Jiří Máška: Skutečný pirát z Karibiku

Autor: Jan Horák - 
4. května 2008
01:00

Komunismus malíře Jiřího Mášku vyhnal za oceán do Karibiku. Teď si tam český podnikavec postavil pirátskou loď ve stylu známého filmu Piráti z Karibiku.

Když se řekne Černá perla, každý si vybaví loď z filmu Piráti z Karibiku.

Jenže Černá perla neexistuje jen na filmovém plátně. Skutečná loď toho jména se právě teď pohupuje na hladině Karibského moře u honduraského ostrova Roatan. Na její palubě vás ale nepřivítá známý pirát z Karibiku Jack Sparrow. Loď totiž postavila "suchozemská krysa" - Čech Jiří Máška.

Jiří Máška je malíř, který na druhé straně zeměkoule podniká v různých oblastech. Na honduraském ostrově Roatan například provozuje český pivovar. Malovat a vařit pivo mu ale k plné radosti ze života nestačilo, a tak se rozhodl postavit pirátskou loď - Černou perlu.

"Asi před třemi roky jsem pročítal historii Roatanu, pirátského ostrova. A zjistil jsem, že Henry Morgan, nejslavnější místní pirát, tady pořádal nezřízené pitky a žranice po vyhraných bitvách," vysvětluje Máška. "Dnes ale na ostrově nejsou žádné známky po pirátech. Proto jsem se rozhodl, že loď o výtlaku 260 tun postavím," dodává.

<strong>Loď za 50 milionů</strong>
Skutečná Černá perla je 25 metrů dlouhá, 7 a půl metru široká, má tři paluby a podpalubí, okraj lodi lemuje šestice bronzových funkčních děl a loď má ručně dělané plachty a lana. "Celá je postavená stejným způsobem, jakým se stavěly lodě před 338 lety," dodává Máška. Černá perla teď slouží turistům.

Vejde se na ní celkem 70 osob a osm členů posádky. Pro lidi, kteří tráví na lodi víc dní, jsou připraveny dvě luxusní kajuty s koupelnou a záchodem, dvě menší kajuty a kajuta pro posádku. "Loď má navíc kuchyni, v níž se vaří pokrmy pro cestující," říká český umělec.

Stavba lodi trvala tři roky a vyšla zhruba na jeden milion amerických dolarů. Podle odborníků má ale už teď cenu kolem tří milionů dolarů (skoro 50 milionů korun). Možná i dobrá investice je důvod, proč Jiřímu Máškovi jedna loď nestačí a chystá se postavit další.

A rozhodně to nebude žádná kocábka. "Velice brzy začnu stavět Santa Marii, Kolumbovu slavnou loď. Už to bude snazší, jelikož známe základy," prozrazuje Máška.

<strong>Čech v Hondurasu</strong>
Jiří Máška se narodil v roce 1955 v jihočeské vesnici Ražice. Už od dětství se zajímal o malování. V dospělosti pak s několika přáteli vytvořil uměleckou skupinu, která vystavovala své obrazy.

Pro komunisty bylo ale jeho umění nepřijatelné a tehdejší režim v roce 1983 výstavu ukončil. To byl pro mladého umělce hlavní impulz k opuštění Československa. Máška zamířil do USA, kde pokračoval ve studiu malířství.

Jeho styl měl u Američanů úspěch a Jiří začal vystavovat obrazy v New Yorku a Los Angeles. Pak se v roce 1991 přestěhoval zpět do České republiky. Jenže tady se mu nelíbilo, a tak odešel podnikat do Hondurasu.

"Po viditelném nástupu komunistů a socialistů jsem začal hledat jiný stát pro podnikání. Při hledání nového místa k životu jsem měl několik limitů. Nesměla tam být legální komunistická strana a naopak jsem chtěl kapitalismus, moře a teplo," vzpomíná Jiří Máška.

"Také to nesměl být policejní stát. Tak jsem našel ostrov Roatan v Karibském moři. Ten patří Hondurasu, který je neuvěřitelně krásnou a svobodnou zemí."

<strong>Do Česka už nechce</strong>
Na ostrově český malíř kromě prodávání obrazů provozuje malý pivovar. Teď se ke zdrojům jeho obživy přidala Černá perla. V Česku sice malíř vlastní jednu nemovitost, ale natrvalo se tu už usadit nehodlá. Nedokáže se totiž smířit s tím, že komunisté po pádu bývalého režimu stále okupují vysoké posty.

"Vadí mi lidé, kteří kolaborovali se zločinným režimem, a dnes jsou ve vedení policie, na soudech a na státních zastupitelstvích. Nehodlám už v České republice provozovat žádné aktivity, ale stále bych tu rád vystavoval obrazy. Mám jeden moc hezký obraz s názvem Sjezd ČSSD aneb Úchylů je stále dost," dodal svérázný umělec.