Co den, to 11 500 mrknutí oka!

Lidské tělo funguje jako dokonale sestavený stroj! Všechny životně důležité procesy a funkce jsou řízeny s naprostou přesností.
Všechny orgány v těle jsou naprogramovány tak, aby jejich činnost organismu pomohla v přežití. Pokud něco selže, přichází problém.
Červené krvinky
Celkové množství se jich u dospělého člověka pohybuje kolem 25 bilionů. Jsou tím, co v těle přenáší kyslík do všech orgánů. Obsahují zhruba 3,5 gramu železa, což je více než ve všech ostatních tělních tkáních dohromady.
Plíce
Člověk se každý den 21tisíckrát nadechne a vydechne. Plíce tak za 24 hodin "zpracují" téměř 10 tisíc litrů vzduchu. Pokud si člověk kýchne, vypudí plíce vzduch, který dosahuje rychlosti téměř 900 kilometrů za hodinu.
Játra
Jsou chemickým fi ltrem těla. Za den jimi projde neuvěřitelných 2000 litrů krve, které dokonale očistí. Pokud člověk vypije litr vína, játra tělo dokáží zbavit alkoholu zhruba za deset hodin.
Pohlavní orgány
Vyprodukují za den 100 milionů spermií. Vaječníky ženy v sobě mají 20 tisíc vajíček. Schopných oplodnění je jich asi 450. Putování spermií za vajíčkem trvá 45 minut. Tato cesta je dlouhá zhruba 20cm.
Vlasy
Dokážou vyrůst zhruba o jeden centimetr za měsíc. Ve svém "životě" procházejí obdobím růstu, odumírání, kdy už na délce nepřibývají, a etapou vypadávání. Jeden vlas může naši hlavu zdobit 2–4 roky. Za jeden den vypadne až stovka vlasů.
Mozek
Obsahuje okolo 12 bilionů neuronů, a také dalších 50 bilionů podpůrných nervových buněk. Nervové buňky dokáží zpracovat až 200 tisíc impulzů, které se šíří po nervových drahách rychlostí téměř 300 kilometrů za hodinu.
Oko
Zdravý člověk za den mrkne téměř 11 500 krát. V každém oku jsou dva typy nervových buněk. Tyčinky, které rozlišují světlo a tmu, tvar a pohyb. Těch máme 100 milionů. Čípky zajišťují barevné vidění, těch jsou asi 3 miliony.
Srdce
Když tělo odpočívá, dokáže srdce dospělého zdravého člověka za minutu přepumpovat 5-7 litrů krve. Ta proudí v těle žilním spojením, které měří 150 000 kilometrů.
Střeva
Přes střeva těla je denně vyloučeno asi 250 gramů odumřených buněk. Plynů, kterých se v těle vytvoří, je zhruba 600 mililitrů. Rychlost, jakou střeva posunují potravu, je 2 centimetry za minutu.
Obranná bariéra těla
Tělo chrání od okolního světa plného chemických a fyzikálních nástrah kůže. Její plocha v dospělosti dosahuje v průměru 2 metry čtvereční a váží kolem čtyř kil, svými mírami je tak největším smyslovým orgánem lidského těla. Podkožní tuk z celkové váhy organismu činí 10–15 kilogramů.
Jeden centimetr čtvereční pokrývají až 3 miliony buněk. Mezi nimi jsou i dva receptory tepla a 13 receptorů chladu, 200 receptorů bolesti a 25 receptorů tlaku, díky nimž vnímáme hmat. Na stejné ploše můžeme najít 10 chlupů, 100 potních žláz a 15 mazových žláz. Pokožka, která tvoří vnější vrstvu kůže, se obnovuje každé čtyři týdny a její tloušťka se na různých částech těla pohybuje od půl do dvou milimetrů.
Jak rychle rosteme
Rychlost růstu není celý život rovnoměrná, ale probíhá vždy v cyklech, přestože se růst zcela zastaví až v dospělosti. Nejrychleji rosteme ihned po našem narození. Do jednoho roku života dokážeme nabrat až o 25 centimetrů víc. Za druhý rok vyrosteme o pouhou polovinu, tedy "jen" o 12 centimetrů.
Pak v nabírání výšky naopak trochu zpomalujeme. K dalšímu období rychlého růstu dochází zase až v pubertě. Za 4–5 let dospívání pak "dorazíme" svou výšku zbylými 20 procenty, která nám z dětství chyběla. Výška je přitom daná geneticky a dědíme ji po našich předcích.