Vstupte do hrobky Tutanchamona!

Vstupte do hrobky Tutanchamona!
 (Autor: Infografika MdA Business Communications/ Copyright: Semmel Concerts Veranstaltungsservice GmbH)
Autor: red - 
15. března 2008
16:03

Jak vypadala pohřební komora faraona Tutanchamona, když ji Howard Carter objevil? Výstava v curyšské galerii Toni Areal nabízí odpověď

Psal se 4. listopad 1922, když anglický archeolog Howard Carter objevil více než 3300 let starý hrob Tutanchamona. Jako jeden z posledních egyptských králů 18. dynastie vládnul faraon v letech 1332 až 1323 před n. l. Výstava v curyšské galerii Toni Areal v těchto dnech představuje, jak vypadala pohřební komora slavného faraona. Návštěvníci se mohou podívat přímo do věrné kopie hrobky, k vidění je tu i na 1000 replik předmětů a darů, které se v místě posledního Tutanchamonova odpočinku našly.


1. ZLATÁ MASKA Hlava Tutanchamonovy mumie byla zakryta zlatou maskou. Ukazovala mladou, pěknou tvář faraona, ztvárněnou v duchu závazných pravidel egyptského umění. Maska sloužila jako náhradní tvář pro bohy, kdyby se mumie poškodila. Originál masky nesmí opustit Egypt, po světě putuje jen její kopie.


2. POSTELE Tři velké postele znázorňující zvířata (hrocha, krávu a lvici) byly důležité při balzamovacích rituálech, aby se faraonovi zajistil bezpečný vstup mezi bohy.


3. ZÁSOBNÍKY JÍDLA V těchto nádobách měl faraon jídlo na dlouhou cestu - konzervované hovězí a husí maso. V Tutanchamonově hrobce našli také chléb, česnek, med, ovoce, víno a pivo.


4. STRÁŽCI Dvě sochy králů střeží vstup do pohřební komory. Obě jsou stejně velké jako mumie a představují mrtvého krále a jeho "Ka" (životní sílu).


5. SÍŇ POKLADŮ Tady byly uložené královské poklady. Zlatá postava představuje panovníka na lovu. V truhlicích se ukrývají šperky, oděvy a sošky bohů.


6. LODĚ Modelů lodí bylo v hrobce obrovské množství. Každou z nich měl faraon na cestě k bohům na konkrétní etapu a pro speciální účely, včetně přepravy potravin.


7. ANUBIS Ve středu síně pokladů je socha šakala, symbol boha Anubise. Je umístěná na zlaté skříni, plné uměleckých předmětů ze zlata a alabastru.


8. URNY Pro život po smrti bylo v Egyptě třeba, aby tělo mělo při sobě všechny své části. Tutanchamonovy vnitřní orgány byly vyňaty, vysušeny a zabaleny, poté vloženy do malých truhliček a ty zase do alabastrové skříňky. Ta byla uložena do dřevěné skříně vyzdobené postavami bohyň smrti.


9. CESTA DO ŘÍŠE SMRTI Malby na stěnách pohřební komory znázorňují, jak byl Tutanchamon po své smrti přijat mezi bohy. Rozhodli o tom bohyně nebes Hathor, bůh balzamování Anubis se šakalí hlavou a bůh podsvětí Osiris.


10. TRUHLY Čtyři obrovské truhly chránily pozůstatky faraona. Vrchní, největší z nich (5 x 3,2 m), zabírala takřka celou místnost. Každá truhla je pozlacená a vyzdobená náboženskými texty a obrázky. Nejvnitřnější je z masivního zlata a váží 110,4 kg!


11. POHŘEBNÍ KOMORA Má rozměry 6,4 x 4 m, stěny jsou vysoké 3,6 m. Je menší než královské hrobky obvykle bývají, což naznačuje, že pohřeb faraona, který zemřel jako devatenáctiletý, se asi konal náhle.


TUTANCHAMON VE VÍDNI: Další výstava, jejímž námětem je život a smrt slavného faraona, se koná od 9. března do 28. září v Etnologickém muzeu ve Vídni. K vidění tu jsou poklady staré 2500 až 4600 let. Více než 70 artefaktů je vykopaných z Tutanchamonovy hrobky a 75 předmětů z jiných hrobek z Údolí králů.