V části přírodních koupališť v Česku se kvůli zdraví nebezpečným sinicím už není možné koupat. Sinice jsou bakterie vytvářející škodlivé látky, ve vodě se jim daří zvláště za veder. Po poklesu teplot v tomto týdnu se na nás opět řítí tropické teploty, na horko se připravte už v neděli. Kde se budete moci v následujících dnech osvěžit?
Vedra přejí nebezpečným sinicím. Kde se můžete koupat bez obav?
1.Vysočina
Zákaz koupání platí na Vysočině v rybníku Medlov na Žďársku. Koupajícím se lidem tam hrozí akutní poškození zdraví. Vodu nevhodnou ke koupání má rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku. Voda v něm podle hygieniků představuje zejména pro lidi s oslabeným imunitním systémem zdravotní riziko. Zhoršená kvalita vody je ve vodní nádrži Sedlice na Pelhřimovsku, rybníku Černý na Jihlavsku a v Pilské nádrži na Žďársku. Naopak čistou vodu má stále devět sledovaných vodních ploch. Vyplývá to z dnešních informací na webu Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Průhlednost vody v Medlově je 30 centimetrů.
„Přetrvává masový výskyt sinic a zvýšené množství chlorofylu, hrozí uvolňování toxinů ze sinic. Teplota vody je 18,9 stupně Celsia. Při koupání hrozí akutní poškození zdraví,“ uvádí hygienici. Masivní výskyt sinic a překročení limitní hodnoty chlorofylu zjistili i v rybníku Kachlička, kde je průhlednost vody 40 centimetrů. Nádrž Sedlice má kvůli velkému výskytu sinic vodu nevhodnou ke koupání od 22. června. Lidem, kteří mají určitým způsobem oslabený organismus, tam hrozí po koupání vyrážky, případně žaludeční potíže.
Čistou vodu rekreantům nadále nabízí Břevnická nádrž na Havlíčkobrodsku a na Jihlavsku rybníky Velký Pařezitý, Malý Pařezitý a biotop Malvíny v Třešti. Na Pelhřimovsku je čistá voda v lomu u Horní Cerekve a v nádrži Trnávka, na Třebíčsku v přehradě Dalešice a v koupališti Stejskal u Rouchovan. V okrese Žďár nad Sázavou má nejčistší vodu koupací biotop v Šiklově Mlýně.
2.Jihomoravský kraj
Přírodní koupaliště Rakovec na Brněnské přehradě i rybník Suchý na Blanensku mají vodu s mírně zhoršenými vlastnostmi. Je ale stále vhodná ke koupání. Vyplývá to z výsledků měření jihomoravské krajské hygienické stanice. Ostatní sledovaná přírodní koupaliště v kraji jsou také vhodná ke koupání. Hygienici jich sledují zhruba 20. Voda s mírně zhoršenými vlastnostmi může být například kalná nebo páchnout rybinou.
Další koupaliště na Brněnské přehradě jsou bez problémů, týká se to Rokle, Sokolského koupaliště, Kozí horky a Osady. Vodu vhodnou ke koupání nabízí i vodní nádrže Letovice a Palava na Blanensku, jezírko Wellness Infinit Maximus v Brně, brněnský biotop, Kovalovice na Brněnsku, Nové Mlýny na Břeclavsku, Lučina a Bohuslavice na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku, Bantice, Vémyslice, Vranovská přehrada a Výrovice na Znojemsku.
3.Liberecký kraj
Zhoršenou kvalitu vody má v Libereckém kraji zhruba pětina sledovaných přírodních koupališť a jezer. Nejčastějšími důvody je zakalená voda a sinice, vyplývá z informací na webu Krajské hygienické stanice v Liberci. Sníženou průhlednost má voda v přírodních koupalištích v Nedamově u Dubé, v Zákupech na Českolipsku, v Košťálově a Sedmihorkách na Semilsku. Mírně zhoršená voda je i na přírodním koupališti v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. Hygienici lidem na těchto místech doporučují, aby se po koupání osprchovali. Riziko vzniku zdravotních problémů je ale malé.
U dalších tří vodních ploch hygienici nedoporučují koupání citlivým jedincům, tedy těhotným, alergikům či dětem. Na Máchově a Hamerském jezeře na Českolipsku je zhoršená kvalita vody kvůli sinicím, na přírodním koupališti v Chrastavě u Liberce kolísavá kvalita přítoku. Hygienici sledují v Libereckém kraji 36 vodních ploch, zatím nikde nemuseli koupání zakázat.
Video Vedra k padnutí. Podívejte se, jak se plnila pražská koupaliště.Video se připravuje ...4.Olomoucký kraj
Vodní plochy v Olomouckém kraji, jejichž kvalitu kontrolují hygienici, nabízejí i v polovině prázdnin stále čistou vodu. Lidé se tak mohou bez obav vykoupat na Plumlovské přehradě u Prostějova i ve štěrkopískových jezerech Poděbrady. Voda podle posledních odběrů vzorků z tohoto týdne je zde stále čistá a vhodná ke koupání. „Podle odběrů ze dne 24. července je voda ve vodní nádrži Plumlov i v koupací oblasti Poděbrady ve vynikající kvalitě. Voda je zdravotně nezávadná, smyslově postižitelné vlastnosti jsou na dobré úrovni,“ uvedla hygienička.V poděbradských jezerech, kde hygienici odebírají vzorky jednou za měsíc, není s kvalitou vody dlouhodobě žádný problém. Až na drobné výkyvy se čistá voda udržela v Plumlovské nádrži po celé loňské prázdniny. Ani o letošních prázdninách se žádné problémy na obou místech zatím nevyskytly. „Osobně se domnívám, že roli zde hraje počasí i to, že zde nejsou podmínky, které by kvalitu vody zhoršovaly. Na Poděbradech není vliv lidské činnosti, na Plumlově funguje revitalizace, která zde proběhla,“ doplnila Eva Čehovská, ředitelka odboru obecné a komunální hygieny olomoucké krajské hygienické stanice. Nádrž na Plumlovské přehradě byla před čtyřmi lety zrekonstruována, předloni se však ještě ve vodě vyskytovaly sinice, kvůli kterým Povodí Moravy její dno nákladně vyčistilo. Do čištění dna a opravy hráze investovalo 270 milionů korun.
5.Pardubický kraj
Voda v některých koupalištích v přírodě v Pardubickém kraji se začíná horšit. V přehradě Seč na Chrudimsku se rozmnožily sinice a není vhodná ke koupání. Už minulý týden hygienici zakázali koupání v rybníku Rosnička na Svitavsku kvůli přemnožení vodních organismů.
Na Seči voda ve všech třech sledovaných lokalitách neodpovídá požadavkům a představuje zdravotní riziko. Podle hygieniků je nevhodná pro koupání dětí, těhotných žen, alergiků a lidí s oslabeným imunitním systémem. Seč v minulosti v létě často trpěla masivním rozšířením sinic, v letech 2010 až 2012 bylo koupání o prázdninách zakázáno.
Hygienici mají mírné výhrady také k rybníku Hluboký na Pardubicku. Vykazuje sníženou průhlednost vody vlivem výskytu vodního květu, což bývá každým rokem pravidelný jev, který se nezhoršuje a nevyústí v zákaz. Zcela čisté jsou stále Písníky u Mělic a Březhradu na Pardubicku, vodní nádrž Březina na Svitavsku a rybník Dlouhý a přehrada Pastviny na Orlickoústecku. Lidé mohou zamířit také k vodní nádrži Konopáč na Chrudimsku.
6.Královéhradecký kraj
Voda v nádrži Rozkoš v lokalitě u autokempu a v koupališti v Dolcích u Trutnova má zhoršenou kvalitu, podle hygieniků je tam zvýšený výskyt sinic a chlorofylu. Po koupání by se lidé proto měli osprchovat čistou vodou, uvedla dnes Monika Todtová z Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.
Vzorky v pondělí odebrali odborníci také z Oborského rybníku v Jinolicích, kde je voda stále vhodná ke koupání, její průhlednost je ale snížená pod metr. V pořádku je také voda v Pecce, Dachovech či v Mladých Bucích. Hygienici ale upozorňují na to, že u koupacích míst ve volné přírodě nelze vyloučit změnu v jakosti vody po přívalovém dešti.
Koupaliště v hradeckém kraji v současném poměrně chladném a deštivém počasí navštěvují pouze jednotlivci. „Občas přijedou Němci či Holanďané, kterým chladné počasí nevadí, ale jinak je tu prázdno. Doufáme, že vyjde předpověď a na víkend se oteplí,“ řekl správce jičínského koupaliště Kníže Miroslav Petržilka.
7.Ústecký kraj
Kvalita vody ve většině přírodních nádržích v Ústeckém kraji je dobrá. Někde je pouze zhoršená viditelnost, sinici zaznamenali hygienici už v polovině července v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Vyplývá to z výsledků měření, které dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem.
Voda vhodná ke koupání je na Nechranické přehradě a Prunéřova na Chomutovsku. Kvalitní je voda v Kamencovém jezeře, kde budou mít návštěvníci k dispozici od víkendu nové plovoucí molo. Bez potíží se mohou lidé vykoupat také v jezerech Matylda a Benedikt na Mostecku. Rekreantům je tam k dispozici i místo pro grilování v přírodě. Vhodná ke koupání je voda v nádrži Barbora na Teplicku. Tu využívají obyvatelé i rekreanti z lázeňského města, kde venkovní koupaliště chybí.
Žádné závady nezaznamenali hygienici ani v nádržích v Mikulášovicích, Velkém Šenově nebo Jetřichovicích na Děčínsku. Zhoršená viditelnost ve vodě je podle hygieniků v Chabařovicích a Varvažově na Ústecku. Horší kvalita vody je v Křižanově na Teplicku, kde je zvýšený výskyt indikátorů fekálního znečištění. V jezeře Chmelař byl překročen první limit pro výskyt sinic a chlorofylu. „U některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže,“ uvádějí hygienici.
8.Plzeňský kraj
Většina přírodních a venkovních koupališť v Plzeňském kraji má čistou vodu. Nevhodná voda ke koupání je v plzeňské nádrži České údolí, v rybníku Valcha na Klatovsku a v největší přehradě Hracholusky na Plzeňsku u silničního mostu. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice a od hydrobiologa Povodí Vltavy Jindřicha Durase. V Hracholuskách je u hráze průhlednost kolem tří metrů. „Vodní květ je nepatrný a nepředstavuje žádný problém pro nikoho,“ řekl Duras. Na Radosti je průhlednost dva metry a sinice se tam začínají objevovat. „U silničního mostu je průhlednost jeden metr a sinic už je tam relativně dost. Koupání tedy ať si každý zváží, je to na hraně,“ uvedl Duras.
V oblasti Butova a Vranova je průhlednost vody v přehradě sice jen půl metru, ale sinice tam nejsou, uvedl. Teplota vody na Hracholuskách je 21 až 22 stupňů Celsia. V hloubce od sedmi metrů není v celé nádrži žádný kyslík, takže tam nemají rybáři nahazovat. V plzeňském jezírku Košutka je průhlednost vody kolem dvou metrů, bez sinic a voda je vodná ke koupání. Ve Velkém Boleveckém rybníku v Plzni je průhlednost kolem čtyř metrů. „Intenzivně se kosí vodní rostliny, takže je to ke koupání v pohodě, teplota vody je zhruba 22 stupňů, ale po oteplení se to zase rychle prohřeje,“ uvedl Duras.
Ostatní rybníky bolevecké soustavy jsou bez sinic. „Voda je ke koupání vhodná všude,“ řekl. Kamenný rybník má trvale výbornou kvalitu. Tradiční hnědé zabarvení je podle Durase způsobené rozkladem rostlinných zbytků. Šídlovský má slabý zelený vegetační zákal. „Upřesníme to začátkem příštího týdne, kdy bude na rybnících nová vlna sledování vody,“ řekl.
Na plzeňské přehradě České údolí je průhlednost kolem půl metru a je tam tradičně hustý vegetační zákal. „Sinic už je tam dost, i když netvoří klasický vodní květ. Ale ke koupání to doporučit určitě nelze,“ dodal Duras. Výborná kvalita vody je podle hygieniků na koupalištích v Blovicích i v Dobřanech na Plzeňsku. Koupání bez obav si mohou návštěvníci užít také ve všech koupalištích na Tachovsku, Domažlicku i v Rokycanech. Dobře se dá stále koupat i v rybníku Hnačov na Klatovsku, kde byly v minulých letech v této době vždy problémy se sinicemi.
9.Karlovarský kraj
Po přehradě Skalka na Chebsku zakázali hygienici koupání také ve Velkém rybníce u Hroznětína na Karlovarsku. Voda v rybníce byla ke koupání nevhodná už koncem června, nyní už by ale pro návštěvníky mohla být přímo nebezpečná. Vyplývá to z aktuálních rozborů Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje (KHS). „Byl zjištěn hojný výskyt vodního květu sinic a zároveň byl překročen třetí stupeň v ukazateli chlorofyl-a a ukazateli průhlednost,“ uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny Kateřina Jáglová.
Sinice a vodní květ jsou také důvodem, proč hygienici minulý týden zakázali koupání v nádrži Skalka. Sinice obsahují alergeny a toxiny, které mohou způsobit střevní a žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo i vážnější jaterní potíže. Vážné poškození zdraví hrozí i při náhodném polknutí vodního květu. Zhoršení kvality vody zaznamenala hygienická stanice také v karlovarské Rolavě. U pláže a mola ohodnotili hygienici vodu třetím stupněm z pěti. V brouzdališti je voda vhodná ke koupání, má jen mírně zhoršené vlastnosti. Důvodem je přírodní znečištění netoxickou zelenou řasou. Vynikající kvalita vody naopak zůstává na koupališti Michal v Sokolově nebo v Bílé vodě v Chodově.
10.Středočeský kraj
V písníku v Bakově nad Jizerou jsou stále přemnožené toxické sinice, voda je nevhodná ke koupání. Zhoršená kvalita vody je také v jezeře Ostrá na Nymbursku, kde je zvýšené množství chlorofylu.
Ostatní sledovaná středočeská koupaliště jsou v pořádku. Stupeň čtyři z pětistupňové škály, přičemž pětka znamená zákaz koupání, stejně jako minulý týden platí podle aktuálních výsledků testů v písníku v Bakově nad Jizerou. „Koupání je zdravotní riziko pro osoby, které mají sníženou imunitu, těhotné ženy a malé děti,“ uvedla Jana Motýlová z kolínského pracoviště středočeské hygieny. Ostatní by se měli po koupání osprchovat, nejlépe ale vyhledat jiné místo pro koupání.
Na jezeře Ostrá je vyhlášený stupeň tři. „Není to úplně kvalitní voda, ale riziko je hlavně v Bakově,“ dodala Motýlová.
11.Zlínský kraj
Ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku platí ode dneška zákaz koupání. Hygienici ho vydali kvůli mikrobiálnímu znečištění vody, která navíc obsahuje vysoké množství sinic, chlorofylu a má nízkou průhlednost. Koupání je zde zdraví nebezpečné, voda neodpovídá hygienickým požadavkům, řekla Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje.
„Mikrobiologické znečištění vody zřejmě způsobily nedávné přívalové deště,“ uvedla Javoříková. Kvůli intenzivním srážkám z minulých dní se mikrobiální znečištění vody objevilo tento týden také v Luhačovické přehradě a vodní nádrži Všemina na Zlínsku. Jelikož může podle Javoříkové jít pouze o krátkodobé znečištění, hygienici dnes jakost vody u obou vodních ploch neklasifikovali a odebrali nové vzorky. „Až na základě opakované analýzy vzorků rozhodneme, zdali v nádržích také nebude nutné vydat zákaz koupání,“ řekla Javoříková. Výsledky testů by podle ní měly být známy začátkem příštího týdne.
Na dalších místech kraje, která hygienici prověřují každých 14 dní, je voda v pořádku. Platí to pro Štěrkáč v Otrokovicích na Zlínsku a vodní nádrže Horní Bečva, Bystřička a Nový Hrozenkov na Vsetínsku. Nezávadná voda je i v přírodním koupališti Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku, které hygienici kontrolují jen jednou za měsíc, stejně jako zmíněnou nádrž Všemina. Hygienici v kraji kontrolují osm přírodních koupališť, budou také zveřejňovat výsledky měření majitelů tří přírodních koupacích biotopů. Informace o kvalitě vody jsou k dispozici na webu krajské hygienické stanice.
12.Moravskoslezský kraj
Kvalita vody v přírodních koupalištích Moravskoslezského kraje zůstává nadále dobrá. Výjimkou je pouze nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde jsou ve vodě nejen sinice, ale nádrž je riziková také kvůli potvrzení přítomnosti cerkárií v minulých koupacích sezonách.
Tento týden hygienici odebírali vzorky z nádrží Brušperk, Baška, Olešná a Žermanická přehrada na Frýdecko-Místecku a z nádrží Kacabaja, Větřkovice, Čerťák a Údolí mladých na Novojičínsku. „Koupání v nádrži Brušperk se nedoporučuje s ohledem na výskyt sinic ve vodě, jejichž množství se oproti minulému týdnu zvýšilo na hodnoty, které již mohou způsobit problémy nejen vnímavým jedincům, ale i běžné populaci,“ uvedla krajská hygienička Helena Šebáková.
Odběry vody v hlučínském jezeře v tomto týdnu zajistil také provozovatel Sportovně-rekreačního areálu v Hlučíně na Opavsku a následné laboratorní analýzy potvrdily vyhovující kvalitu vody. Obdobná je situace v nádrži Heipark v Tošovicích na Novojičínsku.
13.Co jsou sinice
Jde o rostlinné organismy, které najdete v některých řekách, jezerech či přehradách, u žen mohou způsobit poševní infekce, dokonce i vést k neplodnosti. Hrozí z nich alergické reakce (vyrážky, rýma, zarudlé oči) i kožní problémy. V případě polknutí vody se objevují žaludeční a střevní problémy, bolesti hlavy i vážné jaterní problémy. Koupání ve vodě obsahující sinice se proto zásadně nedoporučuje.
14.Živiny pro sinice z pracích prostředků
Sinice jsou bakterie s přesným názvem cyanobakterie, které najdete téměř
na všech vodních plochách, protože jsou velice dobře přizpůsobivé a rychle se množí. Vyhovuje jim prostředí teplých nádrží s vysokým obsahem živin – především fosforu, které jim dopřává člověk! Fosfátové mycí a prací prostředky jsou totiž hlavním zdrojem fosforu ve vodě.Problémy ze sinic:
- Střevní a žaludeční těžkosti (zejména po loknutí si infikované vody)
- Průjmy a bolesti břicha
- Bolesti hlavy
- Vyrážky
- Červené oči
- Alergici mají potíže s dýcháním
- Rýma, nachlazení
- V extrémních případech i poškození jater a nervového systému
15.7 rad, jak se vyhnout riziku
- Uvidíte-li na hladině zelenou mapu, raději do vody nechoďte.
- O zvýšeném výskytu sinic ve vodě by měly dát vědět informační tabule, proto si jich všímejte.
- Informace o výskytu sinic v konkrétní přehradě i přírodním koupališti se dají zjistit na hygienických stanicích.
- Pokud už se rozhodnete do znečištěné vody jít, nekoupejte se v ní déle než deset minut a hned se důkladně osprchujte.
- Kontrolujte břeh nádrže, protože právě tam se sinice hromadí. Změnit se to přitom může během několika hodin vlivem větru.
- Typický je pro znečištěnou vodu také zápach a velká vrstva propadajícího se bahna. To by pro vás mělo být varováním.
- Rizikové může být i pojídání ryb ze znečištěné nádrže. Všichni amatérští rybáři by tak své úlovky měli radši pustit zpátky do vody.
16.Jak poznáte, jsou-li ve vodě sinice?
Vezměte PET lahev a naplňte ji zcela vodou z koupaliště. Nechejte alespoň 20 minut stát v klidu na světle. V případě, že se u hladiny vytvoří zelený kroužek tvořený zelenými organismy ve tvaru „sekaného jehličí nebo zelené krupice“ (a voda přitom zůstane čirá), jedná se s největší pravděpodobností o sinice. Jestliže zůstane voda zakalena rovnoměrně nebo se začne tvořit větší zákal u dna, půjde pravděpodobně o řasy.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.