V Česku roste generace povalečů. Děti tráví u počítače až třikrát víc času než u sportu

Děti přiznaly, že u televize a u počítače trávily víc času, než u sportu. Víc než pětina sportujících chodila o prázdninách plavat.
Autor: ČTK - 
25. ledna 2014
15:19

Průzkum Asociace amatérských sportů České republiky nedopadl pro české děti nijak vítězoslavně. O vánočních prázdninách "sportovala" méně než třetina z nich, přičemž do sportu byla zahrnuta i jakákoliv venkovní aktivita. Mnohem více času trávily děti u televize nebo u počítače.

U televize děti tráví dvakrát víc času než sportem, až třikrát víc času než pohyb školákům zaberou počítače a počítačové hry. Ukázala to průzkum Asociace amatérských sportů ČR mezi 2188 žáky základních škol a nižších gymnázií.

V dotazníku ohledně trávení vánočních prázdnin se ke sportu přihlásilo 28 procent dětí. O letních prázdninách podle průzkumu asociace sportovalo 22 procent žáků. "Pro vánoční průzkum byla zvolena upravená metodika, podle které mohly děti za sportování označit prakticky jakoukoli volnočasovou činnost venku," upřesnili ale organizátoři zdánlivé zlepšení.

Dalších 51 procent dětí odpovědělo, že aspoň chodily ven, 21 procent dětí ale nedělalo nic a uvedly, že o sport se nezajímají. Ty děti, které se hýbaly, tak činily nejčastěji při pobíhání venku. Kvůli nepříznivému počasí moc dětí neprovozovalo typické zimní sporty, víc než pětina dotázaných ale například byla plavat.

Děti dále uvedly, že pohybovými aktivitami trávily zhruba hodinu denně, u televize však dvě hodiny a u počítače dvě až tři. Podobné jsou odpovědi ohledně nejoblíbenějších činností během svátků - děti nejraději hrály hry, koukaly na televizi a byly na internetu. Až na čtvrtém místě byly pohybové aktivity, které v oblibě předstihly pojídání cukroví.

Nezájem dětí o sport dokládá také to, že dárek související se sportem označilo za nejhezčí jen devět procent dětí. Školáci sport příliš nesledují ani v televizi, činila jich tak čtvrtina. Průzkum také ukázal, že mezi sportujícími je zhruba stejně hochů jako děvčat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

qwerty1805 ( 18. ledna 2015 17:39 )

děcka kompy v 80kách a 90kách skoro nebyly, já taky pořád četl no a teď když stojí třeba reflex co hodina slečny pokladní tak čtu na i. no a dřív sem sjížděl video v 80 letech,tak si přiznejte co ste u něj strávili času nebo sem lez po knajpách-to je furt stejný. je to podle možností děti sou furt stejný synovec miluje hry na pc a baví ho florbal plavání chodil na zdravovědu atd

koko365 ( 18. ledna 2015 13:04 )

 Allahova armáda cvičí děti střílet z Akčka a my je necháváme hnít u kompu. Kam ten svět spěje ??

koko365 ( 18. ledna 2015 13:00 )

 To jsou věci, my běhali po parcích lezli po stromech a z tělocviku jsme měli všichni za jedna. Teď se rodiče bojej, a raději nechají svoje děcka hrát videohry, sedí doma a rodiče je mají na očích. A při tělocviku jich půlka nevyšplhá po provaze nebo tyči.

mortis69 ( 26. ledna 2014 15:03 )

Začíná to na PR a končí na LE Zachvíli nást vlastní děti budou fackovat z gauče

manolla1 ( 26. ledna 2014 13:12 )

taková paní učitelka by zasloužila také výprask ... a nejen paní učitelka, ale i hlava "pomazaná", která něco takového navrhla, uzákonila aby se děti netrestaly a navíc udávaly své rodiče, atd.! Výprask bez "příčiny" a "zasloužený", je rozdíl... kam se to řítíme, že!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud