Šéf vytunelovaného H-Systemu Smetka zůstává ve vězení. Soud mu zatrhl propuštění

Strůjce miliardového podvodu v případu vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka zůstává ve vězení. Pražský městský soud ve středu projednal stížnost žalobců proti jeho podmínečnému propuštění, které mu letos v květnu povolil obvodní soud. Podle dvou justičních zdrojů byla stížnost úspěšná.
Pražský městský soud o propuštění Smetky rozhodoval pošesté. Smetka i v předchozích případech uspěl u podřízeného soudu s žádostí o podmínečné propuštění se sedmiletou zkušební lhůtou a zaplacením škody poškozeným, což se však nelíbilo žalobcům.
Jednání se konalo za zavřenými dveřmi, bez přítomnosti obžalovaného, advokáta i státního zástupce. Soud podle mluvčí Markéty Puci výsledek nezveřejnil, protože jej nejdříve musí obdržet všechny strany řízení.
O propuštění svého klienta neměl odpoledne informaci ani Smetkův advokát. Usnesení prý dostane až v příštích dnech. Pokud by navíc soud Smetku propustil z vězení, musel by okamžitě zaslat příkaz do věznice. Mluvčí pankrácké věznice Jiří Dolejší během odpoledne několikrát řekl, že věznice zatím od soudu žádný příkaz nedostala.
Užitečnější na svobodě
Část klientů zkrachovalého H-Systemu přitom žádala, aby byl zakladatel této společnosti Petr Smetka propuštěn z vězení. Na svobodě by se podle jednoho z poškozených klientů Martina Junka mohl bránit proti údajnému tunelování majetku firmy v konkurzním řízení.
„Je to jistě paradoxní situace, protože po krachu H-Systemu bylo jisté zadostiučinění pro mnoho klientů, když byl inženýr Smetka odsouzen,“ uvedl Junek. V následujících letech se ale podle něho ukázalo to, že po H-Systemu zbyl značný majetek, který začal být při konkurzu prý tunelován.
„Bylo by daleko lepší, kdyby byl inženýr Smetka na svobodě, protože on by byl jedním z těch, kdo by se mohl účinně bránit proti tunelování,“ zdůraznil Junek.