Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Polojasno 20°C

Poprvé po 10 letech zabíjela klíšťová encefalitida na Zlínsku: Nebezpečí hrozí dál

Autor: bop - 
19. září 2017
19:32

Ve Zlínském kraji po deseti letech opět zabíjela klíšťová encefalitida. Nejlepší zbraní proti infekci je přitom stále očkování, které mnozí lidé podceňují. Nebezpečí nákazy neklesá ani na konci léta. 

Na Zlínsku si lidský život opět vyžádala klíšťová encefalitida. Stalo se tak poprvé po deseti letech. Za posledních 20 let přitom zemřelo v České republice na klíšťovou encefalitidu 50 lidí. 

Nemoc, kterou přenášejí nakažená klíšťata, je nebezpečná hlavně pro starší lidi s oslabenou imunitou. V Česku se však očkuje jen 24 % lidí. Očkovat by se měl každý, kdo se pravidelně pohybuje v přírodě. V sousedním Rakousku je přitom situace o poznání lepší, očkovaných je až 90 % populace. 

Virus encefalitidy lékaři stále ještě neumějí zabít, záleží tak hodně na daném jedinci a jeho organismu, jak se s nemocí popere. Popud viry napadnou životně důležité části mozku, končí onemocnění bohužel smrtí.

Riziko nakažení nekončí ani s příchodem podzimu. V první polovině letošního roku onemocnělo klíšťovou encefalitidou 11 lidí, později se však přidalo dalších 19 případů. Lékaři proto doporučují nepodceňovat používání repelentu a po pobytu na rizikových místech si vždy zkontrolovat celé tělo. 

VIDEO: Podívejte se, jak správně odstranit klíště!

Video  Jak správně vytáhnout klíště  - Youtube
Video se připravuje ...

honzamastny ( 20. září 2017 07:59 )

očkovat, očkovat, očkovat! lidi šetří na zdraví, kdyby si raději přešli k nějaký pojišťovně, která to proplácí a jejich hodně! Jsem s celou rodinou u oborový pojišťovny a chodíme vždy před létem, protože tahle havěť Vám může dát dobře zabrat

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa