Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Zataženo, déšť 16°C

„Ku*da sem, ku*da tam“ už ve vysílání vadit nebude? Pokuty za vulgarismy zmizí

Vulgarity ve vysílání budou posuzovány jinak.  (Autor: Soňa Jurčáková)
Autor: ČTK - 
25. listopadu 2015
15:10

Používání sprostých slov v televizi a rozhlase už by neměl zakazovat zákon, a stát by tedy za ně neměl udílet pokuty. Změna příslušné úpravy, která vulgarismy zakazovala ve vysílání mezi 06:00 a 22:00, je součástí novely zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, jíž připravilo ministerstvo kultury. Vulgarismy se často objevují v televizních filmech, nejznámější v tuzemsku je však případ sprosté mluvy prezidenta Miloše Zemana pronesené před rokem v Českém rozhlase.

Zeman v rozhovoru opakovaně použil vulgarismů, když mluvil o ruské kapele Pussy Riot a o služebním zákonu; odvolával se při tom na dřívější vyjádření předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Za své výroky se neomluvil, stanice přestala pořad vysílat, protože prezident odmítl rozhovor předtáčet.

„Nadále budou platit obecná pravidla týkající se ohrožování dětí a mladistvých. Nebude stanovena žádná konkrétní kategorie pořadů, kdy vulgarismy být mohou, či ne,“ říká ministerstvo o novele, která je do 2. prosince v připomínkovém řízení.

Je to na rodičích

Novela zavádí takzvaný labelling, systém piktogramů, který by měl být návodem k tomu, od jakých věkových kategorií je daný televizní pořad vhodný. „Nadávky a vulgarismy se ve vysílání běžně vyskytují. Pokud bude nově zaveden labelling, provozovatelé budou mít povinnost označit pořad s výskytem vulgarismů a rodiče budou moci udělat kvalifikovanou volbu, zda dovolí svým dětem takovýto pořad sledovat,“ vysvětluje mluvčí MK Simona Cigánková.

Zavedení jednotného systému označování, běžného v Evropě, je i obsaženo v koaliční smlouvě současné vlády. Informace, kterou dříve v televizi vyjadřovala známá „hvězdička“, bude vyjádřena příslušným grafickým symbolem (z hlediska věku) a piktogramem (z hlediska obsahu), jejichž jednotnou grafickou podobu určí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

„Volbou kategorií označení se inspirujeme z jiných zemí, kde tento systém funguje, zejména Nizozemskem,“ říká mluvčí. Počítá se prý s tím, že při zákonném zavedení označování vzniknou televizním stanicím určité náklady. „V posuzování hodnocených variant je zvolené řešení vůči provozovatelům velmi vstřícné, dává jim prostor, jakým způsobem postupovat při klasifikaci,“ doplňuje.

Jedním z důvodů, proč zákaz vulgarit ze zákona vypadne, je to, že se vztahoval na celoplošné televize, zatímco na kabelové a internetové televize nikoli.

Novelu vysílacího zákona již dříve kritizovala Asociace televizních organizací, která v ní postrádala koncepci regulace médií. Varovala před rozdílem v regulaci televizního a internetového vysílání. Opětovně ministerstvo vyzvala, aby s legislativními pracemi počkalo na směrnici, kterou pro tuto oblast připravuje Evropská komise.

liskabystrouska ( 26. listopadu 2015 10:12 )

poblion

starypes ( 26. listopadu 2015 06:15 )

Vy dva moralisti nade mnou, táhněte v prd del !

avina ( 26. listopadu 2015 00:39 )

Pussy Riot zpívají K.........../spíše křepčí, zpěv nic moc, jen ta vulgárnost/.Šláfenberg je obdivovatel, byl na vystoupení s přítelkyní J.Vopšěnkovou, kdy Pussy Riot dostaly cenu Havla. Havel byl" odborník- jeho styky v barech s k..... popisuje zemřelý skladatel Hapka,herec Landovský, správce knihovny VH-Žantovský......Hodně si užila Olga/ proto měla na čas také milence- on z vězení psal Olze a po ní posílalpsaní Vodňanské....milenkám. Takže vulgárnost číra ,Kradˇouska zastíní překlad *** sem,*** tam.

byvalyvoliccssd4 ( 25. listopadu 2015 23:18 )

Kdo vyrostl na hnoji, mluví jako Zeman.

liskabystrouska ( 25. listopadu 2015 17:48 )

Proboha co se to stalo v ČR ?Díky Zemanovi ..hnus hnus

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud