Amen

Otče náš, jenž jsi na nebesích... Tato modlitba spojila při slavnostním pohřbu papeže Jana Pavla II. celý svět.
S Janem Pavlem II. se včera rozloučily v Římě miliony poutníků. Tvář měl Svatý Otec v cypřišové rakvi zakrytou šátkem Svět pohřbil papeže Za zvuků zvonů přišly na Svatopetrské náměstí vyprovodit na poslední cestu Jana Pavla II. desítky hlav států a statisíce poutníků. Noc před pohřbem trávili většinou namačkáni na sobě na zemi v postranních uličkách. Ve spacácích, ale většinou jen přikryti novinami nebo vlajkou. "Je to den, který se už nikdy nebude opakovat," řekla Blesku včera nad ránem jedna z polských turistek. Zatímco v minulých dnech dav přistupoval k ostatkům Jana Pavla II. klidně, včera vypuklo šílenství. Každý ze statisíců přítomných chtěl alespoň koutkem oka zahlédnout rakev s papežovými ostatky. "Arive, arive," volal tisícihlavý dav a dožadoval se vstupu na náměstí. Karabiniéři ho drželi vlastními těly. Pokud byl však některý ze zkolabovaných poutníků vynášen v textilních nosítkách, zástupy se rozestoupily... Češi se zřejmě v tlačenici vyznají. Jako jedna z prvních zavlála včera po sedmé hodině ráno na Svatopetrském náměstí česká vlajka. "Přijeli jsme večer autobusem a celou noc spali u jednoho stánku. Naštěstí nám tam alespoň dali napít," řekli Blesku poutníci z jižní Moravy. O chvíli později jejich slova zanikla v davu. Karabiniéři totiž pustili na náměstí bezpečnostním koridorem další tisícovku lidí. Přesně v devět hodin zaujal svoje místo mezi desítkami hlav států před bazilikou i prezident Václav Klaus. V tu chvíli se na náměstí objevili i dva obří transparenty, s nimiž přišli vzdát poslední poctu papeži poutníci z jeho rodných Wadowic. V 9.45 se rozezněl zvon v průčelí baziliky a do té doby hlučící dav ztichnul. Projevy a modlitby poslouchal dav s napětím a v 11.30 celé náměstí pokleklo k modlitbě. Obrovské nadšení nastalo o deset minut později, když doprostřed davu přišli kněží, kteří ještě před několika okamžiky stáli u papežovy rakve. Rozdávali hostie a lidé se k nim sbíhali ze všech stran. Krátce po půl jedné, když rakev s ostatky papeže začala mizet ve Svatopetrské bazilice, kde byla o několik minut později pohřbena, se náměstím rozezněl dlouhotrvající skandovaný potlesk. Na tvářích mnoha lidí se znovu objevily slzy. Papež Jan Pavel II. byl pohřben. Statisíce polských poutníků se vydaly domů. Silnice v okolí Říma byly ještě dlouhé hodiny po obřadu totálně ucpané. Stovky autobusů a tisíce aut měly totiž společný cíl. Polsko.
Řím odolával * Pohřbu se zúčastnilo pět králů, pět královen, přes 70 prezidentů a ministerských předsedů. Celkem asi 2500 VIP smutečních hostů. * Do třímilionového Říma přicestovaly nejméně dva miliony poutníků. Tisíce z nich nocovaly v noci na včerejšek v okolí náměstí svatého Petra. A to jen proto, aby získali co nejlepší místa na pohřbu. * Ve Vatikánu bylo přítomno 164 kardinálů. * Akreditovalo se na 3500 novinářů. * V pohotovosti bylo 15 tisíc policistů a vojáků k zajištění bezpečnosti. * V okruhu 35 kilometrů kolem Říma byla vyhlášena bezletová zóna. * Vedle množství civilních linek přistálo v Římě do čtvrtka i 110 speciálů se státními delegacemi. * Účastníky pohřbu dopravovalo do Vatikánu 550 městských autobusů, 18 tramvají a 1500 řidičů. * Mezi návštěvníky Říma se za den rozdalo dva miliony litrů vody. * Pro poutníky bylo připraveno 3500 mobilních toalet. * Účastníkům pohřbu se věnovalo 800 dobrovolných asistentů. Připraveno pomoci bylo 2600 lékařů. * Veškeré dění kolem pohřbu šlo sledovat v různých částech Říma na 27 velkoplošných obrazovkách. * Jinak hektický život v italské metropoli se včera zastavil. Školy a úřady a většina obchodů byla zavřena. V rozsáhlé části města se zastavila i doprava. * Mše na rozloučenou se Svatým Otcem se konaly po celém světě. Nejpočetnější dav se shromáždil na krakovské pláni Blonia, kde se sešlo na 800 tisíc lidí. * Papežovu památku uctili dnem smutku také Češi. Na veřejných budovách byly vlajky spuštěny na půl žerdi a v poledne zněly kostelní zvony. * Česko se připravuje na návrat poláků. Při cestě do Vatikánu jich přes naše území přejelo asi 130 tisíc. * Volba nového papeže začne 18. dubna. Kardinálové budou ubytováni v komfortních pokojích. Drobnou odměnou jim během jednání může být třeba koňak podávaný za lékařským účelem. Po volbě se podává šampaňské.
Jak probíhalo loučení s Janem Pavlem II. Na 300 tisíc lidí se tísnilo na Svatopetrském náměstí, v samotném Římě jich byly čtyři milióny. Všichni se přišli naposledy rozloučit se zemřelou hlavou katolické církve Janem Pavlem II. (+84). Takto probíhal obřad pohřbu, který přenášely televize do celého světa. 7 hodin: Policie otevírá Svatopetrské náměstí. Lidé zabírají nejlepší místa. 9.21: Místo, kam se vejde 300 tisíc lidí, je zaplněné. 9.30: První z dvou set pozvaných hostí si sedají. V první řadě jsou špičky italské vlády a státu, římský starosta a polská delegace. 9.36: Tělo papeže Jana Pavla II. je uloženo v Svatopetrském chrámu do rakve z cypřišového dřeva. Bílý šátek zakrývá obličej. 9.53: Zvony na chrámu začínají zvonit. 10.02: Začíná requiem za Jana Pavla II. Kardinál Joseph Ratzinger vede tříhodinovou mši. 10.05: Z chrámu je přinesena rakev s papežem. Na rakvi leží otevřené evangelium. Vítr si pohrává s jeho stránkami. 10.08: Přicházejí kardinálové. 10.32: Chór zpívá východní "haleluja" - Kristus vstal z mrtvých. 10.39: Kardinál Ratzinger začíná s modlitbou v italštině. 11.02: Závěrečná slova modlitby: "Nikdy nezapomeneme na to, jak Jan Pavel II. o velikonočním pondělí se znaky svého utrpení naposledy ukázal v okně, aby udělil naposledy své požehnání "Urbi et Orbi"." Aplaus. "Můžeme si být jisti, že náš milovaný papež stojí u okna v domě svého Otce. Dívá se na nás a žehná nám." Znovu aplaus, mnoho lidí pláče. 11.18: Začíná svátost eucharistie. Ratzinger prosí Boha od odpuštění a mír. 11.35: "Dejte si navzájem znamení míru!" Na Svatopetrském náměstí si podává na 300 tisíc lidí ruce. 11.40: Kardinál Ratzinger podává svátost. Jako první dostává hostii Frére Roger (zakladatel mezinárodního ekumenického společenství v Taizé) na invalidním vozíku. 12.29: Ratzinger stříká na rakev svěcenou vodu, oceňuje Svatého otce kadidlem. 12.34: Kardinálové odcházejí se sepjatýma rukama do Svatopetrského chrámu. 12.37: Nosiči poklekají u rakve. Jsou to členové předních římských rodin. 12.38: Papeže odnášejí. Chór zpívá hymnus "Magnificat", píseň Matky Boží. 12.41: Nosiči rakve se otáčejí tvářemi k Svatopetrskému náměstí. Je to symbolicky papežovo poslední rozloučení. Dav aplauduje. Zvon chrámu zvoní. 12.42: Rakev mizí v Svatopetrském chrámu. Papež Jan Pavel II. bude pohřben v kryptě ve vatikánských jeskyních.
Pohřeb neviděli, odstřihli je! Věřící z obce Klínec na Praze-západ, zažili včera velké zklamání. Místo, aby se rozloučili s papežem alespoň prostřednictvím televizního přenosu, byli bez proudu! "Vůbec nevěděli, že se bude elektřina vypínat. Žádali jsme představitele rozvodných závodů, aby práce na síti odložili třeba jen o několik hodin, ale nikdo se s námi nehodlal bavit," řekl Michal Šesták. Z jakých důvodů byl Klínec odpojen od sítě se nikdo z rozvodných závodů nevyjádřil, správci sítě se schovávali prostřednictvím svých sekretářek za pracovní jednání, po poledni už telefony nebral nikdo...
Jan, Pavel a Karol Na památku! Kinga Adamiecová z polské Bytomi porodila tři krásné kluky. A protože Jan Pavel II. byl pro ni velkým vzorem, pojmenovala je po něm. První z hošíků se jmenuje Jan, druhý Pavel a třetí Karol. Papež se vlastním jménem jmenoval Karol Wojtyla.