Když cesty vedou na vrchol
Někdy se klikatí jako had a vytvářejí pravidelné obrazce, jindy je to nekonečně dlouhá rovina ztrácející se v dáli u úpatí horského masivu.
Cesty do hor z ptačí perspektivy. Některé jsou moderními silnicemi pokořujícími kopcovité masivy, jiné vedou už tisíce let k opuštěným sídlům dávných civilizací. Jedno je ale jisté: Ať jedete po jakékoliv z nich, vždy se dostanete až na vrchol...
Jordánsko
Klikatá cesta zakusující se do okolních masivů vede k největšímu pokladu jordánského království. Takzvaná královská trasa přivádí návštěvníky do starodávného skalního města Petra. To je vytesané v poušti do růžových pískovců a obklopené vysokými skalami.
Norsko
Divoké řeky, hory a tedy i serpentiny, které každého dovedou na vrcholky hřebenů třeba až k legendárním Trolím stezkám. Takovou podívanou nabízí Norsko například nedaleko fjordu Geiranger, který je vyhlášený množstvím romantických scenérií.
Itálie
Nejen kvůli turistice se v malebných kopcích budují úzké stezky. Tato strmá cesta leží pod úbočím mramorového lomu v severním Tyrolsku v Itálii. Z něho tento vzácný kámen těží bagr, který v porovnání s cestou ve tvaru tahací harmoniky vypadá jako ztracená hračka.
Peru
Říká se, že v dávno ztraceném inckém městě Machu Picchu na jednom z vrcholků jihoamerických And žily nejkrásnější ženy. Možná proto sem jezdí nasát atmosféru tolik turistů, že zdejší úřady musí jejich počet omezovat. Kdo se vydá na vrchol pěšky po cestě, bude čtyři dny zápasit s těžkým terénem a džunglí.