Zatopené domy i silnice. Povodně potrápily Česko, pršet bude znovu. Sledujte radar Blesku

Aktualizováno -
15. října 2020
19:59
Autor: ČTK - 
14. října 2020
06:50

Prudké liják rozvodnily řeky a říčky, řadě lidí zatopily sklepy i domy, způsobily problémy v dopravě. Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, však dnes začaly klesat. Výstraha ČHMÚ však pro některé oblasti zůstává v platnosti. Dramatické dění jsme sledovali na Blesk.cz online.

  • Noční déšť rozvodnil řeky zejména na Moravě, ve Slezsku a na východě Čech. Nejhorší situace je stále v krajích Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém.
  • Hasiči odčerpávali vodu, stavěli hráze z pytlů s pískem či odstraňovali větve, jež shodil silný vítr. Varování meteorologů před deštěm a rizikem vzestupu hladin platí dál pro většinu České republiky s výjimkou jihozápadu. K 19. hodině evidovali 1232 výjezdů v souvislosti se silným deštěm.
  • V noci podle ČHMÚ pršelo postupně v celém Česku. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce srážek, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, spadlo na severním návětří Jeseníků.

Kde a jak vydatně teď prší? Podívejte se na radar Blesku

Lijáky a povodně v Česku
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česká republika Česká republika Jihočeský kraj Jihočeský kraj Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj Karlovarský kraj Karlovarský kraj Kraj Vysočina Kraj Vysočina Královéhrad. kraj Královéhrad. kraj Liberecký kraj Liberecký kraj Moravskoslez. kraj Moravskoslez. kraj Olomoucký kraj Olomoucký kraj Pardubický kraj Pardubický kraj Plzeňský kraj Plzeňský kraj Praha Praha Středočeský kraj Středočeský kraj Ústecký kraj Ústecký kraj Zlínský kraj Zlínský kraj
Zobrazit nové zprávy
10:12
14. 10. 2020

Po objízdných trasách jezdí dnes od rána kvůli zaplaveným silnicím autobusy na některých linkách u Teplic nad Bečvou na Přerovsku a ve Staré Červené Vodě na Jesenicku. Cestující musí počítat s případným zpožděním těchto linkových autobusů, informoval na webu Koordinátor Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje (KIDSOK).

Voda kvůli vydatnému dešti zaplavila silnici I/439 z Teplic nad Bečvou do obce Ústí, takže tři autobusové linky tam jezdí po objízdných trasách. „Všechny zastávky budou obslouženy,“ stojí na webu KIDSOK. Záplavy poškodily most na silnici I/456 ve Staré Červené Vodě na Jesenicku. Dvě autobusové linky proto jezdí jinudy. Autobusy ale zastavují na všech stanovištích.

09:52
14. 10. 2020

Hasiči v Olomouckém kraji staví protipovodňové bariéry.

Záplavy v Olomouckém kraji Záplavy v Olomouckém kraji Záplavy v Olomouckém kraji
09:50
14. 10. 2020
09:41
14. 10. 2020

V Olomouckém kraji v terénu zasahují hasiči, evidují tři desítky událostí.

Záplavy v Olomouckém kraji Záplavy v Olomouckém kraji Záplavy v Olomouckém kraji
09:37
14. 10. 2020

V Krkonoších napadl první sníh nadcházející zimy. Na hřebenech ho napadlo asi 15 centimetrů. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami, silným deštěm a sněžením pro Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko.

Letos přišel první sníh do Krkonoš o 11 dní později než loni, kdy napadl 3. října. Předloni první sníh zimy 2018/2019 napadl v Krkonoších 24. září. Teplota se dnes dopoledne na hřebenech hor pohybovala kolem nuly. Mráz kolem minus jednoho stupně Celsia byl pouze na 1603 metrů vysoké Sněžce.

09:05
14. 10. 2020

Silný vítr  zastavil kabinovou lanovku na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek. Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli na webu správci lanovky. Mimo provoz se kvůli silnému větru ocitla i šestisedačková lanovka ze Špindlerova Mlýna na Pláně.

Dnes ráno vítr na Sněžce podle dat polské krkonošské horské služby dosahoval rychlosti 97 kilometrů v hodině. Teplota na Sněžce byla jeden stupeň pod bodem mrazu, pocitová teplota byla kolem minus osmi stupňů. Horská služba Krkonoše dnes nedoporučuje hřebenové túry.

Druhá špindlerovská lanovka na Medvědín má od pondělí do čtvrtka odstávku. Lanovky z Janských Lázní na Černou horu a z Velké Úpy na Portášky v říjnu ve všední dny nejezdí, jsou v provozu jen o víkendech.

Lanovka na Sněžku
08:26
14. 10. 2020

Silné deště zvedly v noci na dnešek hladiny Stěnavy na Náchodsku a Divoké Orlice v Orlických horách na první až druhé stupně povodňové aktivity. V Krkonoších napadl první sníh nadcházející zimy. Meteorologové vydali výstrahu před záplavami, silným deštěm a sněžením pro Trutnovsko, Náchodsko a Rychnovsko.

Hasiči v kraji měli od půlnoci do dnešního rána 15 výjezdů ke stromům polámaným větrem a sněhem. „Odstraňovali jsme popadané stromy a větve z komunikací. Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou. Nikdo nebyl zraněn,“ řekla ČTK mluvčí hasičů Martina Götzová.

 

07:32
14. 10. 2020

Hladina řeky Bečvy v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku dosáhla třetího povodňového stupně, překročila čtyři metry. Stoupá stále i v Dluhonicích.

07:12
14. 10. 2020
!

V Olomouckém kraj platí kvůli vytrvalému dešti na několika místech druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Týká se Třebůvky v Lošticích na Šumpersku, řeky Bečvy v Teplicích a Dluhonicích na Přerovsku a Romže ve Stražisku na Prostějovsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Déšť zvedl hladiny toků i na jiných místech v regionu, první stupeň platí na dalších osmi místech. Voda způsobila i na některých místech v kraji dopravní komplikace.

Třebůvka v Lošticích stále stoupá, po 06:00 přesáhla dva metry, před 24 hodinami měla přitom ve stejnou dobu 124 centimetrů. Třetí povodňový stupeň je zde vyhlašován při dosažení 220 centimetrů. Zvedá se také stále hladina řeky Bečvy. V Teplicích dosahuje nyní 387 centimetrů, ohrožení se zde vyhlašuje při dosažení čtyřmetrové hladiny. V Dluhonicích je hladina ve výšce 466 centimetrů, třetí stupeň platí u 530 centimetrů. Romže ve Stražisku na Prostějovsku překročila druhý povodňový stupeň před 06:00.

Druhý stupeň byl překročen také na řece Bečvě v Přerově, obyvatele o tom dnes ráno prostřednictvím informačních SMS zpráv informovala povodňová komise města. Ta podle hasičů nyní jedná o stavbě mobilního protipovodňového hrazení.

Kvůli situaci na řece Bečvě zasahují v několika lokalitách také hasiči. Stavěli protipovodňové hráze z pytlů s pískem v Polomi, Ústí, Týnu nad Bečvou a Lipník nad Bečvou na Přerovsku. „Pytlování zajišťovaly v menších obcích místní jednotky sboru dobrovolných hasičů ve spolupráci se starosty. Na stanici v Hranicích a v Lipníku nad Bečvou máme připravené pytle pro případ potřeby,“ sdělila dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová.

V Olomouckém kraji platí na Bečvě i Třebůvce 2. povodňový stupeň V Olomouckém kraji platí na Bečvě i Třebůvce 2. povodňový stupeň V Olomouckém kraji platí na Bečvě i Třebůvce 2. povodňový stupeň V Olomouckém kraji platí na Bečvě i Třebůvce 2. povodňový stupeň V Olomouckém kraji platí na Bečvě i Třebůvce 2. povodňový stupeň

zamlzena ( 15. října 2020 16:47 )

Chtělo by to zdvihnout morálku, a začít se modlit.

krapotkin ( 15. října 2020 11:46 )

Je vidět, že miliardy vyhozené na protipovodňová opatření byly jen malou do kapsy kamarádíčkům vládnoucích darmožroutů.

dietr ( 14. října 2020 19:48 )

Vyjádření Babiše: voda pršet všude, my zvládnout, hasiči hasit od ráno do večer, my vyznamenat, úroda boha jeho, nic nerust dalšich sto let, ani ta žepka, Brusel poslat dotace cha cha!

arne100 ( 14. října 2020 18:58 )

Já nechápu.Jednou tady píšete že je třeba aby pršelo,jsou vyprahlé studny a když nyní prší tak je to taky špatné.Vy žvanilové nevíte co chcete.Jsem zvědav co bude příští rok jestli budete spokojeny.

funebrak ( 14. října 2020 18:01 )

Mnohokrát bych chtěl poděkovat všem hasičům!!!

Zobrazit celou diskusi