Pátek 15. leden 2021
Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
Zataženo, sněžení -1°C

„Po bouřce pomazali stěnu blátem rukou.“ Pojišťovny čelí náporu podvodníků

Autor: bud - 
18. června 2016
05:30

Pomačkaná auta, vytopené domy, poškozené fasády. Nedávné bouřky, které se prohnaly Českem, způsobily škody za stovky milionů. Pojišťovny už začaly s proplácením, velkou část nahlášených škod ale ještě vyhodnocují. Už teď je jasné, že někteří „vynalézaví“ Češi zkouší své škody uměle nafouknout. Pojišťovny oslovené Blesk.cz potvrzují, že podvody při nahlašování škod nejsou výjimkou. Jak se lidé nejčastěji snaží vymámit peníze a co jim za podvod hrozí?

Majitel nahlásil, že mu kroupy poškodily auto. Když ovšem následující den přijel škodu posoudit technik pojišťovny, bylo už auto opravené a v novém laku. Typický příklad neúspěšného pokusu vymámit peníze z pojistky. Možná se spoléhal na to, že pojišťovna bude po bouřkách zahlcena náporem škod a bude méně obezřetná. „Opak je však pravdou,“ upozorňuje mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková.

„Klient si to zabahnil sám“

To, že se lidé opakovaně pokoušejí využít extrémního počasí k hlášení nadhodnocených nebo zcela vymyšlených škod, potvrzuje většina pojišťoven. Obvykle jde o stovky případů po každé katastrofě a bouřky z uplynulých týdnů nebyly výjimkou. „I tentokrát jsme zaznamenali několik případů. Nejčastěji se klienti snaží podvodem navýšit rozsah škod,“ řekl Blesk.cz Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

A Káňa hned uvádí příklad: „Klient nahlásil, že voda společně s bahnem zaplavila suterén do výšky 40 centimetrů. Při prohlídce ale náš technik zjistil, že výška bahna dosahovala jen 7 centimetrů a předměty ve větší výšce si klient sám zabahnil rukou.“

Pojišťovna ČSOB ještě nemá letošní bouřky vyhodnoceny, o tom, že se bude opět podvádět, však její mluvčí nepochybuje. „Že se nějaké pokusy o pojistný podvod objeví v souvislosti s živelnou událostí, je téměř jisté. Bohužel občas se najdou lidé, kteří starší škody kamuflují událostí, která se stala mnohem později,“ uvedl Petr Milata. Podle něj si lidé často neuvědomují, že se tímto jednáním dopouštějí pojistného podvodu, což je trestný čin, za který hrozí až deset let vězení a finanční postih.

Škoda stará 20 let? Pojišťovno, plať!

Systém vyhodnocování škod, který pojišťovny využívají, je důmyslný a dokáže značnou část podvodů odhalit. „Velkou roli při odhalování hrají zkušenosti likvidátorů a techniků. Z kvalitně provedené fotodokumentace toho poznáme hodně. Jinak samozřejmě probíhá i šetření na místě škody, likvidátoři případně mohou porovnat nahlášené škody s jinou škodou v dané lokalitě,“ vysvětluje Káňa.

Pojišťovny využívají i detektivy, kteří dokážou na místě hlášené škody získat řadu důkazů. V České pojišťovně takto odhalili například vykutáleného klienta, který se dlouho neúspěšně pokoušel prodat starou poškozenou stodolu. Proto zkusil získat peníze uplatněním pojistky a nahlásil, že ji zbortila vichřice s kroupami. Nakonec se zjistilo, že budova je ve špatném stavu už bezmála 20 let.

Jindy klienti hlásí vymyšlené blesky, které udeřily do jejich domu, případně škody, které si částečně způsobí sami. „Mezi nejčastější pojistné podvody patří fingované přepěťové škody, údery blesku či poškození fasád,“ řekl Václav Bálek z pojišťovny Allianz. Jiný „vykuk“ zase nahlásil poškození elektrospotřebičů bleskem za téměř 500 tisíc korun a doložil falešnou servisní zprávu, kterou vystavil jeho kamarád. I tady detektivové rychle zjistili, jak se věci ve skutečnosti mají.

Podívejte se, jaké škody bouřky v uplynulých týdnech způsobily:

djaba ( 18. června 2016 12:50 )

 Když tady tehdy řádil hurikán Kyril ,lilo a přišel mi na pozemek proud vody s bahnem a letitá práce na okrasné zahradě byla fuč .V pojišťovně mě odpoklonkovali s tím , že ten den neměli hlášenou žádnou změnu počasí , jež by mohla způsobovat škody .Ani ten jejich technik se nikdy neobjevil .

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud