Vichřice Sabine zničila vesnici Rohoznou: Tornádo? Meteorolog vysvětlil ničivý jev

Aktualizováno -
12. února 2020
14:28
Autor: Jiří Čada - 
12. února 2020
08:00

Čeřínek (761 m. n. m.) a sousední Křemešník (762. m n.m.). Tyto kopce ve spojení s bouří Sabine byly podle meteorologů viníky pondělního poboření Rohozné na Jihlavsku.

 

Vichřice na Vysočině v ten den dosahovala rychlosti až 110 km/h. „Tuto hodnotu jsme naměřili v Havlíčkově Brodě,“ řekla Blesku mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu Martina Součková. Podle meteorologů ráz krajiny, kdy kopce stojí vedle sebe, vytvoří koridor, do kterého vletí proudící vítr. To způsobí místní nárůst jeho rychlosti.

„Tam pak rychlost může místně překročit i rychlost orkánu,“ dodala Martina Součková. A ten zrychlený vichr pak plnou silou udeřil na Rohoznou. Dílo zkázy netrvalo déle než pět minut. „Na obecním majetku odhaduji škody minimálně ve výši tří milionů,“ bilancuje starostka Rohozné Štěpánka Šteflová. „Možná desítek milionů pak dosáhnou škody na majetku místních obyvatel,“ dodává.

Na nejpostiženější dům v obci se už podařilo sehnat partu klempířů a pokrývačů. Do obce dorazila pomoc také z nedaleké Třeště. „Poslali nám techniku z městských služeb. Statik nám nařídil zbořit obecní sklad, který vichřice poškodila. Zatím však marně čekáme na likvidátory pojišťoven,“ zdůrazňuje největší současné trápení Štěpánka Šteflová.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud