Nebeská nádhera: Oblohu v noci opanují „padající hvězdy“, vidět jich budou stovky

Autor: peb, ČTK - 
12. 8. 2018
08:38

Dnes v noci bude vidět nejznámější meteorický roj perseidy. Od půlnoci do čtvrté hodiny ranní bude na obloze k vidění až 70 meteorů za hodinu. Podle astronomů budou ideální pozorovací podmínky, měsíc bude totiž v novu, a nebude tak rušit sledování meteorů. Vidět budou i čtyři nejjasnější planety sluneční soustavy.

První meteory bývají zpravidla pozorovatelné od 17. července, vrchol nastává před polovinou srpna. Pro sledování meteorů astronomové doporučují místo vzdálené desítky kilometrů daleko od měst, s výhledem do všech stran. Dalekohled není potřeba, meteory se objevují náhodně po celé obloze a jsou dost výrazné na to, aby je bylo možné spatřit okem.

Perseidy mají svůj název od souhvězdí Perseus, od něhož zdánlivě vylétají. Ve skutečnosti jsou to prachové částice z komety 109P Swift-Tuttle, která se naposledy přiblížila ke Slunci v prosinci 1992. Částečky menší než zrnka písku vstupují do atmosféry rychlostí až 59 km/s a shoří dříve, než mohou dopadnout na povrch Země. Při průletu atmosférou se jasně rozzáří, takže vypadají jako "padající hvězdy".

 První zmínky o meteorickém roji pochází z 3. století, kdy si jich lidé všimli krátce po umučení svatého Vavřince. Proto se jim někdy také přezdívá Slzy svatého Vavřince.

Doporučujeme
klempa ( 12. srpna 2018 17:07 )

Už aby byla půlnoc...a taky aby počasí hrálo do karet

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa