Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Z učitelky milionářkou: Královna módních butiků prozrazuje svůj recept na úspěch

Autor: Tereza Hořínková, Kateřina Kycltová, simao.k - 
11. června 2012
05:18

ROZHOVOR: Do Prahy přijela, protože chtěla změnit svůj život. Chtěla se stát úspěšnou, chtěla podnikat… Tamaře Kotvalové (48) stačilo devět let, aby se z chudé slovenské učitelky stala uznávanou podnikatelkou a milionářkou. Její život se nyní točí nejen kolem světa luxusu, ve kterém podniká, a také kolem partnera, u kterého konečně našla, jak ona sama říká, oporu.

Úspěšná podnikatelka Tamara Kotvalová, královna módních butiků v nejluxusnější ulici Česka, si našla čas a prozradila svůj recept na úspěch. Řeč se však stočila i na módu obecně. Jak jinak. Majitelka úspěšných obchodů v Pařížské ulici, kde se točí miliony a blýskají se nejzářivější světové značky, má zkrátka přehled. Na svou současnou pozici se však dostala jen díky velké píli. Znáte to, bez práce nejsou koláče.

Jak se stane z učitelky v mateřské školce majitelka obchodů s luxusním zbožím na Pařížské ulici?

"Přirozenou cestou, krůček po krůčku. Učitelskému povolání jsem se věnovala do revoluce. Práce s dětmi mě bavila, po určité době se ve mně ale probudila potřeba dát věcem nový směr. S listopadem 89 přišla doba plná euforie a hlavně příležitostí, o kterých se lidem ani nezdálo. Rozhodla jsem se tedy odejít za štěstím do Prahy a v jedné zahraniční společnosti, které hlavní město zaplavily, se ze dne na den zaměstnat jako prodavačka. Jednalo se o německou firmu, kde mě naučili systému, disciplíně a umožnili mi profesní rozvoj. Ze zkušeností, které jsem nasbírala, čerpám dodnes a svým zaměstnancům je dál předávám. Z pozice prodavačky jsem se vypracovala na manažerku a posléze dostala na starost kompletní přípravu vstupu firmy na nové trhy v Polsku a Rusku. Když už jsem měla dostatek prostředků, vrhla jsem se na podnikání. Nejdříve s kosmetikou, později přišla možnost získat zastoupení luxusních značek.“

Kdy jste otevřela v Pařížské svůj první obchod a co Vás k tomu vedlo?

„Bylo to v roce 1998. Tehdy jsme otevřeli obchod s pánskou módou Dunhill. Společnost Carollinum vznikla ale už o dva roky dřív a fungovala jako výhradní distributor značky Montblank, společně s obchodem v Obecním domě.“

Kolik tady máte obchodů?

„Pomalu ale jistě se naše obchody rozrůstají geometrickou řadou! (smích). Musíte ale brát v potaz fakt, že jsme na Pařížské přítomni už 15 let, takže se k tomu úměrně rozrůstá naše působnost zde a i tým lidí. Teď do našeho portfolia patří klenotnictví/hodinářství Carollinum, obchod s hodinkami Rolex, který jsme otevřeli před měsícem, dále pak Montblanc nabízející psací potřeby, koženou galanterii, hodinky a šperky, a v neposlední řadě Simple Concept Store – moje srdcová záležitost, který je jako jediný zaměřený na oblečení, doplňky, ale také design, knihy nebo kosmetiku. V současné době řešíme otevření ještě jednoho obchodu, nechci ale víc prozrazovat a něco zakřiknout. Jsem trochu pověrčivá.“

Dostáváte nabídky na odkoupení společnosti?

„Neustále a přiznávám, že mi to lichotí. Byla to ale dřina, takhle se vypracovat. Teď mám ale konečně oporu i v partnerovi.“

Tu jste před tím neměla?

„Ne. Tohle prožívám poprvé. Roman se jako úspěšný podnikatel vyzná v businessu a problematice, takže společně můžeme věci konzultovat a tak si i pomáhat. A to je moc fajn.“

O Pařížské a nakupování

Jaký obchod v Pařížské byl vůbec první?

„Pokud si dobře pamatuji, tak vůbec první vlaštovkou byla módní značka Hermès. Svůj butik zde otevřela v roce 1997. A jelikož se jedná o velmi silné jméno ve světě módy, podnítila příchod dalších módních značek do Prahy, bez kterých by nebyla Pařížská Pařížskou.“

Chybí podle Vás nějaká značka v Pařížské ulici?

„Určitě bych na Pařížské ráda viděla butik Chanel. Je to značka, která se drží na vrcholu módy již skoro jedno století a náleží jí největší podíl na utváření šatníku moderních žen. Svou nadčasovostí a zároveň neustálou inovací je mi velmi blízká.“

Která další ulice v Praze je také pokládaná za ulici módy a luxusu?

„Když se bavíme o luxusním jako drahém, tak překvapivě nejluxusnější ulicí v Praze, co se ale týče výše nájemného a ne skladby obchodů, není Pařížská, ale ulice Na Příkopech.“

Jakou nejdražší věc si u Vás může člověk koupit?

„Určitě to budou hodinky od špiček vysokého hodinářství, jako je Rolex, Patek Philippe nebo A. Lange & Söhne. Tam se ceny pohybují v řádu i několika milionů korun.“

Jakou nejdražší věc jste si kdy koupila Vy?

„Vždy se snažím investovat do něčeho trvalého, jako je umění nebo nemovitosti. Jsem ale žena a k ženám špetka rozmařilosti patří, takže si občas udělám radost novým párem bot, kabelkou nebo nějakým šperkem.“

Kam v Praze chodíte nakupovat? A kde nejčastěji v Pařížské nakupujete?

„Abych se přiznala, tak oblečení častěji než v Praze nakupuji během svých pracovních cest v zahraničí. Nejčastěji v Paříži, kam jezdím na módní přehlídky a vybírám oblečení do showroomů. Potkáte mě ale také v potravinách, z něčeho přece vařit musím (smích).“

Jakou značku oblečení preferujete?

"Móda je mým velkým koníčkem, proto si s ní ráda hraji a nemám problém experimentovat a vybočovat z řady. Mezi mé nejoblíbenější módní značky proto patří Alexander McQueen, který obléká například celou anglickou rodinu, či Lada Gagu.

Nakupujete si tedy oblečení i v konfekcích?

"Často se mi stalo, že jsem nějaký ten kousek ulovila v H&M, či v Zaře. I tam jsou někdy zajímavé věci. Naposledy jsem si tam pořídila před nějakou dobou tepláky. Není důležité, zda je značka drahá a luxusní.

Tip Tamary čtenářkám Blesku na letošní léto

Co by si měly ženy pořídit tuto sezonu? Co by jim rozhodně nemělo chybět v letním šatníku?

„Tak určitě lehké šifonové šaty. A hodně barevné. Styl takové Latinské Ameriky, kde převažuje výrazná královská modř, růžová a silně citronově žlutá, která se dá dobře kombinovat s křiklavě zelenou. Toto léto můžeme každá vypadat výrazně a mladě. Barvy nás omlazují. Nebojte se proto barev, to bych chtěla vzkáwww. eon.cz zat ženám,“ poradila Tamara.

O celebritách a snech

Když se řekne Pařížská, jaká celebrita se Vám jako první vybaví?

„Pojem celebrita ve spojení s českou společenskou scénou zní příliš nadneseně. Je však několik osobností, které si toto označení plným právem zasluhují, protože dělají čest a dobré jméno naší země i za jejími hranicemi. Jednou z nich je Karel Gott. Svým umem, kultivovaností a osobní noblesou mi nějak k Pařížské zkrátka pasuje.“

Jaká celebrita je podle Vás nejlépe oblékaná?

"Mně osobně se líbí extravagance Jirky Korna. Je to vtipné a nápadité. Dále se mi líbí styl Leoše Mareše a samozřejmě už zmíněný Karel Gott. Je to legenda."

A české ženy?

"Z dam se mi nejvíce líbí styl Libuše Šmuclerové. Opravdu. Ona je pro mě ikona českého showbusinessu. Má vkus, obléká se jak u českých tak zahraničních návrhářů a značek. Dále bych uvedla Aňu Geislerovou, Danielu Peštovou, Pavlínu Němcovou či Elišku Haškovou Coolidge."

Jaký je Váš sen?

"Jsem spokojený a šťastný člověk a jakékoli další sny by byly rouháním. V životě se mi totiž podařilo skloubit zdánlivě neslučitelné – rodinný a profesní život. Tvrdě jsem pracovala a přitom vychovávala tři děti. Nebylo to vůbec jednoduché, protože bylo období, kdy jsem na ně zůstala úplně sama. Dvě nejstarší, dcera a syn, mi už vyletěly z hnízda a jsou z nich samostatní lidé, na což jsem nejvíce pyšná. Nejmladší Matěj je, jak už to bývá u posledních dětí, benjamínkem rodiny. Kvůli němu jsem se i vrátila k používání příjmení Kotvalová, aby nás pojilo stejné rodinné jméno.“

Očima redaktorů Blesku: Naše setkání s Tamarou Kotvalovou

Byl to obyčejný všední den, takový, jakých Pařížská ulice zažila už tisíce. My se zde měly setkat s dámou, která tuto ulici zná lépe než kdokoli jiný, s Tamarou Kotvalovou. Upřímně, čekaly jsme paničku zvyklou na luxus.

Místo toho jsme se tam se-tkaly se skromnou, až stydlivou ženou, která se dokázala vypracovat z učitelky v mateřské škole na úspěšnou podnikatelku vlastnící čtyři obchody v Pařížské. Nejdražší věc, jakou si kdy koupila, jsme z ní nedostaly ani po několika pokusech.

„Na peníze nekoukám, nejsou pro mě to nejdůležitější,“ přiznala nám mimo jiné Tamara. Nebyl jediný důvod, proč jí to nevěřit.

makmark ( 23. června 2012 15:25 )

Prodávala jablko, které koupila za 1 korunu za dvě koruny. Za to si koupila 2 jablka. Pak 4 a ty taky prodala... Aha, a pak koupila 8 jablek a tak dále, že? Až se stala milionářkou? Ne, potom ji umřel její otec a zdědila 50 miliónů.

zelena.karkulka ( 11. června 2012 18:34 )

já věděla,že stačí přečíst diskuzi

zelena.karkulka ( 11. června 2012 18:33 )

zelena.karkulka ( 11. června 2012 18:33 )

číst to nebudu,asi těžko tam napsala pravdu a sice :KOPYTA DO PRAKU

abvydavatelstvi ( 11. června 2012 13:23 )

Co na to rict ..... ze jsme zase naleteli bulvaru .....

Zobrazit celou diskusi