Móda prošpikovaná nejmodernější technikou

Bunda, ze které můžete telefonovat, taška, v níž si dobijete telefon či fotoaparát, samovyhřívací rukavice.
Nebo pracovní úbor, který oznámí, že vám hrozí nebezpečí, anebo uniforma, jež odhalí, že jste zaměřeni laserovou zbraní... Sci-fi ? Možná před pár lety. Dnes se takové oděvy skutečně vyrábějí. Ale ne v Americe nebo v Asii. Inteligentní oblečení se šije v Plzni!
Nezasvěceným může Milan Baxa, ředitel firmy Applycon, připadat jako podivín. Zvláště když si vykračuje po ulici, občas prstem ťukne do rukávu bundy a vypadá, že si povídá sám se sebou. Přitom ve skutečnosti telefonuje, ačkoli není vidět ani telefon, ani kabel z handsfree. Nosí inteligentní, elektronikou prošpikovanou bundu, kterou vyvinula právě jeho firma.
"Oblečení s elektronikou je novinka s obrovskou budoucností," říká Baxa. Vždyť dokáže tolik věcí! Díky oblečení můžete telefonovat, stahovat a přehrávat hudbu, oblečení vás bude zahřívat, upozorní na nebezpečí, dobije baterky a v případě nouze zavolá záchranku, která dokáže přesně lokalizovat polohu člověka přes GPS anténu.
Máme volné ruce
Inteligentní oblečení se přitom nosí stejně snadno jako to běžné. Není plné drátů, obvody tvoří textilní vlákna a vše se ovládá ťukáním na jednoduchou textilní klávesnici. Je báječné, když – oblečen do »moudré« bundy – například právě nakládáte nákup do auta a zároveň ze sluchátek posloucháte hudbu a zazvoní-li telefon, nemusíte po něm pátrat po kapsách či v kabelce. Dotknete se rukávu a hovor přijmete.
Namísto hudby vám teď v uchu švitoří volající a vy mu odpovídáte přes mikrofon v límci, aniž byste třeba jen na chvíli přestali nakládat do auta ten neskutečně velký víkendový nákup.
Kabely lze prát i ždímat
"Dosud jsme se zaměřovali zejména na módní a sportovní oblečení. Zkoušeli jsme, jak lidé tyto oděvy přijmou. Zároveň jsme na sportovních bundách testovali, co všechno inteligentní oblečení vydrží," říká Milan Baxa.
Hitem poslední sezony byla komunikační bunda pro snowboardisty: "Nešetřili jsme ji. Snowboardisté v ní nesčetněkrát spadli, vyváleli se ve sněhu, elektronika všechno vydržela. Moderní elektronika je do oblečení zabudovaná tak, aby se dalo prát i ždímat v pračce. Jediné, co snáší velice špatně, je sušička prádla, protože ta pracuje jen při vyšších teplotách."
Ovšem pozor, dříve než toto oblečení hodíme do prádla, je třeba vyndat jeho takzvané srdce – elektronickou jednotku, která celý systém řídí. Jde o malou, lehkou krabičku, situovanou do vnitřní kapsy.
Slavné firmy sondují terén
Oděvní průmysl na inteligentní novinky okamžitě zareagoval. "Všechny solidní značky si nechaly vyrobit limitované kolekce. Design si navrhly samy, to, co má oblečení dokázat, jsme navrhli zase my," pochvaluje si ředitel Applyconu.
Bohužel, každý si dal vyrobit pouze několik tisíc kusů, a ty se na český trh prozatím nedostaly. Něco je však možné objednat v internetových obchodech. Ale nejde o lacinou záležitost.
Inteligentní lyžařská bunda značky O´Neill či dámská kožená bunda Puma vyjdou na 500 – 600 eur (11,5 až 13,8 tisíc Kč), vyhřívané rukavice si můžete koupit v Rakousku za 300 eur (6900 Kč). "Až se rozběhne sériová výroba, mělo by to být lacinější," myslí si Baxa.
Nejenom pro zábavu Jeho firma se však teď chce více než na módu a zábavu soustředit na pracovní oblečení. "Chceme vyvíjet inteligentní oděvy pro různá povolání, například pro vojáky, záchranáře, horníky, jednoduše pro riziková povolání," líčí Milan Baxa. Jeho firma už například vymyslela systém, který vojáka v uniformě dokáže upozornit, že na něho míří laserová zbraň. "Možností je v této oblasti nekonečně mnoho a uplatnění velmi široké. A je to velmi dobrý pocit, když se česká firma může stát významným hráčem na celosvětovém trhu," pochvaluje si Milan Baxa.