Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Děti babičce říkají mami. Paní Anna jako pěstounka vychovává svá vnoučata

Autor: Tomáš Polák - 
19. ledna 2016
05:25

Být pěstounem není nic jednoduchého. Své o tom ví paní Anna Surmajová (48), která se stará o pět svěřenců už tři roky. Útočiště nalezla v SOS dětské vesničce v Karlových Varech, kterou si jen chválí. Svůj příběh popsala pro Blesk.cz.

Anna Surmajová patří do skupiny pěstounů, kteří jsou příbuzní biologických rodičů. „Jsou to moje vnoučata, děti mojí dcery. Prakticky se o ně starám od malička,“ začíná své vyprávění.

Do SOS dětské vesničky se dostala vlastně náhodou. „Našla jsem to na internetu, a tak jsem kontaktovala paní ředitelku, která mi to tu ukázala, a v ten moment jsem cítila, jako bych tady už někdy bydlela,“ popsala Blesk.cz. V loňském červenci se tak se svými pěti vnoučaty nastěhovala.

O děti se stará kvůli vážným problémům biologických rodičů. „Tam se naskytly nějaké problémy, kvůli kterým jsem se o ně musela začít starat já,“ říká paní Anna, která ale nechce konkrétně prozradit, o co šlo. „Oni jsou s nimi ve styku, jejich máma bydlí na Moravě a jejich otec je také tam, ale v Ostravě, občas přijedou, třeba když měla dvojčata narozeniny,“ říká pěstounka.

Tato role mladou babičku naplňuje. „Já už je prakticky beru, jako by byly moje děti, dělají mi radost, jsem pořád s nimi,“ řekla Blesk.cz. Děti ji prý občas omylem oslovují „mami“, ale moc dobře vědí, že jde o jejich babičku.

Podívejte se na příběh paní Anny v reportáži:

Video sos vesnice - Tomáš Polák, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Pěstounem nemůže být každý

Dalším typem pěstounské péče je takzvané profesionální pěstounství. Takový člověk musí projít náročnými psychologickými testy a vzdělávacím kurzem.

Paní Surmajová jakožto příbuzná dětí takovým procesem projít nemusela. I ona ale musí ročně navštívit 24 hodin vzdělávání v oblasti pěstounské péče. V SOS vesničce žije s dalšími pěti rodinami a život v novém prostředí si nemůže vynachválit.

„Moc se mi tu líbí, je tady přímo radost žít. Navíc děti mohou chodit do kroužků, děláme jim Mikuláše, Ježíška. Jsme tu všichni moc spokojení,“ dodává na závěr.

Chcete pomoct dětem z ohrožených rodin? Můžete podpořit veřejnou sbírku na účtu: 211 757 409/0300.

Zobrazit celou diskusi