Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Toto jsou privilegia Marie Terezie! Osobně výsady podepisovala, k vidění jsou v Kuníně

Autor: Karel Janeček - 
30. dubna 2017
11:51

Delikatesu pro fajnšmekry vystavují jen po dva týdny na zámku v Kuníně. Jde o privilegia, která udělila Marie Terezie městům okolo Nového Jičína. Bude to 300 let, kdy se panovnice narodila.

Vystavované dokumenty jsou originály, podepsané osobně Marií Terezií. Jedinou vládnoucí českou a uherskou královnou, dcerou císaře a krále Karla VI. Mimo jiné byla rovněž kmotrou kunínské hraběnky Walburgy, proto unikáty ukazují právě tam.

Výstavu umístili v Kuníně do bývalého obývacího pokoje hraběnky Walburgy. „Jedná se o privilegia města a městečka celého Novojičínska. Jejich cílem bylo probudit a povzbudit hospodářský rozvoj celé oblasti,“ říká kastelán Jaroslav Zezulčík.

K vidění jsou dokumenty podporující lazebníky a ranhojiče nebo řezníky. Jiná privilegia osvobozují města od poddanství. Unikáty pocházejí ze Státního okresního archivu v Novém Jičíně a na zámku je exkluzivně vystavují od 1. do 14. května.

Spatřit originální historické materiály návštěvníci mohou spatřit jako bonus k běžným prohlídkám bez navýšeného vstupného. „Po celou dobu nabízejí v zámecké restauraci U Dobré hraběnky ke kávičce vídeňské kavárenské sladkosti,“ láká kastelán.

K MARII TEREZII:

13. května 1717 se narodila arcivévodkyně Marie Terezie, která vládla Rakousku jako jediná žena z habsburského rodu.

Marie Terezie (1717-1780) byla výjimečnou vládkyní: Protože její otec, císař Karel VI., zemřel bez mužských potomků, stala se v roce 1740 první a jedinou habsburskou vladařkou Rakouského arcivévodství. Poté, co byl její manžel František Štěpán Lotrinský (1708-1765) korunován císařem Svaté říše římské, se stala „císařovnou“. Ale jen neoficiálně. Císařovnou totiž nebyla korunována nikdy. Byla ale korunována českou královnou a uherským „králem“. Její manželství bylo opravdu šťastné. Na svět přivedla 16 dětí, z nichž deset se dožilo dospělosti. Přežití habsbursko-lotrinské dynastie tím bylo konečně zajištěno. Dnes ji známe jako laskavou matku své země obklopenou dětmi.

Obrázek milující matky a panovnice ovšem neobstojí před historickými fakty: Její děti se musely podřídit matčiným politickým plánům, která kvůli většímu semknutí Rakouska s Francií většinu z nich provdala do tamní dynastie Bourbonů. Většina těchto manželství byla nešťastná. Ale Marie Terezie si prosadila svou. V Rakousku společně se svými poradci zavedla mnohé reformy: Modernizovala státní správu, armádu, hospodářství a vzdělání. V roce 1774 vydaný „Všeobecný školní řád“ se stal základním kamenem povinného základního školního vzdělávání pro všechny.

Otevřeno je 14 dnů v kuse

Otevřen je zámek denně od 9 do 17 hodin, včetně obou květnových svátků. Vstupné vychází na 100 korun pro dospělé, děti a senioři platí 60 korun. Celá rodina platí 200 korun.

Koncert k poctě Marie Terezie

Od narození slavné královny Marie Terezie to bude 300 let v sobotu 13. května. Od 17 hodin na zámku chystají k výročí slavnostní recitál z děl mistrů vídeňského baroka Johanna Josefa Fuxe a dalších v podání cembalistky Kateřiny Bílkové.

 

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud