Zachránil popel Mašína i Horákové. Zemřel politický vězeň František Suchý (†91)

Autor: ČTK, AKu - 
13. 6. 2018
08:11

Ve věku 91 let zemřel ve čtvrtek 7. června politický vězeň František Suchý. ČTK to oznámila Jana Holcová z obecně prospěšné společnosti Post Bellum. Suchý zažil hrůzy nacistického i komunistického teroru. Spolu se svým otcem, který byl ředitelem strašnického krematoria, ukrýval popel popravených obětí nacismu a komunismu, aby mohly být jednou pohřbeny důstojně. V roce 1952 byl za špionáž a velezradu odsouzen k 25 letům žaláře. Ve věznicích strávil do svého propuštění 12,5 roku. Rehabilitace se dočkal až po roce 1989.

V roce 2011 ho bývalý prezident Václav Klaus za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva vyznamenal Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, loni v listopadu obdržel Cenu Paměti národa.

Suchý spolu se svým otcem uchránil v době protektorátu jména 2200 popravených, kteří měli být anonymně pohřbeni do hromadného hrobu. Tajně opisovali seznamy a urny s popelem ukrývali na odlehlém místě hřbitova. O jejich úmrtí informovali příbuzné. V době Pražského povstání otec i syn bojovali se zbraní v ruce.

Po únoru roku 1948 se rodina Suchých postavila i komunistickému režimu. V krematoriu schraňovali popel obětí komunistů, který měl být zlikvidován. Takto ukryli například urnu s popelem Milady Horákové, v době nacismu to byla například urna s popelem generála Josefa Mašína.

Po komunistickém převratu začali také pomáhat rodinám, které byly převáděny přes hranice. František Suchý mladší byl v kontaktu s odbojovou skupinou, která šířila letáky. Osudným se mu stalo ukrývání agenta chodce Jaroslava Koudelky, který ho nakonec po mučení prozradil. Dostal za to pětadvacetiletý trest.

Poslední rozloučení se koná ve čtvrtek 14. června ve 12:40 v malé obřadní síni strašnického krematoria – tam, kde působil jeho otec.

 

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tenco ( 13. června 2018 12:58 )

Byl to nepřítel pracujícího lidu a budované mladé sociálně spravedlivé republiky.

tenco ( 13. června 2018 12:55 )

Neříkají ti zdenda blábol?

zdenek43 ( 13. června 2018 10:50 )

Dokonáno! Puč v roce 1994 volba prezidenta 2013 + KABELKOVY PREVRAT 2013 - puc + volby 2013 + volby 2017 + volba prezidenta 2018 se zdařil. Komunisté si udrželi vliv, moc a hlavně majetek. Stále jsou pány v tomto státě. Pokračuje se v kultuře papalášství, kradení, úslužnosti policie a soudů k vládnoucí třídě. Výchova kádrů od sedmdesátých let byla úspěšná. Nejprve byli manažery puče a potom těmi kdo dohlíží na uhlazení stop z nejvyšších ústavních funkcí. 21.dubna 2018 Soudružky a soudruzi, přeji nám, aby svět šel nalevo, řekl prezident CR Milos Z e m a n na sjezdu komunistům.... „V roce, kdy si připomínáme 70. výročí komunistického puče, navštíví prezident sjezd KSČM a premiér o komunisty opře svou vládu.......„Je to k nevíře, ale v únoru roku 2018 demokraticky zvolený prezident ČR ohlašuje, že vystoupí na sjezdu komunistické strany. Poprvé od roku 1990 tak budou komunisté z iniciativy Miloše Zemana politicky legitimizováni (...) KSČ je odpovědna za programové ničení tradičních hodnot evropské civilizace, vědomé porušování lidských práv a svobod, za úpadek provázený justičními zločiny a terorem proti nositelům odlišných názorů. Dle Zák. č. 198/1993 Sb KSC - Podle zákona o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993 šlo o organizaci zločinnou a zavrženíhodnou. Jejím právním nástupcem je Komunistická strana Čech a Moravy - KSCM Komunistický režim, komunistická diktatura nebo také komunistická totalita je označení pro období, po které v Československu vládla KSČ. Zahájil je Únorový převrat roku 1948 a ukončila sametová revoluce v listopadu 1989. Během tohoto režimu, zvláště během prvních deseti let, byly statisíce lidí z politických důvodů uvězněny, internovány nebo umístěny do pracovních či koncentračních táborů či PTP a tisíce dalších se staly obětí justičních vražd nebo zemřely ve vězení či při pokusu o překonání železné opony..popraveno pro politické trestné činy 248 osob /247 mužů a Milada Horáková/ asi 8000 osob zemřelo ve vězení.......

zdenek43 ( 13. června 2018 10:34 )

Ve věku 91 let zemřel ve čtvrtek 7. června politický vězeň František Suchý..... Komunistická strana Československa (KSČ) byla krajně levicová parlamentní politická strana v Československu, členka Komunistické internacionály (KI). K základním programovým východiskům patřil třídní boj vedený dle sovětského vzoru, zahrnující do 80. let dvacátého století i fyzickou likvidaci třídních a ideologických nepřátel. Podle zákona o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993 šlo o organizaci zločinnou a zavrženíhodnou. Jejím právním nástupcem je Komunistická strana Čech a Moravy - KSCM 21.dubna 2018 ---- forrrrrrrr - - - Soudružky a soudruzi, přeji nám, aby svět šel nalevo, řekl Zeman na sjezdu komunistům. Poprvé od roku 1989 vystoupil na sjezdu komunistické strany prezident České republiky. Miloš Zeman ... Komunisté by neměli promarnit šanci.... Sám by si přál, aby svět šel nalevo. Počátky českého dělnického hnutí lze nalézt v 60. letech 19. století. Tehdy vznikly první odborové a vzdělávací spolky českého dělnictva....Proces osamostatňování české sociální demokracie z tzv. rakouské internacionály vyústil v prosinci roku 1893 na sjezdu konaném v Českých Budějovicích v založení takticky a organizačně samostatné Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické...... Československá sociálně demokratická strana dělnická (ČSDSD) vznikla přejmenováním Českoslovanské sociálně demokratické strany dělnické na sjezdu v prosinci 1918...... KSČ vznikla odštěpením větší části Československé sociální demokracie (viz též Prosincová generální stávka 1920). Programem byla koaliční vláda socialistických stran s levicí agrárníků....Ustavující sjezd KSČ se konal ve dnech 14. až 16. května 1921 ve velkém sále Národního domu v Karlíně. „Kudy chodil, tudy škodil. Ve dne škodi a v noci krad, sociální demokrat". Karel Čapek (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha)

sovca ( 13. června 2018 10:02 )

To by nám v parlamentu,v senátu a ve vládě nikdo nezbyl.

Zobrazit celou diskusi
Další videa