covidu?

  Registrovat se na úřadu práce a podat žádost o podporu v nezaměstnanosti. Její výše se odvíjí od výše mzdy, důvodu ukončení pracovního poměru a věku uchazeče o zaměstnání. Čím déle jste »na podpoře«, tím více výše podpory klesá.

  Když dám v práci výpověď dohodou, na co mám nárok?

  Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
  Získejte neomezený přístup již od 49 Kč měsíčně

  Chci předplatné Premium
Další videa
Články odjinud