Pospěšte si, než roztají!

Alpský ledovec
Alpský ledovec  (Autor: Tomáš Míček)
Autor: Petra Miklošková, Tereza Švejdová - 
27. července 2008
05:00

Alpské ledovce. Monumentální, krásná a zároveň ohrožená součást naší planety.

Tomáš Míček, český fotograf žijící v Rakousku, fotil na severním svahu Mont Blanku scenerie, které možná za nějaký čas zůstanou právě jen na fotografiích.

A přitom alpské ledovce jsou spolu s islandskými podle Tomáše Míčka jedny z nejkrásnějších vůbec. Ledovce vznikají táním a opětovným mrznutím nahromaděného sněhu. Mohou tak měnit tvar a tím i modelovat zemský reliéf. Vyskytují se na všech kontinentech kromě Austrálie. Dělí se na horské a pevninské, každý se vyznačuje trochu jinou strukturou a vzhledem.

Ohrožení ledoví obři

V Alpách můžeme najít ledovce karové, visuté svahové, údolní a dendritické. Posledně zmíněný je v Alpách vlastně jen jeden – Velký aletschský ledovec, dlouhý téměř 24 kilometrů a na některých místech mocný až 350 metrů!

Avšak vlivem globálního oteplování může za rok ubýt i metr a více na mocnosti. Někteří odborníci se domnívají, že do padesáti let by po alpských ledovcích nemusela zbýt ani stopa...

Tichá, ale obrovská síla

I tento fakt, že je za padesát let možná nikdo nevyfotí, láká Tomáše Míčka neustále zpět do hor. Přes všechna rizika, nevyzpytatelnost počasí, obtížný přístup daleko od civilizace, kam nevedou žádné stezky, i nebezpečí omrzlin prstů a bloudění ve tmě při návratu zpět, zas a znovu bere fotografi cké náčiní a vyráží do míst, kam málokdy vstoupí lidská noha. „Na ledovcích mě fascinuje doslova mrazivý klid a tichá síla, hlavně mi imponuje bizarnost a krása ledovcových věží a trhlin,“ vysvětluje.