Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Američtí vědci našli zlato. Je v kanalizaci! Každý rok 2,3 milionu dolarů!

(ilustrační foto)  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK, zrk - 
24. ledna 2015
08:35

Kanalizace. Právě tady by asi poklady nikdo nehledal. Američtí vědci ano! V kanalizacích měst je prý spousta zlata. Mohlo by se „těžit" každý rok. Vědci dokonce spočítali i jeho hodnotu!

Podle vědců z Arizonské státní univerzity může být v kovech „vytěžených" z odpadních kalů kanalizace milionového města každý rok až 13 milionů dolarů (asi 321 milionů korun), včetně zlata a stříbra v hodnotě 2,6 milionu dolarů.

To, že se v odpadech vyskytují kovy, je už nějakou dobu známo. Ale vědci z Arizonské státní univerzity si dali práci s kvantifikací jejich hodnoty. Do odpadů stéká voda z vodovodů či toalet a mísí se s odpady z průmyslové výroby, dešťovou vodou z okapů a čímkoli, co lidé vypustí ze dřezu.

Vědci odebrali vzorky této směsi po celé Americe a měřili v nich obsah kovů. Podle hlavního autora studie Paula Westerhoffa je obsah kovů takový, že by se jeho extrakce mohla vyplácet.

Ostatně jedno město v Japonsku už se do tohoto způsobu "těžby" pustilo; obyvatelé Suwy v prefektuře Nagano údajně získávají dva kilogramy zlata z každé tuny popela zbylého po spálení odpadních kalů.

jir.ass ( 24. ledna 2015 12:42 )

http://www.novinky.cz/koktejl/160386-japonci-tezi-zlato-ze-stok-na-tunu-odpadu-pripadaji-dva-kilogra my-zlata.html

st.rec ( 24. ledna 2015 09:59 )

 To bude v pražské kanalizaci pěkný nával a mela až se budou tahat o nálezy!

tgbg ( 24. ledna 2015 09:28 )

To Putler neunese!!! Zase napadne nějaký sousední stát!!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud