Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Oblačno -4°C

První novorozenecká „televize“ v Česku. Rodiče vidí inkubátor na tabletu

Autor: sou - 
16. září 2015
10:00

V Olomouci mají pro maminky „novorozeneckou“ televizi. Díky kamerám přímo nad inkubátorem mohou sledovat své ratolesti i z intenzivní péče nejen v počítači, ale také na tabletu nebo mobilním telefonu. Má to posílit emoční vazbu, které je prý klíčová ve vývoji dítěte.

Emoční vazba mezi novorozencem a matkou je podle lékařských studií klíčovým faktorem v jeho úspěšném vývoji. Pokud je dítě nedonošené a musí být v inkubátoru, je to poněkud problém. Fakultní nemocnice Olomouc jako první v České republice umožnila přímé spojení mezi dítětem v inkubátoru a jeho nejbližšími příbuznými, a to i v situaci, kdy osobní návštěva není možná.

„Systém využívající kamery Axis v platformě NetRex byl rodinami přijat jednoznačně příznivě. Matky a další příbuzní, kteří se sejdou k ‚vysílání z inkubátoru‘, velmi oceňují, že mohou sledovat vývoj dítěte každý den na vlastní oči a jejich vzájemná vazba se tak posiluje,” říká primář novorozeneckého oddělení nemocnice Lumír Kantor.

Maminky mohou své děti sledovat v „novorozenecké televizi“ na počítači, tabletu nebo mobilu Maminky mohou své děti sledovat v „novorozenecké televizi“ na počítači, tabletu nebo mobilu | Axis Communications

Nemocnice tablety maminkám i půjčuje

Kamery musely odpovídat náročným požadavkům nejen ohledně hmotnosti a snadného ovládání, ale hlavně musely zvládat práci ve zhoršených světelných podmínkách na oddělení.

Po úspěšném zkušebním provozu jsou už ve všech 12 inkubátorech, které Fakultní nemocnice v současnosti má. Každý je v systému veden jako unikátní host s chráněným přístupem pro konkrétní rodinu dítěte. Z důvodu ochrany osobních údajů se nevytváří záznam.

„Navíc maminky po císařském řezu, které jsou u nás na jednotce intenzivní péče a nemůžou v tu danou dobu chodit, mohou sledovat své miminko na tabletu, který jim zapůjčíme,“ řekl pro Blesk.cz tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Egon Havrlant. Na klasickém oddělení tato služba nefunguje. Volný přístup rodičů je tam totiž bez problémů.Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud