Pozor na falešné dálniční známky. Padělky prozradila chyba v němčině

Autor: ČTK, sou - 
21. ledna 2016
17:55

Ani nová podoba letošních dálničních známek je neuchránila před padělateli. Falešné kupony odhalila Celní správa ČR. Obsahují chyby v textu a postrádají některé bezpečnostní prvky.

Pro letošní rok prošly dálniční známky výraznou grafickou proměnou. Roční kupon má nově tvar červeného kruhu, měsíční je ve tvaru modrého čtverce a desetidenní ve tvaru žlutého trojúhelníku. Posíleny byly i ochranné prvky, aby byla výroba padělků co nejvíce ztížena.

„I díky tomu byly první padělky dálničních kuponů odhaleny v porovnání s minulým rokem výrazně dříve. Lidé by měli být při nákupu opatrní zejména tehdy, když jsou jim nabízeny kupony za nižší ceny, protože hrozí riziko, že se nejedná o pravý dálniční kupon,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). 

Podle ministerstva je možné falešné kupony odhalit podle chyby v německém textu na zadní straně, kde je slovo für napsané bez přehlásky. Chybí jim ale například i takzvaný mikrotext a další ochranné prvky.

Celní správa odhalila první případy padělků dálničních známek pro rok 2016.Celní správa odhalila první případy padělků dálničních známek pro rok 2016. | Ministerstvo dopravy, Státním fondem dopravní infrastruktury

Ceny kuponů pro rok 2016 zůstaly stejné jako loni. Roční kupon platí od 1. prosince 2015 do 31. ledna 2017 a jeho cena je 1500,- Kč. Cena měsíčního činí 440,- Kč a cena desetidenního je 310,- Kč.

Za falešné známky pokuta až 100 tisíc korun

Pokud občané zjistí, že koupili padělaný dálniční kupon, měli by upozornit policii. V případě, že má motorista na vozidle namísto originálního dálničního kuponu padělek, dopouští se přestupku a vystavuje se tak riziku uložení pokuty za užívání zpoplatněných pozemních komunikací bez řádně uhrazeného časového poplatku ve výši až 5 tisíc korun v blokovém řízení nebo až 100 tisíc korun ve správním řízení.

Řidiči by si měli dálniční kupony pořizovat pouze na oficiálních prodejních místech. Jejich aktuální seznam, včetně pošt, naleznou na webu Státního fondu dopravní infrastruktury. Jednotlivá prodejní místa jsou označena speciální nálepkou a zároveň jsou vybavena ceníkem a tříjazyčným informačním letákem.

tomik007 ( 21. ledna 2016 18:58 )

 VIETNAMSKY - by byly urcite bez chyby.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud