Sedmnáct let platí nájem: Samoživitelku vyhánějí na ulici
O střechu nad hlavou se bojí samoživitelka dvou synů (16, 18) Iveta Součková z Pardubic. Po 17 letech života v pronajatém bytě v domě dvou spolumajitelů se jí jeden z nich snaží vystrnadit za hrubé porušování dobrých mravů. Žena to odmítá a ostatní nájemníci jsou při ní.
Od pronajímatele bytu rodina dostala písemné upozornění, že zejména synové nájemnice dělají hluk, jsou vulgární a ignorují stížnosti sousedů. Dal jí přitom výstrahu před výpovědí z nájmu, pokud se vyskytne ještě jedna sebemenší výtka. Nájemnice ale nařčení nechápe. „Jsem na tom psychicky špatně. Sousedé nikdy o problémech nehovořili. Nestěžovali si, ani tady nic neřešila městská policie, a to má sídlo jen přes ulici,“ odmítá nařčení. „Ten byt asi potřebuje uvolnit, a proto nás takhle šikanuje a děsí nejistotou,“ přemítala žena. „Je to divné, protože já s paní nemám problémy,“ zastala se jí druhá spolumajitelka domu.
Ta v domě s 11 nájemníky i bydlí a má o nich přehled, zatímco pronajímatelé, kteří samoživitelce ztrpčují život, obývají dům na okraji města. „Jsme v tom domě dennodenně, takže vím, co se tam děje. Nám prostě vadí,“ řekl rozhodně spolumajitel domu. Podpora sousedů ho nezajímala.
Jak se bránit?
Pokud by Iveta Součková od pronajímatele nakonec dostala výpověď z nájmu, může se bránit soudní cestou. „Nájemnice musí do 60 dnů podat žalobu na neplatnost výpovědi. U soudu by pak došlo na dokazování,“ řekla Anna Pachtová z právního oddělení Sdružení nájemníku ČR.
Trvalý pobyt vám právě dnes dá každý. Už není problém s odhlašováním. Dřív musel odhlásit nájemník, přičemž na to lidi samozřejmě kašlali, dnes majitel po předložení např. nájemní smlouvy na dobu určitou, po uplynutí.