Pondělí 10. května 2021
Svátek slaví Blažena, zítra Svatava
Jasno 27°C

Po 126 letech odhalili Jacka Rozparovače! Byl to přistěhovalec z Polska

Britskému nadšenci se podařilo odhalit, kdo byl Jack Rozparovač
Britskému nadšenci se podařilo odhalit, kdo byl Jack Rozparovač  (Autor: profimedia.cz)
Autor: ČTK - 
8. září 2014
07:22

Za záhadnou postavou Jacka Rozparovače, který má na svědomí životy nejméně pěti londýnských prostitutek, se pravděpodobně skrývá mladý polský přistěhovalec Aaron Kosminski. Po více než století od série hrůzných činů v londýnské čtvrti Whitechapel to zjistil amatérský detektiv, který podle listu The Daily Mail analyzoval DNA ze šátku jedné z obětí.

K sérii vražd lehkých žen došlo v Londýně v roce 1888. Mladému polskému Židovi Kosminskému, který pocházel z městečka Klodawa poblíž Lodže a do Británie utekl před protižidovskými pogromy, bylo v té době 23 let a k činu ho dovedly zřejmě hrůzy, které prožil v Polsku. Jeho identitu prý nyní odhalil nadšenec Russell Edwards, který si před sedmi lety koupil v aukci šátek čtvrté zavražděné ženy Kate Eddowesové.

Šátek údajně po vraždě sebral jeden z policistů a dal jej své ženě. Podnikatel Edwards jej po koupi svěřil odborníkovi na kriminalistickou genetiku, který zjistil, že se na něm skutečně nachází důkazní materiál, patrně díky tomu, že šátek nikdo nepral. "Měli jsme jistotu, že byl šátek autentický, byl na místě zločinu a byla na něm i krev oběti," uvedl Edwards.

Uznávaný expert na získávání genetických stop z letitého důkazního materiálu Jari Louhelainen objasnil, že k odhalení přispěl rychlý vývoj v oboru jeho zkoumání - před pěti lety by prý ještě nebylo možné identitu pachatele zjistit.

Před 126 lety se o to policisté snažili zcela bezvýsledně, okruh podezřelých prý tehdy zahrnoval až sto osob, mimo jiné lékaře tehdejší královny Viktorie či malíře Waltera Sickerta. Kosminski byl rovněž na seznamu.

První obětí sériového vraha se stala třiačtyřicetiletá prostitutka a matka pěti dětí Mary Ann Nicholsová, jíž pachatel ve východolondýnské čtvrti Whitechapel velkým nožem podřezal hrdlo a následně týmž nástrojem zohavil tělo. Po ní následovaly v rozpětí několika měsíců vraždy dalších čtyř prostitutek Annie Chapmanové, Liz Strideové, Kate Eddowesové a Mary Jane Kellyové. Poslední vraždu spáchal Jack Rozparovač údajně 9. listopadu téhož roku.

Podle neoficiálních verzí může mít na svědomí i životy dalších dvou žen, jejichž vraždy nebyly objasněny.

slider ( 8. září 2014 16:18 )

Byl to Zid. https://www.youtube.com/watch?v=VMwEWU-hl7k http://en.wikipedia.org/wiki/Aaron_Kosminski

petka1974 ( 8. září 2014 11:18 )

Ten Polák zemřel v blázinci asi v 53 letech, byl duševně nemocný, zřejmě schizofrenik. Také trpěl nenávistí k ženám, takže by to do sebe docela zapadalo.

salto ( 8. září 2014 11:06 )

Možná se tomu smějete, ale podle mých zkušeností je to opravdu, ale opravdu tak

ejvm1712 ( 8. září 2014 10:37 )

Proše bardzo!

ejvm1712 ( 8. září 2014 10:36 )

Nosil dvořadový oblek a červený trenky. K jeho koníčkům patřilo štuponání ponožek,vyšívání obrazů,četba veršů a v květináči pěstoval petžel.

Zobrazit celou diskusi
Další videa