Potomci Romanovců?
V červenci to bude 90 let od okamžiku, kdy byl zabit poslední ruský car, Mikuláš II. Spolu s ním byli zavražděni i jeho čtyři dcery, syn a žena.
Nedaleko uralského Jekatěrinburku je zastřelili, poté okradli a spálená těla zakopali. O tom, zda se někomu podařilo přežít, kolují legendy po celém světě. Klíčem k pravdě jsou testy DNA. Šance, že jejich potomci opravdu existují, byla i v České republice. Nedělní Blesk objevil ženu, která mohla být jedním z nich.
Krvavá vražda a desítky let hledání masového hrobu posledních potomků carské linie. Teprve před několika týdny se podařilo světovým vědcům uzavřít devadesátiletý případ Romanovců. Případ z 20. století, který by byl svou krutostí hodný i drsného středověku. Případ, o kterém naše učebnice dějepisu dlouho mlčely. Konečně byla objevena a identifikována všechna těla zastřelených příbuzných Mikuláše II. Zdá se, že tímto krokem padla poslední naděje na to, že alespoň jeden z carových potomků přežil.
Tajemná prababička
Paní Zuzana Bartoňová žije poklidný rodinný život v Plzni, ze kterého ji před dvěma lety na chvíli vytrhla možnost, že by mohla být potomkyní vyvražděné carské rodiny.
Klíčem k této myšlence byla tajemná prababička. "Věděli jsme o ní jen, že pocházela z Ruska a s rodinou se časem přestěhovala do Polska," vypráví svůj příběh paní Zuzana. Její předkyně byla opravdu velmi zvláštní žena. Nikdy nemluvila o svých rodičích ani prarodičích. Nemluvila o svém původu ani rodišti a snažila se předstírat, že neumí ani číst, ani psát.. Když v 70. letech zemřela, zůstala po ní jedna cenná, záhadná listina – oddací list. Na něm by nebylo nic zvláštního, kdyby se rodina díky němu nedozvěděla, že prababička Marie se za svobodna jmenovala Romanovská.
Genetika rozhodla
Po mnoha rodinných debatách a hecování s přáteli se paní Zuzana rozhodla podstoupit testy DNA, které vnesou do jejího tajemného původu světlo. "Asi před rokem jsem absolvovala genetické testy. Ty ale moji přímou příbuznost s carskou rodinou vyvrátily," říká Zuzana. Testy u nás provozuje společnost Genomag, která určuje klan, z něhož vychází mateřská linie testované osoby.
"Testy se provádí srovnáním profi lu tzv. mitochondriální DNA (ze slin) se známým profilem předka. V případě Romanovců jsme jej získali z odborné literatury," říká Marek Minárik z Genomagu. Plzeňské podnikatelce ale vyvrácení příbuznosti s carem nevadí. "Mnohokrát jsem přemýšlela, co by nám to přineslo dobrého. S majetkem jsou jen starosti a možná by byly naše životy v ohrožení. Ještě bychom skončili někde u zdi," říká Zuzana Bartoňová.
PŘÍPAD ROMANOVCI
Carská rodina byla v roce 1918 na příkaz bolševiků internována na Sibiř do Jekatěrinburku. Poté, co byl 17. července Mikuláš II. s ženou Alexandrou Fjodorovnou, čtyřmi dcerami a synem zavražděn, se podařilo jejich vrahům ukrýt těla tak dokonale, že se je podařilo vypátrat až desítky let poté. Na konci 70. let byly vyzvednuty z hromadného hrobu. K potvrzení pravosti ostatků tehdy poskytl svou DNA manžel královny Alžběty, britský princ Filip. Díky jeho příbuznosti s větví Romanovců bylo možné ji potvrdit. Dvě z carových dětí – následník trůnu Alexej a jeho sestra Marie – ale tehdy na místě hrůzného činu chyběly. Teprve loni se podařilo archeologům objevit hrob posledních dvou dětí, jejichž osud byl zahalen tajemstvím. Spekulovalo se o tom, že se jim podařilo přežít. Ruská prokuratura na začátku 90. let obnovila vyšetřování okolností násilné smrti posledního ruského panovníka. Dodnes ale nejsou známy