Děti v kampani zabíjejí za volantem: Nešvary se učí od rodičů, varuje BESIP

Autor: sou - 
8. 9. 2015
14:11

Jen si rychle přetřít rty rtěnkou, srknout si kávy nebo vyřídit hovor. U toho všeho je ale potřeba ještě krkolomně držet volant. Co se děje na silnici? Na soustředění už řidiči zůstává jen minimální kapacita. BESIP na tento nešvar upozorňuje ve své nové kampani „Děláš to taky!“. Zdůrazňuje fakt, že nebezpečné chování přebírají od rodičů jejich děti. Přitom esemeskující řidič je víc nebezpečný než řidič s alkoholem v krvi.

Telefonování za volantem patří mezi nejčastější přestupky řidičů. „Nevěnování se řízení je i v letošním roce premiantem mezi příčinami nehod na našich silnicích, nezřídka s tragickými následky. Řidiči často za jízdy telefonují, pracují a nevěnují se plně řízení vozidla,“ vysvětluje šéf BESIP Martin Farář.

Nebezpečné chování pak od svých rodičů přebírají i děti, které s nimi jezdí v autě. Když to dělá jejich rodič, tak proč by to mělo být špatně? A právě na to, že nejen dobré, ale především ty špatné příklady táhnou, se zaměřuje jedna z nejnovějších kampaní BESIP nazvaná „Děláš to taky!“ Chtějí tak dospělé upozornit, že by měli jít svým potomkům příkladem a dodržovat základní pravidla silničního provozu.

Pokuty za téměř sedm milionů

„Všechno, co děláme při řízení, ačkoliv to třeba jako telefonování není zakázáno, odvádí naší pozornost. Zvlášť v době chytrých telefonů, řada lidí při řízení vyřizuje nebo čte e-maily, chatuje na sociálních sítích a podobně,“ řekl šéf BESIP Martin Farář. Za prvních sedm měsíců pak za přestupky týkající se telefonování za jízdy vybrali pokuty ve výši téměř sedm milionů korun. Ve srovnání s tím stejným obdobím v minulém roce se jedná o nárůst tohoto nešvaru.

Telefon za volantem je horší než alkohol

Za volantem se už dávno jen netelefonuje. Často řidiči stačí psát smsky nebo sledovat novinky na sociálních sítích či mail. Riziko dopravní nehody u esemeskujícího řidiče je podle některých studií až třikrát větší než u řidiče s alkoholem v krvi.

Podle výzkumů z USA je pak takový řidič až třiadvacetkrát nebezpečnější než člověk, který se řízení věnuje naplno. Pokud vyhledává telefonní číslo, je riziko dopravní nehody až trojnásobné. Nebezpečné je podle výzkumu i používaní jakéhokoli elektronického zařízení. Riziko dopravní nehody je až sedminásobně větší.Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

rodrigues ( 8. září 2015 14:31 )

Ohrožujete tím i svoje děti... ...a to i když žádné nemám? Co je to zase za blábol, kterej mamlas tohle pustí do světa?

Zobrazit celou diskusi
Další videa