Ukrajina stahuje z Prahy velvyslance kvůli skandálu. Lobboval za svobodu Fajáda

Autor: ČTK, všm - 
21. 8. 2016
15:10

Ukrajinský prezident Petro Porošenko odvolal velvyslance v Praze Boryse Zajčuka. Oznámil to v neděli list Ukrajinska pravda s tím, že prezidentovo nařízení má páteční datum.

Zajčuk požádal o uvolnění z funkce v březnu, krátce poté, co se v českém tisku objevilo, že ukrajinské velvyslanectví v Praze usilovalo o propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby v Praze a že Zajčuk byl ochoten uhradit kauci za tohoto bývalého poradce svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

Fajáda české úřady propustily, ačkoli o jeho vydání usilovaly Spojené státy, kde je podezřelý ze spolupráce s teroristy. Podle neoficiálních informací byl vyměněn za pětici Čechů unesených v Libanonu.

Ačkoli Zajčuk po skandálu podal demisi, oficiálně byl na dovolené, upozornila Ukrajinska pravda na počátku léta. Deník současně tvrdil, že velvyslanec „neovládá jazyk země svého působení, dokonce neumí ani anglicky a za své postavení vděčí výlučně stykům“, konkrétně bratru-dvojčeti, který v letech 2002 až 2015 šéfoval aparátu ukrajinského parlamentu.

Ve Studiu Blesk promluvil jeden z unesených:

Video Adam Homsi mluvil ve Studiu Blesk o chování únosců k Fajádovu bratrovi, o tom, jak únos proběhl a jak na něj ozbrojenci působili. - Blesk / Zuzana Štíchová, Lukáš Červený, Petr Soukup

Zajčuk dnes odpoledne stále figuroval jako velvyslanec na internetové stránce ukrajinského zastupitelského úřadu v obou jazykových verzích.

VŠE O KAUZE FAJÁD

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

tomik007 ( 21. srpna 2016 18:59 )

a TURCI budou stahovat svoje velvyslance z kuze

Zobrazit celou diskusi
Další videa