Nejvlivnější Češkou dál Bradáčová, v top 10 je i Šmuclerová. Schillerová vyskočila

Autor: ČTK, Mii - 
1. 11. 2018
14:30

Nejvlivnější ženou Česka se v žebříčku časopisu Forbes stala pošesté v řadě pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na druhé příčce se opět umístila česká eurokomisařka Věra Jourová, třetí je ministryně financí Alena Schillerová, jedna z nových tváří letošního žebříčku. Forbes to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě.

Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun,“ uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Připomněl mimo jiné kauzy Davida Ratha, Ivo Rittiga, Amun.Re, Key Investments, prodej OKD, korupci mezi soudci i v policii či dohled nad sledovanou kauzou Čapí hnízdo. „Za Lenkou Bradáčovou a jejím týmem jde více než 150 velkých případů,“ dodal.

Letos se proti loňsku v první desítce objevila čtyři nová jména. Vedle Aleny Schillerové to jsou na osmém místě majitelka realit a zakladatelka nadace Women for Women Ivana Tykač, na devátém místě členka představenstva a finanční ředitelka EP Industries Hana Krejčí a na desáté příčce europoslankyně Dita Charanzová. Z médií, marketingu a reklamy se v top 10 umístila Libuše Šmuclerová, generální ředitelka Czech News Center, vydavatele deníku Blesk a online deníku Blesk.cz.

Nejvlivnější ženy Česka:

  1. Lenka Bradáčová (45), vrchní státní zástupkyně v Praze
  2. Věra Jourová (54), komisařka Evropské unie pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovná práva pohlaví
  3. Alena Schillerová (54), ministryně financí
  4. Kateřina Jirásková (44), finanční ředitelka a předsedkyně představenstva, PPF
  5. Petra Procházková (52), finanční ředitelka a členka představenstva, Agrofert
  6. Libuše Šmuclerová (55), generální ředitelka, Czech News Center
  7. Michaela Chaloupková (43), ředitelka divize Správa, členka představenstva, ČEZ
  8. Ivana Tykač (50), majitelka realit, zakladatelka nadace Women for Women
  9. Hana Krejčí (46), členka představenstva a finanční ředitelka, EP Industries
  10. Dita Charanzová (43), europoslankyně

111 významných Češek

Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z nejrůznějších oborů. Žebříček nejvlivnějších žen Česka vydává posedmé, letos poprvé v něm představuje 111 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

Redakce Forbesu hodnotí ženy v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu, ke spolupráci zve poradce, odborníky a znalce odvětví, s nimiž pořadí konzultuje. „U majitelek a manažerek sledujeme hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a porovnáváme je i několik let zpětně,“ uvedl Šimůnek.

Dále se podle něj počítají například objemy peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv, jejich podíly ve firmách, ale i počet zaměstnanců, kteří pod ně spadají, nebo kolik zákazníků či spotřebitelů může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit.

V politice a veřejné správě se posuzuje pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. „Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování,“ dodal.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 1. listopadu 2018 17:50 )

SAMY vypraskany patrony

Zobrazit celou diskusi
Další videa