Evropou se z jihu šíří fatální nákaza. Vybíjení stád krav hrozí i v Česku

Autor: bud - 
6. září 2016
05:02

Evropou se rychle šíří nebezpečná virová nákaza, která napadá skot. Vředy podobné neštovicím snadno rozšiřuje třeba hmyz, ale nakazit se mohou i zvířata sama od sebe. Pokud se nemoc ve stádu vyskytne, musí být celé zlikvidováno. Z Řecka už se nákaza rozšířila do Bulharska nebo Makedonie a velmi snadno se může dostat i do Česka. Chovatelé skotu se začínají obávat černých scénářů a velkých finančních ztrát.

Nodulární dermatitida skotu. Tak se jmenuje závažné virové onemocnění, které se mezi kravami snadno šíří pomocí vody, slin nebo spermatu. Během týdne až dvou od nakažení začíná mít zvíře horečku, slzení nebo nosní výtoky a vzápětí se objevují velké vyrážky a vředy, které připomínají neštovice. Tyto vředy se vyskytují na celé kůži a mohou hnisat.

„Jedná se o nákazu, která by měla pro chovatele fatální důsledky, jelikož v případě jejího potvrzení v chovu se musí zlikvidovat veškerý skot na hospodářství,“ řekl Blesk.cz Petr Pejchal, mluvčí Státní veterinární správy. V Česku jsou přitom běžné chovy, ve kterých je 500, ale i 1000 zvířat.

Chovatelé mají strach

Nemoc naštěstí není přenosná na lidi a ani maso není nakažlivé. Případný výskyt nemoci by však okamžitě pocítili všichni čeští chovatelé skotu, protože by byl okamžitě zakázán jeho vývoz. Jen za první polovinu letošního roku přitom bylo z Česka do zahraničí prodáno přes 40 tisíc kusů dobytka.

„Pokud by se tento virus dostal do Česka, bylo by to pro chovatele velmi nepříjemné a důsledky raději ani nechci předjímat,“ obává se Pavel Král ze Svazu chovatelů českého strakatého skotu.

Veterináři jsou proto v pohotovosti a připravují rozsáhlou vakcinaci. Jenže ta má zásadní problém. Očkování sice zabrání šíření nákazy, zároveň však v podstatě zlikviduje jakékoliv mezinárodní obchodování. „Vakcinovaná zvířata již nemohou opustit stát a jejich produkty, maso i mléko, podléhají specifickým podmínkám na zpracování,“ vysvětluje Pejchal. Nařizuje to legislativa Evropské unie.

Šíření rychlostí 30 kilometrů za den

Jednotlivé státy, které sousedí s těmi nakaženými, proto očkování stále odkládají, takže se zvyšuje šance dalšího rozšíření. Postižené země v tuto chvíli pozorují šíření rychlostí 25 až 30 kilometrů za den. Nemoc se tak může rychle dostat i do Česka.

„Riziko je velké, a to z více důvodů. První je, že nákazu přenáší krev sající hmyz a současné klimatické podmínky nijak nebrání jeho reprodukci a šíření. Dalším důvodem je obchod, v rámci kterého se přesouvají živá zvířata mezi členskými státy a třetími zeměmi,“ říká Pejchal,podle něhož velké riziko hrozí ve chvíli, kdy vakcinaci odmítne Rumunsko. „Pak ochranný val v podobě vakcinovaných zvířat nemusí zafungovat,“ dodává.

agfor ( 6. září 2016 12:09 )

Už dotáhli do Řecka malárii. A to prý jsou zdraví a Evropanům od nich nic nehrozí (snad jen ta uříznutá hlava, ale to je přece maličkost. Naši politici ji stejně používají jen jako špunt na krk).

agfor ( 6. září 2016 12:06 )

Proč ? On si nechá ua naše peníze dovézt zdavý skot z Argentiny.

agfor ( 6. září 2016 12:03 )

Další nemoc, kterou sem dotáhli "zdraví" inženýři ze Sýrie ?

moiaza ( 6. září 2016 10:33 )

Taktika EU jak vymlátit konkurenci.

bum-bec-bum ( 6. září 2016 10:14 )

joudajoudovy - taky to tak vidím, využili příležitosti, hodí se to na migranty a Amerika si zase přilepší. Takoví jako Ivo Adler budou žrát i to jejich maso.

Zobrazit celou diskusi