Pondělí 21. září 2020
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Jasno 23°C

Hrdina, který zachránil stovky židovských dětí: Sir Winton přijede do Česka na udělení Řádu Českého lva

Autor: ČTK - 
28. června 2014
21:36

Zachránce stovek židovských dětí Nicholas Winton chce přijet v říjnu do Prahy na předávání Řádu Bílého lva, řekl šéf protokolu Hradu Jindřich Forejt, který se v sobotu s Wintonem setkal v Londýně. Wintonova dcera Barbara dříve řekla, že neví, zda její 105letý otec bude moci kvůli jeho zdravotnímu stavu do Česka dorazit.

Forejt předal Wintonovi originál gratulačního dopisu ke 105. narozeninám a dárek od prezidenta Miloše Zemana. Winton podle Forejta řekl, že se "na Prahu a Pražský hrad těší a pokud bude moci, přijede". "To řekla i jeho dcera Barbara, když se se mnou loučila," doplnil hradní v rozhovoru pro Českou televizi protokolář. Řád by měl být Wintonovi předán při příležitosti oslav vzniku samostatného Československa 28. října.

Vláda nedávno oznámila, že navrhne prezidentu republiky, aby Řádem Bílého lva Wintona vyznamenal a Zeman již dříve potvrdil, že nejvyšší státní vyznamenání Wintonovi udělí.

Skromný Brit zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie. První vlak s dětmi odjel z v květnu 1939. Vlak, který měl odjet z Prahy 1. září 1939 s dalšími 250 dětmi, již nacisté vypravit zakázali. O Wintonových zásluhách veřejnost dlouho nevěděla. Pomohla je zveřejnit historička holokaustu Elisabeth Maxwellová. Do povědomí veřejnosti se Winton dostal dokumentem BBC z roku 1988.

Winton byl oceněn řadou britských i českých vyznamenání. Byl povýšen do šlechtického stavu, v roce 1998 mu tehdejší prezident Václav Havel udělil řád Tomáše Garrigua Masaryka a v roce 2010 dostal od bývalého britského premiéra Gordona Browna medaili Hrdina holokaustu.

zarazenyprd ( 29. června 2014 22:05 )

Forejt lže. Je nepravděpodobné, že sir Winton přijede. Navíc ochlasta Zeman nepovažuje 28.říjen za státní svátek, ale za svůj, což dokázal vloni výběrem pozvaných podle svých osobních animozit.

.abcd.abcd. ( 28. června 2014 22:55 )

Smekám před Sirem Wintonem svůj pomyslný klobouk. Měl odvahu.

tomik007 ( 28. června 2014 22:43 )

 Posledniho bilyho lva si navzajem udelili KIKI s Kasparkoviczem a od te doby se nic neudelovalo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud