Pondělí 25. října 2021
Svátek slaví Beáta, zítra Erik
Jasno 11°C

Skandál katolické církve: V Irsku našli u sirotčince masový hrob 800 dětí!

Autor: ČTK, lm - 
8. června 2014
21:57

Katolická církev v Irsku čelí obviněním ze špatného zacházení s dětmi. Vyšetřovatelé našli ostatky nejméně 796 malých dětí pohřbených v údajném masovém hrobě u bývalého církevního sirotčince ve městě Tuam. Oběti byly ve věku dva dny až devět let.

Katolický sirotčinec v Tuamu byl určen pro děti nesezdaných matek. Úmrtní listy vystavené úřady v okresu Galway na západě Irska ukazují, že jde o děti, většinou nemluvňata a batolata, které často zemřela na choroby a infekce, jimiž onemocněla v sirotčinci. Zařízení bylo v provozu v letech 1926 až 1961.

Budova, kde byl v minulosti také útulek pro bezdomovce, byla stržena už před několika desetiletími, aby uvolnila místo nové zástavbě.

Badatelka Catherine Corlessová uvedla, že podle jejích poznatků většina dětí, které zemřely v sirotčinci, ne-li všechny, skončila v někdejší septické jímce.

Už v roce 1944 vládní inspekce odhalila důkaz o podvýživě u některých z 271 dětí, které tehdy žily v tuamském sirotčinci společně s 61 svobodnými matkami.

Děti umíraly kvůli zanedbání péče

V úmrtních listech byly jako příčiny úmrtí uváděny nemoci, deformace či předčasné porody. Podle dokumentů, které historička poskytla nedělníku Irish Mail on Sunday, byly příčinou úmrtí mnoha dětí podvýživa a zanedbávání. Mnoho dětí zemřelo také na spalničky, křeče, tuberkulózu či zápal plic.

Podle záznamů umíraly i dvě děti za týden. "Nemohli si dovolit dětské rakve?" pozastavila se Corlessová nad přístupem řeholních sester z řádu Sisters of Bon Secours v rozhovoru s listem The Washington Post.

Představitelé církve v Galway tvrdí, že netušili, že tolik dětí, které zemřely v sirotčinci, bylo takto pohřbeno. Slíbili, že podpoří úsilí označit místo pamětní deskou se seznamem jmen všech 796 dětí.

Záznamy ukazují, že jímka byla přeměněna na odkladiště tělesných ostatků. Masový hrob byl objeven už v roce 1975, když pod dvěma chlapci, kteří si v místě hráli, popraskal beton nad jímkou. Místní farář na místě odříkal modlitby a hrob byl opět zakonzervován, aniž by se zjišťoval počet těl, která ukrýval. Až do letošního výzkumu se lidé domnívali, že šlo o oběti hladomoru z poloviny 19. století.

Místní pamětníci si vzpomínají, že děti ze sirotčince navštěvovaly místní školu, ale byly odděleny od ostatních dětí do doby, než byly adoptovány nebo přešly v sedmi či osmi letech do církevních pracovních škol, které byly známé využíváním dětí k neplacené práci.

Dětem, které nevzešly z manželského svazku, církev upírala křest. Pokud zemřely v církevních zařízeních, nedostalo se jim ani křesťanského pohřbu.

josefpavelka ( 13. června 2014 16:29 )

Fuj pisatelům a šiřitelům takových pomluv proti nějaké skupině (tu pracovníkům katolického sirotčince). Masový hrob označuje místo, kde je zahrabáno množství zavražděných(wikipedie). Kdo byl zavražděn v irském Tuam? Nějaký mudrlant po 50ti letech začne kritizovat jednání lidí (pracovníků sirotčince), když nic neví o jejich pomoci potřebným nebo zlých úmyslech. Styďte se pisatelé i kyvatelé takových hloupostí. Vaše "badatelka" Corlessová strká všechny zesnulé do septické jímky. Faktem však zůstává, že vyšetřovatelé našli ostatky 796 malých dětí u bývalého sirotčince. Každé z těchto dětí má podle článku vystavený úmrtní list. Proč nebylo odsouzeno jednání sirotčince při pohřbu již tehdy? Ó rozume, nech se vychovávat Bleskem a skončíš v septiku spolu s uvedenou badatelkou.

ikolop ( 9. června 2014 01:19 )

Katolíkům, kteří po celém světě údajně zneužívali děti, zabíjeli je, aby je umlčeli, a ve válce a po ní pomáhali nejen ukrývat nacisty, se u nás vracejí miliardy. Mohli jsme místo toho pomoct důchodcům, kteří často trpí hlady, ev. školství, zdravotnictví nebo hladovějícím dětem třeba v Africe a nebo konečně opravit celou dopravní síť, hlavně silnice, opravit nádraží, nejen nádraží ze socialismu v Brně, které je ostudou ČR. Nenasytná Praha tuneluje ze stát. rozpočtu miliardy, zatímco Morava a zbytek Čech strádají.

Zobrazit celou diskusi
Další videa