Zatopené domy i silnice. Povodně potrápily Česko, pršet bude znovu. Sledujte radar Blesku
Aktualizováno -
15. října 2020
•
19:59
Autor:
ČTK -
14. října 2020
•
06:50
Sdílej:
Prudké liják rozvodnily řeky a říčky, řadě lidí zatopily sklepy i domy, způsobily problémy v dopravě. Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, však dnes začaly klesat. Výstraha ČHMÚ však pro některé oblasti zůstává v platnosti. Dramatické dění jsme sledovali na Blesk.cz online.
Noční déšť rozvodnil řeky zejména na Moravě, ve Slezsku a na východě Čech. Nejhorší situace je stále v krajích Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém.
Hasiči odčerpávali vodu, stavěli hráze z pytlů s pískem či odstraňovali větve, jež shodil silný vítr. Varování meteorologů před deštěm a rizikem vzestupu hladin platí dál pro většinu České republiky s výjimkou jihozápadu. K 19. hodině evidovali 1232 výjezdů v souvislosti se silným deštěm.
V noci podle ČHMÚ pršelo postupně v celém Česku. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce srážek, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, spadlo na severním návětří Jeseníků.
„V pátek odpoledne lze očekávat další srážky od východu. V zasažených oblastech tak předpokládáme opětovné vzestupy hladin,“
uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, podle kterého nejsou sídla podél řeky Moravy ohrožena.
Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes večer a v noci v regionu oblačno až zataženo, k ránu na jihovýchodě Zlínského kraje místy s občasným deštěm. V pátek by mělo být zataženo, postupně od jihovýchodu na celém území kraje s deštěm, místy i trvalejším.
09:31
15. 10. 2020
V souvislosti s vytrvalým deštěm a záplavami vyjížděli hasiči ve Zlínském kraji k více než 200 událostem. Nadále čerpají vodu ze sklepů.
08:19
15. 10. 2020
Nad spodní hranicí pro druhý stupeň povodňové aktivity se dnes ráno ve Zlínském kraji držely hladiny řeky Moravy v Kroměříži a Otrokovicích na Zlínsku, stejně jako Velké Stanovnice pod vodní nádrží v Karolince na Vsetínsku.
První povodňový stupeň platil po 07:00 na Vsetínské Bečvě ve Vsetíně, Senici v Ústí na Vsetínsku, Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku, Dřevnici v Kašavě a také pod přehradou ve Slušovicích na Zlínsku, Fryštáckém potoce pod přehradou ve Fryštáku na Zlínsku, Luhačovickém potoce nad a pod Luhačovickou přehradou na Zlínsku a Olšavě v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku.
08:00
15. 10. 2020
Ve Zlínském kraji stále platí třetí stupeň povodňové aktivity značící ohrožení na řece Moravě ve Spytihněvi na Zlínsku. Déšť v regionu však ustal, hladiny řek a potoků už nestoupají. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a Povodí Moravy (PMO).
Na třetí povodňový stupeň vystoupaly ve středu také hladiny Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku a Luhačovického potoka v Luhačovicích-Polichně na Zlínsku. Zatímco na Bystřičce nad i pod přehradou platil dnes ráno druhý stupeň povodňové aktivity znamenající pohotovost, v případě Luhačovického potoka to byl první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.
16:40
14. 10. 2020
Hladiny Moravy ve Spytihněvi, Luhačovického potoka v Polichně a Bystřičky nad nádrží stoupají, platí 3. stupeň povodňové aktivity značící ohrožení.
14:06
14. 10. 2020
Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha vodních toků ve Zlínském kraji. Hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou nádrží na Vsetínsku klesla dnes dopoledne ze třetího na druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost.
12:37
14. 10. 2020
Záplavy zaměstnávají ve Zlínském kraji dobrovolné i profesionální hasiče.
Stále přetrvávající deštivé počasí trápí obyvatele Zlínského kraje. Nejvíce výjezdů a žádostí o pomoc především s...
Hasiči ve Zlínském kraji vyjížděliod úterních 15:00 do dnešních 05:00 k 28 událostem. Polovina byla na Vsetínsku. „Hasiči čistili propustky, kanály, čerpali vodu ze sklepů rodinných domů i průmyslových objektů, vytvářeli hráze z pytlů naplněných pískem. Ve dvou případech voda zaplavila silniční komunikaci. Ke zranění osob nedošlo,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.
Profesionální a dobrovolné jednotky hasičů pokračují v zásazích souvisejících s velkou vodou i dnes ráno. Přivolány byly například k zatopenému autu na silnici v Kelči-Němeticích na Vsetínsku, ve Valašské Bystřici na Vsetínsku se dostala voda do mateřské školy.
07:46
14. 10. 2020
!
Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha toků ve Zlínském kraji. Druhý povodňový stupeň platí na Moravě, Olšavě, Senici, Bystřičce nebo Luhačovickém potoce.
Chtělo by to zdvihnout morálku, a začít se modlit.
krapotkin
(
15. října 2020 11:46
)
Je vidět, že miliardy vyhozené na protipovodňová opatření byly jen malou do kapsy kamarádíčkům vládnoucích darmožroutů.
dietr
(
14. října 2020 19:48
)
Vyjádření Babiše: voda pršet všude, my zvládnout, hasiči hasit od ráno do večer, my vyznamenat, úroda boha jeho, nic nerust dalšich sto let, ani ta žepka, Brusel poslat dotace cha cha!
arne100
(
14. října 2020 18:58
)
Já nechápu.Jednou tady píšete že je třeba aby pršelo,jsou vyprahlé studny a když nyní prší tak je to taky špatné.Vy žvanilové nevíte co chcete.Jsem zvědav co bude příští rok jestli budete spokojeny.
Chtělo by to zdvihnout morálku, a začít se modlit.