Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Polojasno, déšť 26°C

Porodnice zaměnila dvě novorozeňata: Teď musí zaplatit odškodné skoro 2,5 milionu

Ilustrační foto
Ilustrační foto  (Autor: iStock)
Autor: ČTK - 
12. června 2017
18:57

Celkem 90 000 eur (2,4 milionu Kč) musí podle rakouského soudu zaplatit univerzitní klinika ve Štýrském Hradci jako odškodné za to, že v roce 1990 zřejmě krátce po porodu zaměnila dvě novorozeňata. Odškodné ale dostane jen jedna postižená rodina, protože druhé dítě, které se stalo obětí nedbalosti nemocničního personálu, se zatím nepodařilo nalézt, informovala dnes agentura APA.

Porodnice musí kvůli hrubé nedbalosti zaplatit otci, matce a šestadvacetileté ženě, kterou po narození z porodnice poslali domů s nepravými rodiči, každému 30 000 eur.

Navíc musí zdravotnické zařízení uhradit náklady spojené s adopcí dívky ze strany manželského páru, který většinu života považovala za své biologické rodiče. Doris Grünwaldová se narodila ve Štýrském Hradci v roce 1990, ve svých 22 letech se ale náhodou z krevního testu dozvěděla, že není biologickou dcerou své matky.

K výměně dvou dětí podle soudu došlo zřejmě krátce po porodu, který byl proveden císařským řezem, a matka tak nedostala své dítě hned po narození. O tom, že jejich dítě zřejmě v porodnici vyměnili za jiné, ví rodina Grünwaldových od roku 2012, svůj příběh ale zveřejnila až loni, a to ve snaze najít druhé zaměněné dítě a biologickou matku Doris Grünwaldové.

Štýrskohradecká klinika následně vyzvala všech zhruba 200 žen, které v její porodnici rodily od 15. do 20. října 1990 a narodila se jim děvčata, aby se přihlásily. Na výzvu ale reagovalo jen 30 žen a druhé dítě ze záměny mezi jejich potomky nebylo.

Štýrskohradecká univerzitní klinika vyjádřila nad dnešním rozsudkem zklamání. Podle ní se nepodařilo plně prokázat, že záměna se udála právě v jejich zařízení. K záměně dětí v porodnici došlo například i v roce 1994 ve francouzském městě Cannes.

Oběma postiženým rodinám v roce 2015 soud přiřkl odškodné v celkové výši 1,88 milionu eur (49 milionů Kč). Obdobný případ se řešil i v České republice. Spor z roku 2006 skončil o pět let později soudním verdiktem, který nemocnici v Třebíči uložil vyplatit rodinám dvou zaměněných dívek odškodné 3,2 milionu korun.

Dítě nechce po porodu od své matky. Přesně asi ví proč:

Video  DÍTĚ PO PORODU NECHCE OD SVÉ MATKY  - FACEBOOK.COM
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud