Sigmund Freud: Odhalil tajemství sexu!
První muž moderní psychologie - Sigmund Freud - slaví kulaté výročí! Před 150 lety se narodil v moravském Příboře
Psychoanalýza, sexuální zážitky z dětství, podvědomí, hysterie mužů, oidipovský komplex, narcismus a spousta dalších termínů, které dráždily a pobuřovaly společnost. To všechno je dílo Sigmunda Freuda. Jeho myšlenky byly nejen léčebnou metodou, ale staly se doslova světonázorem, mnozí je přirovnávali až k novodobému náboženství. Otec psychoanalýzy Sigmund Freud právě slaví kulatiny. Před 150 lety, 6. května 1856, se narodil v moravském Příboře. Psychoanalýza, kterou se snažil vysvětlit příčiny neuróz, ho proslavila nejvíce. Metoda byla postavená na hypnóze, podvědomí člověka a na pocitech, které se utvářejí u každého už v raném dětství. S tím souvisí i jeho teorie osobnosti, která je podle Freuda složena z části pudové a z části, jež je dána společností. Právě potlačování pudové části podle něj mělo za následek propuknutí různých sexuálních úchylek v dospělosti. "Freud v souvislosti s psychoanalýzou popsal takzvaný oidipovský komplex. Ten vychází nejčastěji z těsné vazby syna na matku. Pokud se dospělý nedokáže od tohoto vztahu odpoutat, má problémy v partnerském i sexuálním životě. Oidipovský komplex má být dokonce jádrem většiny neuróz," vysvětluje psycholožka Dagmar Šimková. Freud jako první razil teorii, že sex je pro člověka důležitý a to nejen kvůli reprodkuci, ale i pro duševní pohodu a zdraví. Tehdejší společnost byla touto myšlenkou naprosto šokována a pobouřena. A jak vypadá psychoanalýza? "Technika léčby se od dob Freuda moc nezměnila. Pacient leží na pohovce a říká vše, co ho právě napadne. Každé slovo se pak dál rozvíjí. Terapeut ho vnímá jako jakýsi symbol, který je nutný odkrýt tak, aby se vyplavily z podvědomí vzpomínky z časného dětství. Léčení psychoanalýzou je velmi dlouhé a může trvat i řadu let," zakončila Šimková.
Sigmund Freud * 6. května 1856 v Příboře + 23. září 1939 v Londýně - ve třech letech se s rodinou přestěhoval do Vídně - v 17 letech začal studovat medicínu ve Vídni - prolomil mnohá tabu, celý život zasvětil pátrání po příčinách duševních chorob, při léčení využíval i hypnózu - v roce 1886 se oženil s Martou Bernaysovou - zemřel na rakovinu
Oslavy budou velkolepé, utratí se milion! Freudův rodný Příbor na Novojičínsku chystá velkolepé oslavy. I když zde lékař prožil jen první tři roky života, rád na město vzpomínal. Jak sám napsal starostovi v roce 1931, když mu na rodném domě odhalovali pamětní desku: "Hluboko ve mně stále ještě žije to šťastné dítě z Freibergu-Příbora." Příbor usiloval o důstojné muzeum a rodný dům, kde rodina Freudova bydlela v podnájmu u zámečníka Zajíce, přes deset let. A nyní zde už začala rekonstrukce, restauratéři mu vracejí podobu z poloviny 19. století. Našly se zde i špulky nití a část tkalcovského stavu. "Pravděpodobnost, že pocházejí z dob Freuda, je vysoká. Jeho otec totiž obchodoval se suknem," vysvětlila zastupitelka města Jana Svobodová. Ta také přišla s myšlenkou, že by u rodného domu měl stát symbol psychoanalýzy - pohovka. Sofa má přesně kopírovat originál umístěný v londýnském muzeu. V chystaném muzeum bude kromě knih, které Freud vydal, filmového dokumentu a dalších vzpomínek i jedinečný průvodcovský systém. "Každý dostane sluchátka a krabičku s přehrávačem. V každé místnosti tak bude znít Freudův hlas. Freud tak bude s návštěvníky pozitivně manipulovat," popsala vedoucí odboru kultury Lenka Filipová. Do budoucna by chtělo město k domku přistavět další komplex budov, ve kterých by byly sály pro sympozia, studovny, galerie i kavárničky. Přestože se Freud narodil 6. května 1856, Příbor chystá největší oslavy od 26. do 28. května. "Nechceme, aby se nám to krylo s oslavami v Londýně a ve Vídni. Ze zahraničí jsme pozvali asi šedesát hostů, včetně příbuzných psychoanalytika," vysvětlil starosta Příbora Milan Strakoš. V rozpočtu je na akci vyčleněno 1,1 miliónu korun.