Zatopené domy i silnice. Povodně potrápily Česko, pršet bude znovu. Sledujte radar Blesku
Prudké liják rozvodnily řeky a říčky, řadě lidí zatopily sklepy i domy, způsobily problémy v dopravě. Hladiny horních toků, které na Moravě, ve Slezsku a východních Čechách ve středu rozvodnil vydatný déšť, však dnes začaly klesat. Výstraha ČHMÚ však pro některé oblasti zůstává v platnosti. Dramatické dění jsme sledovali na Blesk.cz online.
- Noční déšť rozvodnil řeky zejména na Moravě, ve Slezsku a na východě Čech. Nejhorší situace je stále v krajích Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém.
- Hasiči odčerpávali vodu, stavěli hráze z pytlů s pískem či odstraňovali větve, jež shodil silný vítr. Varování meteorologů před deštěm a rizikem vzestupu hladin platí dál pro většinu České republiky s výjimkou jihozápadu. K 19. hodině evidovali 1232 výjezdů v souvislosti se silným deštěm.
- V noci podle ČHMÚ pršelo postupně v celém Česku. Největší úhrny, od 30 do 60 litrů vody na metr čtvereční, zaznamenali meteorologové v severovýchodní polovině země a na Českomoravské vrchovině. Nejvíce srážek, přes 90 litrů vody na metr čtvereční, spadlo na severním návětří Jeseníků.
Kde a jak vydatně teď prší? Podívejte se na radar Blesku
















V Luži, kde ve středu Novohradka dosáhla třetího povodňového stupně, voda větší škody nezpůsobila. „Byly zaplavené některé zahrady, sklepy, garáže, stodoly. Do obytných částí se voda nedostala,“ řekla ČTK starostka Veronika Pešinová.
Novohradka zalila také například pole v okolí Úhřetic. Podle ředitelky Regionální agrární komory Vandy Rektorisové záplavami utrpěla zasetá pšenice. Podobné to bude i v místech, kde pod vodou zůstaly ozimy, kvůli promáčené půdě bude obtížné pole znovu přeset. Výši škod zatím nedokáže odhadnout.
Hasiči od úterní noci museli vyjíždět ke zhruba 200 zásahům. Nejčastěji odčerpávali vodu z budov i rozsáhlých lagun ze silnic, stavěli hráze a plnili pytle s pískem. Odstraňovali také popadané stromy a zlámané větve, uvolňovali ucpané propustky a nahromaděné klády a jiné překážky pod mostky stoupajících hladin řek, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.

Hladiny řek v Pardubickém kraji postupně opadávají. Nejvyšší, třetí povodňový stupeň platil v 18:00 již jen na Loučné v Dašicích. Méně rozvodněné jsou i další toky v regionu.
Druhý stupeň značící pohotovost je podle Českého hydrometeorologického ústavu na Loučné v Cerekvici, Novohradce v Úhřeticích a Chrudimce v Nemošicích, Doubravě v Pařížově a Třebůvce v Hraničkách. Nad běžnými stavy jsou i Třebovka, Loučná, Chrudimka a Novohradka na dalších místech či Labe.

Záplavy se postupně dostávají pod kontrolu, hasiči čile vyčerpávají vodu ze sklepů a garáží a počasí se uklidňuje. Podle výstražné mapy Českého hydrometeorologického úřadu nadále platí, že hrozí vylití vody z potoků a na Pardubicku i Zlínsku je nadále třetí povodňový stupeň. Meteorologové nechali výstrahu platnou do soboty.

Extrémní lijáky vystřídá chladný víkend. Ačkoliv bude až do konce týdne mrholit, místy se objeví spíše sněhové přeháňky. Podle meteorologů bude chladnější počasí především na horách, kde může teplota klesnout i pod nulu.

Riziko povodní stále hrozí. Výška hladiny řek nestoupá, místy naopak klesá. Přestože meteorologové dnes nečekají výraznější srážky, varování před rizikem povodní ponechali pro východ republiky. Výstraha platí až do soboty, především pro Pardubicko a Zlínský kraj.

Podle předpovědí na další dny riziko záplav přetrvá. Pršet má až do soboty. V pátek se bude podle Českého hydrometeorologického úřadu mrholení měnit v déšť, na horách pak budou srážky postupně přecházet ve sněžení. Na jihovýchodě a východě budou srážky trvalejší.

V Pardubickém kraji nadále platí výstraha před rizikem povodní. Na dvou místech je hlášen třetí stupeň povodňové aktivity. „Obecně ale hladiny pozvolna klesají. Hasiči měli od včerejška kolem 185 zásahů,“ hlásí místní hasičský sbor na twitteru.

Podle aktuálních dat z Českého hydrometeorologického úřadu je třetí stupeň povodňové aktivity na Pardubicku, v Mohelnici na Olomoucku, v Hodoníně, Židlochovicích a Břeclavi Jihomoravského kraje a nebezpečí platí i pro Zlínský kraj. Na mapě je naleznete červeně.

K záplavám se vyjádřil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). „Lokální povodně, které sužují východ a sever země, jsou stejně jako sucho odrazem klimatické změny. Na opatření, jež zvýší bezpečnost obyvatel, posíláme 100 mil. korun. Žádosti o dotace na protipovodňové systémy mohou obce či kraje podávat do 17. prosince,“ uvedl ministr na twitteru.
Lokální povodně, které sužují východ a sever země, jsou stejně jako sucho odrazem klimatické změny. Na opatření, jež zvýší bezpečnost obyvatel, posíláme 100 mil. korun. Žádosti o dotace na protipovodňové systémy mohou obce či kraje podávat do 17. prosince.https://t.co/99h7kqCJ79
— Richard Brabec (@RibraRichard) October 15, 2020

Situace v Pardubickém kraji se uklidňuje. Přesto jsou hasiči neustále v terénu.
V noci se situace uklidnila. Od 20. hodiny do 8. hodiny ranní evidujeme 22 výjezdů v souvislosti s počasím. Přesto výstraha meteorologů stále platí a hasiči jsou neustále v terénu. pic.twitter.com/FDG9RDaXxa
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) October 15, 2020

Déšť v noci na dnešek oproti středě výrazně zeslábl. „Srážky se vyskytovaly už jen ojediněle. Maximálně napršelo za uplynulých šest hodin pouze do pěti milimetrů,“ uvedli ráno meteorologové. Dnes proto očekávají pokles hladin většiny vzedmutých toků.

Nejvyšší třetí povodňový stupeň je v Pardubickém kraji na Chrudimce v Nemošicích, Novohradce v Úhřeticích, Doubravě v Pařížově a Třebůvce v Hraničkách.

Výstraha meteorologů před vysokým rizikem povodní platí až do odvolání pro celou Moravu a Slezsko s výjimkou okresů Znojmo a Moravský Krumlov. Ohrožená je také většina kraje Vysočina, především jeho severní část. Na východě a severu Čech platí varování pro celý Pardubický a Královéhradecký kraj, východní polovinu Libereckého kraje i středních Čech a také pro okresy na východě Ústeckého kraje.
Třetího, tedy nejvyššího stupně povodňové aktivity, dosahovala dnes po ránu Bečva v Dlohoňovicích, Morava ve Strážnici, Opava v Opavě, Chrudimka v Nemošicích či Novohradka v Úhřeticích. Druhý stupeň platil mimo jiné na Odře v Bohumíně, Moravě v Olomouci Svratce v Brně-Poříčí nebo Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí.

Na většině Moravy, ve Slezsku a v severovýchodní polovině Čech nadále hrozí povodně vyvolané středečním silným deštěm. Nejvyšší povodňový stupeň, označovaný jako stav ohrožení, platil dnes kolem 05:00 na 15 místech. Na dalších přibližně třech desítkách měřicích stanic dosáhla hladina druhého, tedy středního stupně povodňové aktivity. Téměř ve všech případech už ale výška hladiny stagnovala, nebo klesala. Vyplývá to z aktualizované výstražné informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Před půlnocí je v Česku stále několik oblastí, kde přetrvává podle ČHMÚ extrémní stupeň nebezpečí.

V Praze kromě deštníků řada lidí vytáhla v průběhu dne roušky i při pohybu po ulicích, povinné jsou již i na zastávkách MHD.

Pražští hasiči odstraňovali spadlý strom z ulice Povltavská. Kvůli pádu došlo k nehodě dvou aut.
V Povltavské spadl strom na komunikaci. Následně došlo k nehodě dvou vozidel. Strom jsme odstranili motorovou pilou. https://t.co/vHFuITgW33
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 14. října 2020

Hasičský záchranný sbor ČR k sedmé hodině eviduje již 1 232 výjezdů v souvislosti s vydatným deštěm. „Nejhorší situace je stále v krajích Moravskoslezském, Olomouckém, Zlínském, Jihomoravském a Pardubickém,“ napsala pro Blesk Zprávy tisková mluvčí sboru Nicole Studená. „Díky tomu, že během odpoledne začala srážková činnost slábnout, očekáváme stabilizaci situace. Stále je naší nejčastější činností čerpání vody.“

Čeští hasiči dnes pracují na trojnásobek své denní činosti, uvedl Záchranný sbor na facebooku. „Na některých místech stavíme protipovodňové zábrany či instalujeme pytle s pískem. Odčerpáváme také laguny ze silnic a čistíme propustě nebo stavidla,“ napsal sbor.

V Pardubickém kraji k 18:00 platil nejvyšší třetí povodňový stupeň na šesti místech čtyř vodních toků. Rozvodněné jsou i další řeky v celém regionu.

Hasiči Pardubického kraje zasahovali dnes u událostí způsobených povodněmi. V Pardubicích platí třetí stupeň povodňové aktivity.
Intenzivní déšť rozvodnil řeky v našem kraji. https://t.co/I2hUOtJkua pic.twitter.com/kRTYLne6yS
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) 14. října 2020

Česko za dnešek hlásí extrémní srážky – a to i uprostřed léta, natož v říjnu. Srážky od severu i nadále ustávají a i v jižní polovině území slábnou – hodinové srážkové úhrny se pohybují od 1 do 3 mm. Nejvyšší srážkové úhrny hlásí za posledních 24 hodin horská stanice Horní Malá Úpa 159 mm, uvedla pro Blesk Zprávy meteoroložka Dagmar Honsová.
Ve východní polovině území nejčastěji napršelo od 20 do 60 mm. V nejvíce zasažených oblastech – na východě území prší už od pondělí – za tu dobu například na Zlínsku ve Valašském Meziříčí spadlo 89 mm (což je dvojnásobek říjnového normálu), v Moravskoslezském kraji ve Frýdku-Místku 75 mm, na Olomoucku hlásí Jeseník 150 mm, v Jihomoravském kraji v Brně 54 mm.

Povodí Moravy eviduje na 13 místech 3. stupeň povodňové aktivity. Voda se rozlévá mimo zastavěná území. Plní se nádrže,vodohospodáři s nimi manipulují.

V Česku ohlásilo třetí stupeň povodňové aktivity již 29 stanic. Patří mezi ně k páté hodině Frýdlant, Broumov, Pardubice, Chrudim, Polička, Moravská Třebová, Mohelnice, Konice, Bystřice nad Pernštejnem, Nové Město na Moravě, Bučovice, Břeclav, Židlochovice, Hodonín, Veselí nad Moravou, Přerov, Lipník nad Bečvou, Hranice, Vsetín, Nový Jičín, Odry, Bílovec, Vítkov, Krnov, Hlučín, Kravaře, Ostrava, Bohumín a Opava.

Takhle vypadají zatopené ulice v Březové nad Svitavou v Pardubickém kraji. V kraji platí třetí stupeň povodňové aktivity.
Chtělo by to zdvihnout morálku, a začít se modlit.