Pátek 29. března 2024
Dnes je Velký pátek / Taťána, zítra Arnošt
Oblačno, déšť 14°C

Na dně Mariánského příkopu našli život. Prý mění počasí.

Mariánský příkop, nejhlubší míso na planetě vždy lákalo vědce a dobrodruhy k objevování
Mariánský příkop, nejhlubší míso na planetě vždy lákalo vědce a dobrodruhy k objevování  (Autor: archiv)
Autor: ČTK, pet - 
18. března 2013
12:17

Mariánský příkop leží v Tichém oceánu a jeho hloubka činí 10.994 metrů. Dosud se mělo zato, že není místem, které by bylo zrovna vhodné pro život. Teď ale vědci našli na samém dně množství živých organismů a přišli s teorií, že ovlivňuje klima celé naší planety. 

Vědci k výzkumu použili modul, který ponořili na dno příkopu a s jeho pomocí na hladinu vytáhli sedimenty. Zjistili přitom, že ani teplota blízká bodu mrazu, ohromný tlak a naprostá tma nevylučují život, protože ve vzorcích bylo velké množství mikrobů.

"Nejspodnější část hlubokých moří není zónou bez života," řekl jeden z autorů výzkumu Robert Turnewitsch. V sedimentech se při analýze zjišťovala přítomnost kyslíku jako nepřímý důkaz aktivity mikroorganismů. Vědce překvapilo, že tyto primitivní jednobuněčné organismy byly na dně propadliny aktivnější, než ty žijící v hloubce šesti kilometrů.

Obživou jim jsou odumřelé části rostlin a živočichů, které klesly z hladiny a zachytily se na stěnách příkopu. "Množství tohoto výživného materiálu a jeho kvalita je velmi překvapující," řekl Turnewitsch. Mariánský příkop je součástí mořských hlubin zvaných hadál sahajících níže než 6000 metrů pod hladinu.

Podmořský příkop vzniká na rozhraní dvou subdukujících desek a to přesněji na subdukci Pacifické desky, které se podsouvá pod desku Filipínskou. Maximální hloubka příkopu byla stanovena zatím na 10 994 metrů Podmořský příkop vzniká na rozhraní dvou subdukujících desek a to přesněji na subdukci Pacifické desky, které se podsouvá pod desku Filipínskou. Maximální hloubka příkopu byla stanovena zatím na 10 994 metrů | archiv

Množství nalezeného organického materiálu bylo tak velké, že odborníci začali zvažovat, že by cyklus tak velkého množství uhlíku mohl ovlivňovat klima celé planety. "V zóně podmořských příkopů se shromažďuje ohromné množství organické látky a z této oblasti moří se pak uvolňuje do atmosféry velké množství uhlík. Propadliny v hadálu mají větší vliv na cyklus uhlíku, než se myslelo," tvrdí Turnewitsch o výzkumu, k němuž posloužily vzorky vyzvednuté v roce 2010.

Před rokem se do Mariánského příkopu spustil ve speciální ponorce režisér James Cameron. Po vynoření řekl, že viděl nehostinné a holé stěny. Nedávno zveřejnil první vědecké poznatky, které jeho ponor přinesl. Vědci v nabraných vzorcích našli amébu a jeden druh korýšů.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi