Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Naděje pro alergiky: Jak fungují polštáře a nátěry, které hubí roztoče?

Autor: ula - 
13. února 2019
06:16

Polštář nebo povlak na peřinu, který je schopen zlikvidovat bakterie a roztoče. Síť do oken bránící vletu alergenů do bytu nebo nátěr, jenž čistí vzduch i sám sebe. Zní to jako z vědeckofantastického filmu, jenže v tuto chvíli už je to realita. I v Česku existují desítky firem, které se zabývají nanotechnologiemi a vyrábí materiály schopné chránit naše zdraví. Česko je navíc podle předsedy Asociace nanotechnologického průmyslu Jiřího Kůse v tomto oboru „supermanem“. Jak nám mohou nanotechnologie pomoci a mohou být i zdraví škodlivé?

Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu, o sobě říká, že jeho život alergika se změnil, když se začal zajímat právě o nanotechnologie. V těch se jedná o schopnost člověka pracovat s hmotou na úrovni molekul a atomů a měnit doslova její podstatu, a vytvářet tak materiály s novými supervlastnostmi.

„Česko je jedním ze světových inkubátorů nanotechnologií, jsme sice malá země, doslova nano, ale zároveň jsme nanosuperman,“ uvedl Kůs pro Blesk Zprávy.

Co je to nanotechnologie a jak funguje? Proč je Česko nanotechnologická velmoc? Zjistíte v rozhovoru:

Video Co je to nanotechnologie a jak funguje? - Andrea Ulagová, Blesk

Nátěr likvidující zápach i alergeny

Využití těchto technologií je skutečně pestré. Například lůžkoviny, polštáře a peřiny jsou semeništěm roztočů – tedy největších zdrojů alergenů. Zbavit se jich je poměrně složité. Pomoci ale mohou právě povlaky nebo polštáře a peřiny z nanotkanin.

„Pokud se roztoč rozhodne zalézt do vašeho polštáře z chytré tkaniny, narazí na speciální membránu. Rozdíl mezi velikostí roztoče a otvůrku v nanotkanině je, jako kdyby chtěl slon prolézt myší dírou. Roztoč zkrátka neproleze dovnitř a vydá se k vašemu sousedovi,“ popsal schopnosti nanotechnologie Kůs ve studiu Blesk. Nanotechnologie podle něj tedy dokáže chránit naše zdraví a zlepšit život nejen alergikům.

Jedním z velkých českých vynálezů je také unikátní nátěr. „Vypadá úplně normálně, jako například bílá barva, ale funguje tak, že když se k němu přiblíží alergen, bakterie, vir nebo i molekula zápachu z kuchyně, tak se tyto částice rozloží na vodní páru a pročistí vzduch,“ vysvětlil odborník, který všechny výrobky testoval na sobě. Pořídit si můžete i síť do oken, která nepropustí do vašeho bytu nečistoty.

Nanovlákna se mimo jiné využívají v textilním průmyslu, medicíně a kosmetice. Svému dítěti můžete pořídit i nanoplyšáka a kolegovi nanokravatu. Materiály totiž mají samočisticí schopnost a pokud si kravatu polijete, stačí ji očistit vodou a nečistoty po chytrém materiálu stečou.

Mohou nám nanotechnologie uškodit?

S příchodem nanotechnologií se samozřejmě vynořují otázky, zda nám nemohou i uškodit. Podle některých teorií může dojít ke změnám vlastností látek, které jsou normálně neškodné, a ty se pak mohou stát nebezpečnými, jako například azbest.

„Říkat, zda jsou nanotechnologie bezpečné nebo nebezpečné, to je jako říkat, že kladivo je bezpečné nebo nebezpečné – kladivem zatlučete hřebík, ale můžete jím i zranit. A to je podobné. Vždy je třeba dívat se na konkrétní použití a snažit se technologii porozumět,“ zmínil Kůs.

Jak vypadá polštář z nanovlákna? Jak funguje speciální nátěr? A kdo je největší nanotechnolog na světě? To zjistíte ve videu:

Video Polštář z nanovláken a nátěr - jak fungují? - Andrea Ulagová, Blesk

Další videa