Kriminálníci z bývalé Jugoslávie skončí zřejmě i v českých věznicích

Autor: zst - 
27. srpna 2015
14:25

Do českých věznic zřejmě poputují zločinci odsouzení Mezinárodním tribunálem v Haagu. Státy, které dosud takové kriminálníky přijímaly, už další odmítají. Proto je na stole dohoda mezi ČR a OSN. Do Česka by měli být umístěni lidé odsouzení za zločiny v bývalé Jugoslávii. Dostat mohou v nizozemském Haagu až doživotí. Na připravovanou dohodu upozornil web Česká justice.

Zločinci, kteří se proti zákonům provinili v bývalé Jugoslávii a které soudí příslušný mezinárodní tribunál, mohou skončit podle připravované dohody mezi ČR a OSN v českých věznicích. Státy, které takto odsouzené lidi dosud přijímaly, daly totiž Haagu stopku a další už nechtějí.

Za 20 let přes 80 odsouzených

Tribunál za 20 let existence odsoudil ať už pravomocně, nebo nepravomocně už 82 lidí. 54 z nich skončilo ve vězení v Německu, Polsku, Velké Británii, Francii nebo třeba Španělsku. V jedné zemi nikdy nevěznili více než 3 takové odsouzence.

Tři desítky zločinců ale stále na pobyt ve vězení čekají a část z nich by mohla skončit i v Česku.

„Řada předaných odsouzených již trest vykonala a byla propuštěna na svobodu, v současnosti tedy trest uložený Tribunálem vykonává pouze 18 osob, a to v počtu 1 až 3 osoby na jeden stát. Uvedené státy však zřejmě nebudou ochotny ani schopny pojmout do svých vězeňských zařízení další přibližně tři desítky odsouzených – důvodem je zejména požadavek, aby břemeno výkonu rozsudků sdílely též další státy, ohledy finanční atp.,“ uvádí se v materiálu, který má Česká justice k dispozici.

Proč do Česka?

OSN má pro výběr Česka údajně dva důvody. Prvním z nich je kulturní blízkost Česka s Balkánem, druhým podpora mezinárodního soudnictví.

„Dohoda je odůvodňována zejména zahraničně politickými zájmy České republiky, kdy Česká republika dlouhodobě podporuje mezinárodní trestní soudnictví. Vzhledem ke geografické, národnostní i kulturní blízkosti České republiky k bývalé Jugoslávii lze sjednání navrhované Dohody, jejímž cílem bude předání několika odsouzených osob do České republiky, považovat za vhodné a účelné,“ stojí v dohodě podepsané ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO).

Česko si ale vymínilo několik podmínek. Chce mít možnost konkrétní osobu odmítnout a jasně stanovit, kdo bude za zločince pobyt ve vězení a další náklady platit. OSN prý s podílem na nákladech nemá problém.

Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii brzy skončí

Tribunál pro souzení především zločinů jako genocida nebo zločiny proti lidskosti už ale brzy skončí. Aktuálně totiž soudí už posledního obviněného – Ratka Mladiče. Velitel armády Republiky srbské je obviněn ve dvou případech z genocidy, v pěti případech ze zločinů proti lidskosti a ve čtyřech z porušení válečných zákonů.

Rozsudek nad ním by měl padnout příští rok, poté by měl tribunál zaniknout. Stále není rozhodnuto ani v případu Radovana Karadžiče – vůdce bosenských Srbů může dostat až doživotí. Obviněn je mimo jiné za masakr v Srebrenici.

Soudci v rámci tribunálu posuzovali také zločiny například bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče, který ale zemřel ve vazbě, nebo Anteho Gotoviny. Chorvatského generála tribunál osvobodil.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

balika ( 27. srpna 2015 15:51 )

Kdy budou souzení v Haagu "humanitární bombarďáci" srbské porodnice?

lunatic ( 27. srpna 2015 15:23 )

Prosím -nejsem proti;je pouze zapotřebí dbát,aby odsouzení na nějaké z návštěv neoplodňovali

demiro ( 27. srpna 2015 15:05 )

My jsme ale národ debilů, pošlete sem všechno! Kriminálníky, běžence, vlastně mimo cikánů, které tady máme od věky věků, bereme všechno! Naši pracující a důchodci už neví, co by s tolika penězi dělali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud