Exkluzivní výstava v Praze: Válečná maska i pro koně
Tento týden se otevřela v Muzeu policie v Praze ojedinělá výstava věnovaná ochraně obyvatelstva. V rámci Evropy se jedná o unikátní sbírku. K vidění je zde 100 let stará historie i nejmodernější ochranné prostředky.
"Podařilo se shromáždit opravdu hodně zajímavostí. Máme tady asi tisíc exponátů," řekl Blesku cz. autor výstavy Milan Vávrů.
Nejstarším vystavovaným exponátem je ochranná maska z roku 1916, používaná na frontě 1. světové války. Nejmladším naopak ochranná maska z 90. let minulého století, kterou měli ve výzbroji českoslovenští chemici nasazení v Perském zálivu.
K vidění je zde také švýcarská armádní maska pro koně a kompletní sbírka například dětských ochranných kazajek.
Kryty a masky v Česku
Stát garantuje zásobit prostředky individuální ochrany obyvatelstva (speciální oděvy a hlavně masky) zhruba pro 3,5 milionu lidí. Tyto věci jsou nyní uloženy ve speciálních skladech. Garantem je v současnosti hasičský záchranný sbor.
"Výdej by se uskutečnil v případě ohrožení státu nebo při válečném stavu nebo za mimořádných okolností," řekl Blesku cz. ředitel odboru ochrany obyvatel a krizového řízení z ústředí hasičů Ivan Koleňák.
Hasičský záchranný sbor aktuálně eviduje v Česku asi 3 200 stálých úkrytů (jeden je například v pražské Thomayerově nemocnici). V případě nebezpečí by v nich našlo 'azyl' 660 000 lidí. Ještě nedávno takových úkrytů bylo bezmála 5 000! Povinnosti starat se o kryty a zajistit je mají právnické osoby, a to jen v případě, že úkryt zařazen do systému havarijního plánu krajů.