Český kajakář (†29) se utopil na Novém Zélandu: Poslední foto před smrtí

Ladislav Š. (vpravo) poslal na Facebook fotku těsně před tím, než sedl do kajaku a vyrazil na svou poslední cestu.  (Autor: Facebook.com)
Autor: ČTK - 
21. července 2014
20:35

Devětadvacetiletý Čech Ladislav Š. utonul v sobotu na Novém Zélandu, když se za nepříznivého počasí snažil v kajaku překonat úsek řeky u pětimetrového vodopádu. Informovaly o tom dnes servery nzherald.co.nz a tvnz.co.nz s odvoláním na policejní zdroje.

Novozélandský policista Craig Burrows uvedl, že se Čech a jeho přátelé snažili dostat s kajakem přes vodopád řeky Wairoa nedaleko města Whangarei na severu země v sobotu kolem 13:30 místního času, tedy 03:30 SELČ. Policista dodal, že všichni členové skupiny měli bezpečnostní vybavení, včetně záchranných plovacích vest. Řeka však toho dne byla v důsledku silných dešťů divoká a nebezpečná.

"Jeho přátelé se ho snažili zachránit, vytáhli ho na útes, dávali mu první pomoc, ta však nebyla úspěšná," citoval server nzherald.co.nz policistu.

Čech žil v současné době v Ponsonby, dva kilometry západně od Aucklandu. Policie uvedla, že již informovala jeho příbuzné v České republice. Ti musí nyní rozhodnout, zda poletí na Nový Zéland, nebo počkají na repatriaci mladíkova těla.

Český kajakář se jen několik hodin před osudnou plavbou ještě fotil u vody s přáteli. Na snímku jsou zachyceni v neoprenovém oblečení a drží se kolem ramen, za nimi jsou vidět zpěněné peřeje.

Vodopád, který se stal mladému Čechovi osudným, je přezdíván Old Jim's Falls (Vodopády starého Jakuba) po jednom muži, který kdysi zdejší pozemky vlastnil. Podle místních lidí může být po bouřce velmi nebezpečný.

evita5555 ( 22. července 2014 10:26 )

Ľutujem rodičov týchto mužov, ktorí sa s nimi roky piplali a oni sa teraz dobrovolne utopia, naozaj bez rozumu a bez pudu sebazáchovy. Toto robia aj v Tatrách, napríklad pri vyhlásení 3. stupňa lavínového nebezpečia sa zabivakujú v žlabe, kadiaľ tie lavíny padajú. Idú na vyhliadku, ale prelezú zábradlie a padnú zo 100 metrového previsu. Nechápem, prečo to tí ľudia robia.

sores ( 22. července 2014 10:25 )

Za mě, takové lidi zásadně nelituji! Vyloženě si za to můžou sami. Prát se s přírodou je předem prohraný boj. Navíc vždy při nějakém riziku musí každý počítat že ho to může stát život! Každý strůjcem života svého. Jen škoda, že staří a nemocný zůstávají a mládí prakticky dobrovolně odejde.

kdoasi ( 22. července 2014 07:54 )

Adrenalin je zřejmě silnější než pud sebezáchovy

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud