Snížení stavu zaměstnanců z důvodu redukce výroby

INZERCE:Z důvodu redukce výroby jsme byli nuceni snížit stav zaměstnanců. Z organizačních důvodů jsme s nimi rozvázali pracovní poměr a zaplatili odstupné. Zaměstnanec nás ale napadl u soudu s tím, že výpověď je neplatná. Může nám D.A.S. v takové situaci pomoci?
Výše uvedený případ bohužel v současné době ekonomické krize není nikterak výjimečný. Přestože byl v roce 2006 přijat nový zákoník práce, který nahradil právní normu přijatou ve zcela jiných socio-ekonomických podmínkách, nepřinesl tento nový zákoník práce ve vztahu k ukončování pracovního poměru pro podnikatele liberálnější úpravu.
Nadále je podnikatel – zaměstnavatel vázán důvody pro ukončení pracovního poměru v zákoníku práce, smluvně tyto důvody nemůže rozšiřovat. Jedním z těchto důvodů je i situace, kdy se zaměstnanec stane nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele o snížení počtu zaměstnanců. Často se však stává, že zaměstnanec nesouhlasí s výpovědí, resp. považuje výpověď za neplatnou, a podá ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit, žalobu pro neplatnost rozvázání pracovního poměru. Soud je pak povinen prověřovat okolnosti, za kterých byla výpověď učiněna. Častými problémy zaměstnavatelů bývá především neprokázání doručení výpovědi zaměstnanci, nedostatek písemné formy výpovědi, skončení pracovního poměru dříve než nastane účinnost organizačních změn apod.
Na druhé straně známe z naší praxe i případy, kdy zaměstnavatel dodržel veškeré zákonné požadavky a zaměstnanec přesto podal žalobu o neplatnost a současně žádal úhradu dlužné mzdy. V současné době již neplatí limitace 6 měsíci, a proto by v případě neúspěchu byl zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy po celou dobu, kdy jeho pracovní poměr trval. V jednom z těchto případů jsme našeho klienta – zaměstnavatele zastupovali až u dovolacího soudu, který nakonec rozhodl v jeho prospěch. Náklady, které uhradila D.A.S., činily 70 120 Kč. Klient samozřejmě nebyl nucen hradit ani výše zmiňovanou náhradu mzdy.
V každém případě je velmi vhodné před učiněním výše uvedených kroků požádat D.A.S. o právní poradu. Jistě se tím do budoucna zamezí řadě nedorozumění, problémů a v krajním případě i nepatným úkonům.
Více informací najdete na www.das.cz nebo infolince 800 10 55 10
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.