Slovenský ministr chce, aby občané hlásili, kam jedou: Na internetu je pro smích. Podívejte se, co mu občané vzkazují!
Slovenské úřady se dostaly pod palbu kritiky veřejnosti i některých politiků kvůli zákonu, který od obyvatel pod hrozbou pokut vyžaduje ohlásit delší pobyt v cizině. Ministr vnitra Róbert Kaliňák se kvůli spornému opatření stal na internetu terčem vtipů.
Debatu o nahlašování odjezdu do zahraničí na dobu delší než 90 dnů a poskytnutí informací o předpokládaném místě a době pobytu v cizině vyvolala v parlamentu novela zákona, který tuto povinnost už dříve obsahoval. Opozice tento týden neúspěšně navrhla, aby parlament toto kontroverzní ustanovení z normy vyškrtnul.
Povinnost oznámit úřadům vycestování například na delší dovolenou nebo dlouhodobý studijní pobyt, což se týká tisícovek Slováků, se v zákonu naopak ještě zvýrazní. Místo dosavadní formulace "občan (...) před vycestováním ohlásí tuto skutečnost (...)" bude nově platit "občan (...) před vycestováním je povinen ohlásit tuto skutečnost (...)".
Proti povinnému sdělování informací o odjezdu do ciziny se v internetových diskusích postavila řada Slováků, která poukázala na to, že nyní mohou na rozdíl od minulosti volně cestovat. Také vyzvali, aby lidé zaplavili ministertsvo e-maily o místě svého pobytu. List Sme zase otiskl karikaturu s výrokem "Hranice nejsou korzo", který v roce 1969 pronesl komunistický politik a pozdější československý prezident Gustáv Husák.
Ministr se obviněním brání
"Obvinit ministerstvo vnitra a mě z toho, že chceme zavést nesvobodu při cestování občanů, je mimořádné vtipné. Nejde o žádnou šikanu ani o byrokracii," reagoval dnes před novináři Kaliňák. Úřady podle něj ovšem nebudou dodržování povinnosti nahlašovat údaje o vycestování do zahraničí kontrolovat. Dosud za neposkytnutí těchto informací neuložily žádnou pokutu.
Ministerstvo vnitra upozornilo, že ustanovení zákona o nahlašování údajů o odjezdu do ciziny platí v zemi od roku 1998. Popřelo tak informace některých medií, podle kterých tuto povinnost zavede až zmiňovaná novela zákona o hlášení pobytu občanů a o registru obyvatelstva.
Internetová komunita se baví
I když Slováci opatření zhusta kritizují, na internetu se jím baví. Na Facebooku vznikla dokonce stránka, která se hlášení polohy vysmívá.
Podle jednoho z výkladů slovenský tým na hokejovém mistrovství světa sbalil kufry po čtvrtfinále záměrně, neboť hráči nechtěli kvůli delšímu pobytu v zahraničí riskovat potyčku s úřady. Další vtipy zase připomínají, že zákon platí v celém vesmíru a že Slováci cesty za nákupy do rakouského Hainburgu, který je vzdálen jen několik kilometrů od Bratislavy, před Kaliňákem neutají. Na hlášení poloh si musí dát pozor i milenci. Chuck Norris, tradiční cíl vtipálků, mezitím oznámil, že se zákonem necítí být vázán.
Takýto zákon je už roky aj v Česku, len Česi o ňom doteraz ešte nevedia.