Žáci se zastali »islamistického« učitele: Nezajímáme vás my, ale anonymové, vzkázali ředitelce
Skandál na plzeňském Masarykově gymnáziu se jich bezprostředně týká, nikdo se ale nezeptal na názor jich ani jejich rodičů. Studenti prvního ročníku jsou pobouřeni tím, že jejich třídní Antonín Kolář musel na škole skončit kvůli tomu, že na jejich první hodinu přišel v arabském oděvu.
Oblíbený učitel se dostal do konfliktu s vedením školy loni v září, když úvodní minuty uvítací hodiny strávil v arabském oděvu a rozmlouval se studenty o toleranci. Žákům dovolil, aby si hodinu natočili a umístili na Youtube. Spor nakonec vygradoval až k tomu, že dal Kolář k 30. červnu výpověď.
Ředitelka gymnázia Olga Matějková o sporu do médií mluvit nechtěla, jako jediný argument ale uvedla, že jí vadí skutečnost, že se video dostalo na veřejnost. „Nechci, aby se obrázky dětí zveřejňovaly v médiích, když k tomu nemáme souhlas jejich rodičů,“ řekla serveru iDNES.cz.
Za její úzkoprsý přístup ji ale zkritizovali sami žáci dotčené třídy, kteří se za svého učitele postavili otevřeným dopisem. „Hned první školní den jsme měli možnost si zajímavou hodinu pana učitele natočit. Rádi a DOBROVOLNĚ jsme tak učinili a nikomu z nás, naše rodiče nevyjímaje, nevadilo, že natočené video bylo zveřejněno. U videí se toto ostatně předpokládá. Údajné anonymy volající do školy a stěžující si na obsah nahrávky tedy nemohou mít s naší třídou nic společného,“ napsali ředitelce.
V textu, který si vedení školy rozhodně za rámeček nedá, také odhalili překvapivou skutečnost. „Nás a naše rodiče zaráží, že se nikdo z vedení Masarykova gymnázia nezajímal o názor třídy, které se celá kauza bezprostředně dotýká! Pokud by se tak stalo, dozvěděla byste se, vážená paní ředitelko, že úvodní hodiny (ani žádná jiná hodina vedená panem učitelem Kolářem) na této škole neměla s šířením islámu, nebo dokonce islamismu nic společného. Fakt, že část hodiny byla vedena v arabském oděvu, nepovažujeme za nijak závadný a smysl tohoto aktu jsme my pochopili,“ napsali.
Koláře považují za vynikajícího pedagoga, v čemž se shodují i se staršími studenty a jejich rodiči, kteří se za profesora také postavili. „Pan Kolář nás nikdy politicky či nábožensky neovlivňoval a ani s námi nemanipuloval. Naopak - vždy kladl důraz na to, abychom si v dnešním světě o věcech vytvářeli svůj vlastní názor a uměli si ho obhájit. Vždy říkal, ať nemáme strach a ať si stojíme za svým názorem, ať jsme čestní a k věcem se stavíme čelem,“ dodali s tím, že odchod svého třídního respektují, ale považují ho za nenahraditelného.
V závěru dopisu dali žáci ředitelce lekci z demokracie. „Nesouhlasíme s tím, jak k této pseudokauze vedení naší školy přistoupilo. Domníváme se také, že v demokratické zemi by vedení školy mělo respektovat demokratické principy a více se zajímat o názory studentů než o názory ubohých anonymů. Závěrem chceme říci, že vyjádření vedení školy považujeme za necitlivé. Cítíme se jím být poškozeni, ostatně stejně jako dobré jméno Masarykova gymnázia,“ napsala třída.
Samotného učitele jednání žáků potěšilo. „Mám pocit, že semínko, o němž jsem hovořil v úvodní hodině, dopadlo na úrodnou půdu a zakořenilo. Pokud jsou studenti ochotni otevřeně argumentovat, hájit si svůj názor a otevřeně se za něj postavit, naplňuje mě to optimismem ze smyslu mé práce,“ napsal na Facebooku.
jo, takovej rudej kádrovák jako byl tvuj fotr, ještě že už chcíp a nesmrdí tu jako ty
