Ježčí babyboom je tu!

Autor: em, aha - 
3. srpna 2008
05:00

Právě v těchto dnech můžeme na procházce v lese spatřit malé ježky. Po šesti týdnech, strávených s matkou v pelíšku, se totiž začínají osamostatňovat.

Pomalu se rozbíhají do volné přírody.

Mladí ježci už mají dobře vyvinuté a pořádně ostré bodliny. Však jim začínají růst hned druhý den po narození. Ježčí mladík váží 400 až 900 gramů a na délku měří od dvaceti do sedmadvaceti centimetrů. Někteří žijí i deset let. Živí se hlavně živočišnou stravou, zelené krmení v oblibě moc nemají.

"Jsou to v podstatě všežravci, ale přednost dávají hmyzu, slimákům, červům, měkkýšům nebo mladým hlodavcům," říká zooložka Ivana Čornaninová.

Ježci žijí na území celé republiky, zejména na okrajích listnatých lesů. Vyskytují se ale i ve výškách až 1000 metrů. Je to zvířátko poměrně hlučné, při hledání potravy obyčejně hlasitě funí a dupe.

"Ježek je noční tvor. Když ho občas uvidíme na silnici, bývá bohužel už mrtvý, něco ho přejelo," říká zoolog Jozef Kormančík. Na asfalt ježky láká nejen ovoce, spadlé ze stromů lemujících silnici. Ta totiž i v noci udržuje teplo, a tak se na ni stahují červi a jiní živočichové, které ježci požírají. Ne vždycky se jim takto prostřený stůl vyplatí, bohužel.


Co o nich možná nevíte:

* Porodí až 8 mláďat
* V zimě prospí až 6 měsíců
* Páří se od března do června
* Dožívají se až 10 let


Čich
Ježci ho mají mimořádně vyvinutý, dokonce lepší než některé druhy psů. Cítí dokonce tlamičkou, protože jejich čichové vjemy putují do mozku hltanem. I to je důvod, proč ježci tak často a intenzivně sliní. Jejich tlamička musí být vždy dokonale čistá.

Tlamička
Ježek má 36 zubů, ostrých jako žiletka. Rozkouše jimi nejen ovoce, ale i krovky brouků, a dokonce i myš nebo žábu. Jeho silné mlaskání a funění při žraní je varovným signálem pro možné konkurenty, aby se ztratili.

Zrak
Ježci vidí pouze obrysy nebo hrany, všechno mají rozmazané a k tomu jsou ještě barvoslepí. Spoléhají se proto zejména na sluch a čich, které mají vyvinuty velmi dobře.

Sluch
I přesto, že ježčí uši nejsou delší než centimetr, mohl by mu sluch leckdo závidět. Slyší totiž i v ultrazvukovém spektru a dokáže určit místo, odkud se ozývá tření hmyzích krovek. Třeba i pod kamenem.

Nohy
Ježčí nohy jsou dlouhé pouhých osm centimetrů, ale jsou vybavené ostrými drápky. Za hodinu ježek napochoduje i deset kilometrů. Když se zlobí, dokáže předními tlapkami boxovat podobně jako klokan.

Bodliny

Každý ježek jich nosí asi devět tisíc. Jsou dlouhé 2 až 3 centimetry, velmi ostré a duté. Málokdo ví, že s nimi ježek dokáže hýbat. Když tohle varování nestačí, stočí do pichlavého klubka.

Video s ježkem najdete zde.