Ministr zahraničí USA Kerry nepřesvědčil EU o nutnosti zásahu v Sýrii
Evropským státům se do zásahu v Sýrii nechce a o jeho nutnosti nepřesvědčil EU ani americký ministr zahraničí John Kerry. Na setkání v litevském Vilniusu americké stanovisko podpořila podle agentury AFP pouze Francie, která to ale činí již od začátku krize, a také Dánsko. V závěrečném prohlášení vyzvala unie alespoň k jasné a rázné odpovědi prostřednictvím OSN.
Ministři zahraničí Evropské unie dnes podle agentury AP naléhali na Spojené státy, aby případný vojenský útok proti Sýrii odložily, alespoň dokud inspektoři OSN nevydají podrobnou zprávu o tamním srpnovém chemickém útoku. Kerry jim ale podle nejmenovaného diplomatického zdroje dal jasně najevo, že USA nepřijaly žádné rozhodnutí o tom, že budou na výsledky čekat. Slíbil jim alespoň, že s jejich pochybnostmi seznámí zbytek vlády prezidenta Baracka Obamy.
Země EU dnes proto kvitovaly s povděkem, že francouzský prezident François Hollande, který jako jediný zástupce Západu s dostatečně velkými vojenskými prostředky k zapojení do bojové akce plně podporuje USA, v pátek také řekl, že by se na výsledky počkat mělo.
26 z 28 států EU je proti zásahu
Podle agentury AFP se drtivá většina 26 zemí EU staví velmi rezervovaně, pokud ne rovnou odmítavě k možnosti vojenské operace. Pro zásah je kromě Francie pouze Dánsko, odkud pochází současný generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen. Země EU proto kvitovaly s povděkem, že francouzský prezident François Hollande, který podporuje USA, v pátek také řekl, že chce čekat na výsledky vyšetřování.
Čekání na vyšetřování OSN
Zatímco americký Kongres, jejž Obama požádal o schválení intervence, by mohl nejspíš hlasovat již příští týden, výsledky šetření chemického útoku týmem OSN, který přímo v Sýrii sbíral důkazy, mohou přijít až později během měsíce.
Ministr v rozpacích
Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius ale už v pátek ve Vilniusu varoval před zklamáním, které mohou výsledky přinést. Inspektoři podle něj odpoví pouze na otázku, zda šlo o chemický útok, což už prý nezpochybňuje ani syrský režim a jeho spojenci v čele s Ruskem. Inspektoři podle Fabiuse ale neukážou na viníka.
Rusko a Čína zásah blokují v Radě bezpečnosti OSN
Argument, že o zásahu by měla rozhodnout Rada bezpečnosti OSN, podporuje i generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nebo Rusko a Čína. Tyto země s právem veta ale jak známo odmítají protisyrskou rezoluci. Ministři zahraničí EU se dnes v podstatě ztotožnili s páteční výzvou poloviny účastníků summitu zemí skupiny G20 v Petrohradu, která se výslovně o vojenském zásahu nezmiňovala, požadovala ale důraznou akci.
Podle USA syrský režim zapříčinil plynovým útokem smrt 1429, z toho 426 dětí. Asadova vláda to odmítá.
Má hvězdné obsazení a vystihuje to, co dovedou Amíci. Je to koukatelné,kultivované a má to spád. Doporučuji