Máte strach, že vaše dítě onemocní, tak na něj navlékáte další a další vrstvy oblečení? Neděláte dobře. Docílíte jen toho, že vaše dítě bude k nemocem ještě náchylnější. Dobré není ani přetápění dětského pokoje. Odborníci poradili, jak své potomky správně otužovat a předejít tak nemocem. A jak na to, aby děti nemoci lépe snášely?
Děti před nemocí ochrání otužování. Jak a kdy začít?
1.Oblékejte děti přiměřeně
Základem otužování je přiměřené oblékání, což řada rodičů příliš nerespektuje ze strachu z dětské nemoci. „Zkusme se naučit věřit svému dítěti a respektovat jeho potřeby ohledně množství oblečení,“ radí matka čtyř dětí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík a dodává:
„Žádné malé dítě totiž jen tak v klidu nechodí. Většinou pobíhá, poskakuje. Je nutné si uvědomit, že je temperamentnější. I tím si vytváří teplo ve svém těle. Oblékejme je méně. Je víc než chvályhodné, když se budeme snažit děti otužovat a uděláme maximum pro to, aby nebyly příliš choulostivé.“
2.Pozor na pocení
Vezměte s sebou ven mikinu, případně další oblečení do batohu, aby se dítě mohlo převléknout, pokud se zpotí nebo zmáčí. Nemoc většinou nenastává ze zimy, ale spíše z mokra a vlhka.
„Pokud se stane, že teploměr ukazuje stále ještě plusové, ale již jednomístné hodnoty, nesahejme okamžitě po zimních bundách a zateplených kalhotách,“ doporučuje Štrougalová. Pokud stále trpíte pocitem, že vaše dítě není dostatečně oblečené, uvařte na výlet horký čaj.
3.Otužujte vzduchem
Otužovat byste měli už miminko. Nejlépe tak, že jej necháte při přebalování 3 minuty nahé. „Dopřejte svým dětem otužovací chvilky,“ radí Štrougalová. „Před večerním koupáním nechejte děti, ať se svléknout do prádla, mohou uklízet třeba hračky. Je to nenásilná forma otužování,“ dodává.
4.Otužujte vodou
Při koupání postupně snižujte teplotu
- dětem starším 2 měsíců po týdnu o půl stupně až na 34 °C
- starší děti (2–3 roky) na konci koupání sprchujte chladnější vodou
Zkuste se i s dítětem přihlásit na kurzy plavání. Někde je otužování součást vyúky.
5.Nepřetápějte v místnosti
Po usnutí dítěte kombinujte vypnutí topení a otevřené okno. Pokud můžete načasovat spínače na topení, využívejte spuštění topení ráno, aby se dítě probudilo do teplejší místnosti. Nezapomeňte pořádně větrat.
6.Choďte na vzduch
Nedržte své dítě doma, choďte s ním na procházky, dokud neklesnou teploty pod mínusové hodnoty, berte dítě na hřiště a na výlety.
7.Ověřujte, jak se dítě cítí
Zda je dítěti teplo nebo zima snadno zjistíte sáhnutím na předloktí, pod tričko nebo za krk.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.