Vít Bárta o církevních restitucích: Krást se nemá, ale někteří mohou!

Vít Bárta při projednávání církevních restitucí u Ústavního soudu (vlevo poslanec za VV Otto Chaloupka, vpravo Petr Skokan)
Vít Bárta při projednávání církevních restitucí u Ústavního soudu (vlevo poslanec za VV Otto Chaloupka, vpravo Petr Skokan)  (Autor: ČTK)
Autor: simao, ČTK - 
4. června 2013
12:55

Dopadlo to vlastně tak, jak se čekalo. Církevní restituce u Ústavního soudu obstály i v jejich současné podobě, kdy má stát církvím navrátit majetek a peníze v hodnotě 134 miliard. Soudci ze zákona přitom vyškrtli jediné slovo. Spravedlivé. Chystá se tedy nespravedlnost? Podle šéfa Věcí veřejných Víta Bárty ano.

Církevní restituce zamířily na popud opozičních kritiků před Ústavní soud. Jedním ze zástupců nespokojenců byl Lubomír Zaorálek, který se podivoval nad tím, jak vláda přišla na částku 134 miliard, kterou vrátí různým způsobem (majetek, hotovost) církvím. Soudci však návrh na zrušení restitucí zamítli. A z vládního vyrovnání s církvemi vyškrtli jedno slovo, zbytek ponechali.

Z restitucí vyškrtli jen slovo spravedlivé

Restituce prý vychází rozumně a přiměřeně z dostupných historických údajů. Nemohou odčinit všechny křivdy minulosti, rozsah restitucí je i proto plně v kompetenci zákonodárců, uvedl v odůvodnění soud. Čtyři soudci, mezi nimi i šéf soudu Pavel Rychetský, zvrátit však verdikt nedokázali.

Soud pouze upravil znění zákona. Vyškrtl slovo "spravedlivé" u náhrad. "V kontextu celé věci není zřejmé, jaká výše náhrady by byla považována za spravedlivou a podle jakých měřítek (zda dobových, nebo současných) by se měla hodnotit," uvedl generální sekretář soudu Ivo Pospíšil.

Podle předsedy legislativní rady vlády Petra Mlsny jde o drobnou změnu technického rázu. Možným důsledkem je podle Mlsny to, že pokud církve o nějakou nemovitost přišly v souladu s dobovými předpisy a získaly za ni náhradu, do církevních restitucí nebude zahrnuta.

Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu o restitucích

Petr Nečas (ODS): "Samotný Ústavní soud v uplynulých letech kritizoval Parlament ČR za nečinnost spočívající v dlouhodobém nepřijetí zákona, který by narovnal vztahy státu a církví. Podařilo se to až po 20 letech diskusí a neustálých odkladů."

Bohuslav Sobotka (ČSSD): "Restituce byly protlačeny koalicí nejtěsnější většinou hlasů proti vůli veřejnosti, Senátu i opozice."

Vít Bárta (VV): "Ústavní soud morálně církevní restituce odsoudil, ale krádež miliard potvrdil. Reálný apel národu Ústavního soudu je tak - krást se nemá, ale někteří mohou."

krupan10 ( 5. června 2013 10:19 )

tak to fakt měla být zakázána, ale nebyla. Chrchloun, komunistobijec Havel se s bolševikama domluvil, aby jim nikdo nezkřivil ani vlas na hlavě. Naopak jim umožnil, aby ovládli všechna strategická místa v ekonomice a průmyslu a tak rozkradli postupně celou republiku.

Xeen ( 4. června 2013 17:37 )

Pokud chce nějaký zanícený náboženský fanatik argumentovat tím, že "chybičky" s inkvizicí se staly "dávno" a tím pádem jsou promlčené doporučuji google prádelny Máří Magdaleny, kde církev v letech 1922-1996 terorizovala a mučila a v některých případech umučila k smrti kolem 10 tisíce žen. Případně Anneliese Michelová - případ vymítání ďábla z bavorska z roku 1976, kdy nemocnou dívku, inkvizitoři po několika seancích umučili v jejích 25 letech ve snaze "vyhnat z ní ďábla". Skončila s mnohačetnými zlomeninami, podvyživená na 30kg, vyraženými zuby a vnitřními zraněními. Inkvizitoři odešli s s finanční pokutou, biskup, který to schválil ani souzen nebyl. Náboženští fanatici různého vyznání se ohánějí argumentem, že vše, co se stane, je vůle boží. Pokud to není pravda, opět se jedná o šíření poplašné zprávy. Pokud to pravda je, pak je jasné kdo může za povodně (a všechny zločiny světa). Myslím, že tuto škodu co vůle jejich nadřízeného způsobila, by komerční výdělečná firma jménem Církev s.r.o. měla uhradit. ¨Všude se teď brojí proti tomu, co dělají šmejdi důchodcům. Církev tohle stejné dělá stovky let a je to v pořádku.

Xeen ( 4. června 2013 17:29 )

Vracíme církvi majetek, který si poctivě získala za stovky let své existence a který jí komunisté ukradli. Poctivé metody, kterými církev majetek získala byly tyto: 1. Konfiskace majetku těch co se vůči církvi provinili - poctivé metody zde použité jsou vraždy, mučení, poškozování cizích práv, loupeže, podvody, křivá svědectví. Ovšem, tohle se všechno maže, protože církev se za tyto "chybičky v minulosti" už omluvila. Konkrétní paragrafy si každý, kdo umí číst najde sám. 2. Z darů věřících - zde se jedná opět o několikanásobné porušení zákonů. Věřící církvi platí z těchto důvodů. a) aby se přimluvila za odpuštění hříchů tam nahoře - tedy pokud Bůh existuje, jedná se ze strany církve o přijetí úplatku. Pokud neexistuje, uvádí věřícího v omyl za účelem zisku a dopouští se trestného činu podvodu. Dále bych ještě zmínil trestný čin vydírání a vyhrožování - církev vyhrožuje peklem/očistcem v případě neplnění jistých vlastních pravidel. Pokud ovšem peklo neexistuje a církev hromadně prohlašuje, že ano - pak se dopouští trestného činu šíření poplašné zprávy. Církev je nadále jedinou organizací, která dlouhodobě šíří diskriminaci dle pohlaví - už se těším až zavedou v této organizaci kvóty na rovnoprávné zastoupení mužů a žen ve vedoucích pozicích, jako jsou papežky, arcibiskupky kardinálky. Církev je dále jediná organizace, kde je povoleno napomáhat zločinu jeho neohlášením - říkají tomu zpovědní tajemství. Hříšník pochopitelně poté co "uleví svědomí" sám sebe potrestá předáním peněz do kasičky, pár otčenáši a světská spravedlnost jej mine, není-li chycen policií. Sexuálně frustrovaní kněží si ulevují pedofilními praktikami s ministranty, a jejich nadřízení je kryjí, protože když se na to náhodou přijde, nadřízený za zatajování potrestán není.

evelajn3 ( 4. června 2013 16:17 )

evelajn3 ( 4. června 2013 16:17 )

Zobrazit celou diskusi